תלמידי הרב וייס בשיעור
תלמידי הרב וייס בשיעורצילום: ידידיה שרף

הרב ירחמיאל ויס, לשעבר ראש ישיבת ירושלים לצעירים (ישל"צ) ערך סיום מיוחד ביחד עם תלמידיו על הספר אורות הקודש לאחר לימוד משותף שארך כ-27 שנה מידי יום רביעי.

"משהו כל כך מרכזי בתפיסת העולם והחיים, כזו עוצמה מלאה שלמה שאין פינה בחיים שלא פותרת בסופו של דבר", אומר הרב ויס בשיחה עם ערוץ 7. "להבין את הקב"ה בעולם ואת העולם בהקב"ה, ולהבין את כל החיים כולם, אין דבר נפלא מזה, והכל בעריכת הרב הנזיר, בצורה של בנייה, כל מאמר לפי סדר".

הרב ויס מספר על ההתחלה. "תלמידים ביקשו ללמוד אורות התשובה, ואכן למדנו, אחר כך הם הלכו לישיבה גבוהה ולמדנו אורות. התחלנו בהתחלה בחורים ממרכז הרב בוגרי ישיבת ירושלים לצעירים. ואחרי שגמרנו, הם שאלו: ומה עכשיו? אורות הקודש, זה היה באלול שנת תשנ"ו.

בשנת תשס"ג גמרנו את אורות הקודש חלק ב' ועשינו מסיבת סיום בבית ביחד עם הרב שאר ישוב כהן. אחר כך למדנו את חלק ג' אותו סיימנו בשנת תשע"ג עם הרב דרוקמן זצ"ל. אחר כך למדנו אורות הקודש חלק א' וגמרנו אותו בקורונה, בסיום הוזמן הרב יצחק שילת שהביא אותי לרב הנזיר ללמוד אורות הקודש. ואז התחלנו ללמוד אורות הקודש חלק ד', במהלכו הזמנו את הרב יוחנן פריד שעזר לרב הנזיר בעריכת חלק ד' של אורות הקודש".

בין חבורת הלומדים הוותיקה: הרב אופיר גנוט, הרב יאיר שרעבי, הרב אילן מארק ומזכיר הישיבה ידידיה שרף.

הקשר של הרב ויס עם הספר אורות הקודש החל עוד לפני עשרות שנים בשיעורי הרב הנזיר. "בזמנו שלמדתי בישיבת מרכז הרב אמרו לי חברים שכדאי ללכת לשיעורים של הרב הנזיר באורות הקודש כי הם מיוחדים וכדאי לבוא. בהתחלה היססתי ואמרתי שלא נראה לי שזה מה שאני צריך בחיים. היה שם הרב יצחק שילת ופרופ' שמשון אטינגר. החלטתי ללכת, הרגשתי שמאוד מרומם ונותן, למדו שם אורות הקודש חלק א'. לא הספקנו הרבה ללמוד, הנזיר חלה ואחר כך התבטל כל העסק.

אחר כך היינו חבורה בישיבת מרכז הרב בהובלת הרב ישראל אשחר שרצו ללמוד אורות הקודש. היו שם הרב מיכאל הרשקוביץ שליט"א ואחיו הרב שמואל הרשקוביץ זצ"ל, הרב יצחק קופמן, הרב יצחק שילת, הרב חיים צבי רוזנברג והרב זאב סולטנוביץ'. למדנו חבורה אורות הקודש ואני הייתי אחראי להכין את הפרק לפני. כך למדנו 10 שנים".

הרב וייס מלמד אורות הקודש

צילום: ידידיה שרף