הרב איתן קופמן
הרב איתן קופמןצילום: יונתן גולן

בימים אלו ממש, תוך כדי המלחמה שבה דתיים ומתנחלים רבים מגויסים, נמשכת ההסתה נגדם על ידי גורמי שמאל שונים. אסור לשתוק כאשר ביקורת הופכת להסתה שגובה מחירים כבדים. הסתה היא הגבול בין מחלוקת לגיטימית ובין שנאה. שנאת המתנחלים.

מדוע חשוב כל כך להילחם בהסתה הזאת? סיבה ראשונה - אף אדם לא אמור להשלים עם הסתה ועלילות דם נגדו. סיבה שנייה - כמו כל ציבור, יש לנו מה ללמוד מאחרים, אבל לאחרים יש גם מה ללמוד מאיתנו. כאשר קולנו מושתק, אנחנו לא יכולים לתת את הטוב שבנו לאחרים. הדרך של חלק מאנשי השמאל להשתיק את האידאולוגיה של הציונות הדתית היא ליצור דמוניזציה כלפי המחזיקים בה. במקום להתמודד עם עצם הטענות הופכים את אומרי הטענות לאנשים לא לגיטימיים, הזויים ומסוכנים, וממילא הצורך להתמודד עם דבריהם מתייתר. סיבה שלישית - אם אחדות ישראל חשובה לנו, אנו צריכים להבין שלעולם לא תהיה אחדות בעם ישראל כאשר קבוצה אחת בעם מנודה, שנואה ומוכפשת ללא הרף. שנאה מעולם לא הולידה אחדות. כבוד הדדי חייב להיות קודם לשלום הדדי.

אתן מעט דוגמאות שקרו לאחר פרוץ המלחמה. הדוגמאות הללו לא יהיו מאנשים 'מהרחוב' אלא מאנשים בעלי השפעה גדולה – פרופסורים, אומנים, אנשי תקשורת, קצינים בכירים במילואים וחברי כנסת. אותם מעצבי דעת הקהל של ציבור השמאל בישראל.

יש אלימות תל אביבית?

עלילת הדם הראשונה והחמורה מכולן, בפרוטוקולים של זקני השמאל, היא 'אלימות המתנחלים' – עלילת דם שהומצאה עוד קודם למלחמה, אך השמאל ממשיך להפיץ אותה גם תוך כדי המלחמה. הכללה מרושעת שמכתימה ציבור ענק בגלל מקרים בודדים. קמפיין 'אלימות המתנחלים' ממומן במיליוני שקלים על ידי ארגוני שמאל בארץ ובעולם על מנת להכפיש את המתיישבים ביהודה ושומרון ולעשות דה־לגיטימציה למפעל ההתיישבות כולו. על פי נתוני משטרת ישראל, רק במחוז תל אביב בלבד נפתחו פי חמישה תיקים פליליים על אלימות מאשר ביהודה ושומרון (באופן יחסי לגודל האוכלוסייה), ובכל זאת לא שמענו בתקשורת על 'אלימות התל אביביים'.

עלילת הדם המכונה 'אלימות המתנחלים' גורמת נזקים רבים, כדוגמת סירובה של ארצות הברית לחלק נשקים לכיתות הכוננות ביהודה ושומרון מחשש שהם יגיעו ל'מליציות המתנחלים'. השפעה נוספת של עלילה זו היא האדישות שיש בחברה הישראלית לעובדה שיהודים תושבי יהודה ושומרון נמצאים תחת טרור יומיומי. מדוע? כי התחושה הכללית היא שהמתנחלים אלימים ועושים מעשי טרור וגם הם קצת 'אשמים' במצב. לעלילת הדם הזאת יש מחיר דמים, כי כאשר תינוקות מבארי נרצחים – יוצאים למלחמה, וכאשר תינוקות מאיתמר נרצחים – לא שמים אפילו מחסום.

אבל עלילת הדם הזאת אינה היחידה. מיד לאחר פרוץ המלחמה הואשמו המתנחלים בטבח הנורא, כי הצבא הוציא חיילים מהעוטף כדי לשמור על מתנחלים בשומרון. המתנחלים אשמים ולא חס וחלילה מערכת בטחון שכשלה, מפקדים שהתעלמו מההתרעות או הקונספציה שטענה שחמאס מורתע.

עלילת דם נוספת טוענת שבצל המלחמה מתנחלים פוגעים בעוד ועוד ערבים ביהודה ושומרון ועושים בהם "מעשי טרור". שישה ימים לאחר הטבח, כשאלפי מתנחלים לוחמים בעזה, 'שלום עכשיו' יצאו באזהרה מפני נערי גבעות שיצאו לרצוח פלשתינים ברחבי השטחים (דרך אגב, באותם ימים נערי גבעות היו עסוקים בריתוך אמצעי הגנה על טנקים ונגמשים של צה"ל). הקלות שבה מותר להאשים את המתנחלים ב'טרור' או 'רצח' היא בלתי נסבלת וחייבת להיפסק.

כאשר מתנחלים מרחיקים ערבים משטחי היישובים במסגרת הגנה עצמית, כמסקנה מהתקרבות הערבים בעזה לגדר, ב־YNET מעלילים שהמתנחלים "מרגישים חופשי להתנכל לפלשתינים". מאמר המערכת ב'הארץ' מדבר על "שעת הכושר שנפלה לידם (של המתנחלים) לגרש אלפי פלשתינים מבתיהם ואדמותיהם". בחדשות 12 נטען שאלוף פיקוד מרכז מאובטח בגלל איומים נגדו מצד מתנחלים, אף שהצבא הכחיש זאת. זהו שקר שתכליתו לאמת את הטענה שהמתנחלים אלימים. בקצב הזה נשאר רק לחכות למאמר ב'הארץ' שיטען שמתנחלים אוכלים מצות עם דם של ילדים פלשתינים.

הדר־שטרימר, מאחוריך

מעלילות הדם השקריות נעבור להסתה ולכינויי הגנאי שבישראל מותר לומר אך ורק נגד מתנחלים, כגון: גזענים, חשוכים, פרימיטיביים, אלימים, פשיסטים, מוטציה לאומנית, סרטן, מחלה, תתי אדם, הכיפות הסרוגות הם כמו צלב קרס, ועוד. אבל גם בזמן המלחמה הם ממשיכים עם ההכפשות: עמוס שוקן, מו"ל 'הארץ', אמר לאחרונה שחלק מהמתנחלים הם "חלאה שעושים טיהור אתני לפלשתינים". אורי משגב, אחד המכפישים הגדולים של המתנחלים ב'הארץ' קרא "להילחם באסלאם הג'יהאדיסטי ובפונדמנטליזם המשיחי היהודי". אני ממליץ לכל דתי לעקוב אחר הקריקטורה היומית ב'הארץ'. קריקטורות שלא היו מביישות גם את הדר־שטירמר הגרמני. זכרו, דמוניזציה אינה ביקורת עניינית. היא הנשק של המסיתים!

בזמן שמתנחלים רבים חירפו נפשם להציל אנשי שמאל מקיבוצי העוטף, חלק ממנהיגי התנועה הקיבוצית ממשיכים להתייחס למתנחלים כאל אויבים שלהם: מרצה בסמינר הקיבוצים טען נגד הציונות הדתית שצריך "לחסל את החלאות האלה". חברת הקיבוץ העירוני בשדרות כינתה את בוחרי סמוטריץ' בכינוי "החמאס היהודי". ימים ספורים אחרי הטבח היא משווה את הדתיים לאנשי חמאס. מרצה אקדמי תושב קיבוץ בארי, שבו נלחמו מתנחלים רבים, אמר שהחרד"לים הם "סכנה גדולה למדינה". הסכנה למדינה אינה חמאס אלא החרד"לים, שחלקם הצילו אותו ואת חבריו. זו לא כפיות טובה, זו כבר שנאה תהומית. איך העידה על עצמה קיבוצניקית אחרת מהדרום? "אני כל כך רגילה לשנוא את המתנחלים". לאחרונה הופיעו גם שלטי חוצות שהאשימו את הדתיים שהם משתמטים מהצבא. העובדה שמישהו הציל את חיי לא מחייבת אותי לאמץ את דעותיו, אבל היא מחייבת אותי לנהוג בו בצורה מכבדת, כאדם.

להתייצב מול ההסתה

מכאן אלינו. הציבור הדתי חייב לשנות את כללי המשחק. עלינו לעשות הכול כדי להפסיק את ההסתה הזאת שנמשכת כבר שנים רבות. אבל השלב הראשון הוא שינוי פנימי בתוכנו. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו: האם אנחנו ראויים ליחס מכבד, או שאנחנו משלימים עם העובדה שמותר להסית ולבזות אותנו? רק אחרי שנעשה שינוי בתוכנו נוכל לפנות כלפי חוץ ולהפסיק את ההסתה, ויש הרבה דרכים לעצור זאת, כגון: לעשות שיימינג למי שידבר בצורה לא מכובדת או שקרית, לדרוש מאנשי שמאל לגנות את חבריהם שמסיתים ומדברים בצורה לא עניינית, לדרוש פיטורים של מרצה באוניברסיטה או מגיש טלוויזיה שיסית, לתבוע שקרנים בתביעות דיבה, ועוד. כולנו יחד צריכים להתייצב מול ההסתה הזאת ולהפסיקה מיידית.

קבוצת אנשי השמאל שמסיתה נגד הציבור הדתי היא קטנה בכמותה, אבל מדובר באנשים משפיעים מאוד בתרבות השמאל. במידה רבה, כל עוד הם לא מוקעים וכל עוד לא נאמרת כלפיהם ביקורת מהשמאל - אז גם שאר אנשי השמאל נושאים באחריות על ההסתה הזאת. כואב לי שכל כך הרבה אנשי שמאל שחייהם ניצלו על ידי מתנחלים לא יוצאים להגנתם בשעה שהם מוכפשים על ידי חבריהם מהשמאל. כואב לי ששמאלנים שנלחמים כעת בעזה לצד מתנחלים, כתף אל כתף, ויודעים היטב מי הם באמת, מפנים להם כתף קרה באזרחות ומשלימים עם ההסתה נגדם.

ובפנייה אישית לתושבי הקיבוצים בעוטף עזה: שנים רבות פניכם היו מופנות לשלום עם הערבים, תוך הפניית העורף למתנחלים ביהודה ושומרון. אבל ברגע האמת אותם ערבים שחטו אתכם וטבחו בכם, ואותם מתנחלים מסרו את נפשם כדי להציל אתכם מידם. אם יש לכם מעט הכרת הטוב כלפי המתנחלים הללו, הפסיקו מיידית את ההסתה כלפיהם על ידי חבריכם מהשמאל. מותר לחלוק, אסור לבזות.

בערוץ 13 תועד מפגש של "המתנחלים שהצילו את הקיבוצניקים" מקיבוץ בארי. אחד הקיבוצניקים פנה למתנחלים ואמר להם: "אנשים אחים אנחנו, ואתם הוכחתם זאת טוב מכולם". כעת אני פונה לכל אנשי השמאל בישראל ואומר להם: אנשים אחים אנחנו, ועכשיו תורכם להוכיח זאת – הפסיקו מיד את שנאת המתנחלים ואת ההסתה נגדם.

***