נציגי האיחוד האירופי בסיור
נציגי האיחוד האירופי בסיורצילום: EUpalestinians

נציגי האיחוד האירופי השתתפו אתמול (שלישי) בסיור בכפר מע'ייר א-דיר שנמצא בקרבת בנימין והקשיבו לתושבים שטענו כי "המתנחלים מנשלים אותם מאדמתם ההיסטורית באמצעות טקטיקות הפחדה".

בתגובה חשפו בתנועת רגבים נתונים המצביעים על כך שהמציאות הפוכה לחלוטין.

בסיור נפגשו עם נציגי סוכנויות הסיוע ההומניטרי אונר"א ועם תושבי המקום, שטענו בפניהם כי "אלימות המתנחלים מאיימת וגורמת לנטישת הקהילות הבדואיות הילידיות".

במפגש המשותף, הצהירו המשתתפים כי "לצד המיקוד במצב הקטסטרופל" בעזה, עוקבים מקרוב אחר המצב ההפכפך בגדה ודורשים מישראל לכבד את התחייבויותיה על פי המשפט הבינלאומי ולשמור על הסיכוי לשלום ופתרון שתי המדינות".

אלא שעל פי נתוני 'רגבים', בתצלומי אוויר מסוף שנות ה-90, נראים תיעודים ראשונים של כ-4 מבנים בלבד באזור מע'ייר א-דיר אשר מונה כיום כ-150 מבנים בלתי חוקיים. כל המבנים ניבנו בשטח C הנמצא בשליטה ישראלית מלאה על פי ההסכמים, כאשר חלק לא מבוטל של מבנים לא חוקיים אלה אף פולש לתחום השיפוט של הישוב מעלה מכמש.

לאורך השנים נבנו עוד ועוד מבנים, כמו גם בעשרות מאחזים פלסטיניים נוספים במרחב זה, בגיבוי גלוי ומוצהר של האיחוד האירופי.

"בזמן שמדינת ישראל נאבקת על קיומה וטובי בנינו מוסרים את נפשם בלחימה, גופים זרים חותרים תחת ריבונותה ופוגעים באינטרסים הישראליים באופן גלוי ומוצהר. לא נתפס שממשלת ישראל מכילה ומאפשרת מציאות כזו" אמר מאיר דויטש, מנכ"ל תנועת רגבים.

"סיור זה הוא חלק מהפעילות הלא חוקית של האיחוד האירופאי בשטחי C. פעילות שהינה בניגוד לחוק הישראלי, לדין הבין לאומי ולאמנת היסוד של האיחוד האירופאי עצמו. הסיור הינו חלק מקמפיין האנטישמי על 'אלימות המתנחלים', שנועד לעשות דה לגיטימציה לפעולות ההגנה של צה"ל ביהודה ושומרון", הוסיף.

לדבריו, "המחדל חמור במיוחד לאור העובדה שמערכת הבטחון כלל אינה מודעת לקיום הסיור וממשלת ישראל מתעלמת ממנו לחלוטין. אנו דורשים משר הבטחון לפעול באופן מידי לעצירת הפעילות הלא חוקית של האיחוד האירופאי בשטחי יהודה ושומרון ומשר החוץ לזמן את שגרירי המדינות ואת נציגי האיחוד האירופי לשיחות בירור ונזיפה".

"אם אנו לא ננהג כבעלי הבית ביהודה ושומרון, אל לנו להלין שגם מדינות העולם לא רואות במדינת ישראל כבעלת הבית בחבל ארץ זה", דברי דויטש.

יו''ר תנועת ''אם תרצו'' מתן פלג תקף גם הוא את הסיור. "פעילות האיחוד האירופי ממשיכה את הגישה האנטי-ישראלית שרק מנציחה את הסכסוך ומעמיקה אותו. במקום שהאיחוד האירופי יפעל נגד שיתוף הפעולה של אונר"א עם חמאס ונגד השחיתות של הרשות הפלסטינית הם מתדלקים את כל מה שרע במזרח התיכון. בושה וחרפה".

מאור צמח, יו''ר ארגון ''לך ירושלים'' הוסויף: "נציגי האיחוד האירופי ערכו סיור בכפר המחבלים ושוב דיברו על 'אלימות המתנחלים'. על מנת לסבר את האוזן - ממחנה הפליטים הזה יצאו בחודשים האחרונים חוליות טרור לפגוע ביהודים המזוהים עם החמאס. שיהיה ברור - התמיכה האירופית ההזויה הזו, היא תמיכה בדעש-חמאס".