הרצוג עם השגרירים
הרצוג עם השגריריםצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג, תדרך הבוקר (שלישי) שגרירים המכהנים בישראל וחברי סגל דיפלומטי אשר מייצגים יחד למעלה מ-80 מדינות ברחבי העולם.

התדרוך נערך במקום קבלת הפנים המסורתית לשנה החדשה אשר מתקיימת מידי שנה, ועל רקע המלחמה המתמשכת נגד חמאס בעזה.

עיקר התדרוך עסק במצב הנוכחי בישראל, לצד הסיוע ההומניטרי שישראל מעניקה לעזה.

הרצוג ציין בדבריו כי ישראל מוכנה לקיים הפוגה הומניטרית נוספת בתמורה לשחרור החטופים. הוא הדגיש כי האחריות המלאה לדבר מוטלת על סינוואר והנהגת חמאס.

עוד הדגיש, כי ישראל אינה במלחמה עם העם הפלסטיני, אלא במלחמה מול האויב, שהוא ארגון הטרור חמאס. בתוך כך, קרא הנשיא לארגונים בינלאומיים לפעול יותר במטרה להקל על העברת הסיוע לעזה.

בתדרוך השתתף גם אלוף-משנה אלעד גורן, ראש המחלקה האזרחית במתפ"ש, ששיתף במאמצים המתמשכים למתן סיוע הומניטרי לתושבי עזה.

הנשיא פתח את התדרוך ואמר: "אני רוצה להודות למדינות והמנהיגים אשר פעלו למען שחרור החטופים בהקדם האפשרי. כל מאמץ שהמדינות שלכם, המנהיגים שלכם, והתקשורת שלכם יכולים לקדם, לצד קשריכם הדיפלומטיים, מסייעים בהפעלת לחץ חיוני, על מדינות שונות שמעורבות בנושא שחרור החטופים. בראש ובראשונה צריך לזכור ולהדגיש- יש עשרות מקרים הומניטריים בתוך קבוצת החטופים המוחזקים כיום בעזה, ביניהם תינוקות ונשים, קשישים, חולים ופצועים".

עוד הדגיש "אני יכול לחזור על העובדה שישראל מוכנה לקיים הפוגה הומניטרית נוספת ולהעניק סיוע הומניטרי נוסף על מנת לאפשר שחרור חטופים. האחריות המלאה מוטלת במלואה על סינוואר והנהגת חמאס".

"חשוב לנו לחזור ולהדגיש, אנחנו לא נלחמים בתושבי עזה, הם לא אויבינו - אנחנו נלחמים בחמאס, הם האויב. מלחמתה של ישראל צודקת יותר מאי פעם. ומהבחינה הזו, אנו נוקטים בכל הצעדים ההומניטריים האפשריים על פי החוק ההומניטרי הבינלאומי", הוסיף.

הרצוג ציין כי ישראל עושה מאמץ גדול כדי להעביר את הסיוע לעזה. "ניתן לשלש את כמות הסיוע ההומניטרי באופן מיידי. בשבועיים האחרונים ישראל הפעילה בניצנה ציוד סריקה חדש המאפשר כניסת 350 משאיות ביום. בשבועיים האחרונים, ישנם מכשולים רבים בהזרמת משאיות לעזה, שניצבים לפתחם של האו"ם ושותפים אחרים כיום. רק כ-125 או 100 משאיות ביום מצליחות להיכנס לרצועה. אנחנו יכולים לשלש את כמות המשאיות בקלות אם רק היה מאמץ מצד האו"ם ושותפיו. העולם צריך לדעת שאפשר להכניס לעזה עוד אלפי טונות של ציוד הומניטרי ביום. הכישלון מצוי בידי האו"ם ושותפיו".