יוסי דגן
יוסי דגןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, דורש מצה"ל לחשוף מסמכים הסותרים שני קמפיינים שהתקיימו באחרונה נגד ציבור המתיישבים - האחד שעסק בהסטת כוחות, לכאורה, בתחילת המלחמה מעוטף עזה לשומרון - והשני הנוגע ל'אלימות המתנחלים'.

במכתב דחוף ששלח למפקד פיקוד המרכז יהודה פוקס ולדובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי, חושף דגן כי "צה"ל מחזיק בשני מסמכים דרמטיים, המפריכים שתי עלילות דם כלפי ההתיישבות, שתי 'עלילות הדם' הללו - יותר משהן פוגעות בהתיישבות, הן פוגעות בלגיטימציה של צה"ל במלחמה בעזה".

הוא הוסיף, "העלילה המקבלת במה ארצית ובינלאומית וגורמת נזק אדיר להתיישבות לצה"ל ולמדינת ישראל היא שישנה עליה בפשיעה לאומנית ישראלית ביו"ש מה-7.10, דבר המתדלק את הקמפיין האנטישמי והשקרי הממומן ע"י האיחוד האירופי וארגוני שמאל קיצוני ומכונה: 'אלימות המתנחלים'. ישנו דו"ח של פיקוד המרכז המוכיח כי לא רק שהדברים לא נכונים אלא להפך. הדו"ח הזה גם מאשש את נתוני מחוז ש"י של המשטרה, המראים על ירידה משמעותית בפשיעה לאומנית ביהודה ושומרון".

לדבריו, "בשני הנושאים הללו באופן לא ברור פיקוד מרכז ודובר צה"ל נמנעים מלפרסם את הדו"חות והמסמכים המוכיחים כי עלילות הדם הללו על ההתיישבות הינן שקריות".

"הימנעות מפרסום נתונים שבאופן מובהק עשויים לסייע למדינת ישראל בהסברה הבינלאומית, ולנקות את שם ההתיישבות, בשעת מלחמה פוגעים בישראל. אי הפרסום הזה איננו נותן מענה לכלל הרשויות. גם לשגרירים בחו"ל אין תשובות ביחס לסוגיה של 'אלימות המתנחלים', ולכך שמספר מה שנקרא 'פשיעה לאומנית' ירד. וחושבים שהנתונים נכונים בשעה שהנתונים אצלכם לא מפורסמים. קמפיין 'אלימות המתנחלים' פוגע בכבודה של ההתיישבות ביו"ש ובחוסן כשהיא מותקפת על לא עוול בכפה, וזאת בשעה שאין אוכלוסייה מגוייסת יותר ממנה, וכאשר 30% מהחיילים ההרוגים מתחילת הלחימה הם מיו"ש. פי 3 מיחסם באוכלוסייה. אולם גרוע מכך, קמפיין ההשחרה הזה פוגע בלגיטימציה של צה"ל במלחמה בעזה. וביכולת של צה"ל להשלים את המשימה", מוסיף דגן.

דגן מתייחס במכתבו גם לשמועות שהופצו כאילו הוסטו כוחות לפני ה-7.10 מעוטף עזה לשומרון בשל הסוכה של ח"כ צבי סוכות ובשל כניסות לקבר יוסף. "אנו יודעים בוודאות כי לא רק שלא הוסטו כוחות, כוח 'אגוז' שהיה בתגבור בגיזרת שומרון הוא חלק מתוכנית קבועה, הנמצאת בחלק מהגאנט של סדר הכוחות של פיקוד המרכז וחטיבת השומרון ברמה האג"מית הגאנט האג"מי של סדר הכוחות, כך לדוגמה חיילי אגוז החליפו את חיילי בה"ד 1 ובשבועיים לאחר מכן היו אמורים להחליף אותם לוחמי גדוד 'קדם' של פיקוד העורף. מדובר בתכנון מראש. הגאנט נמצא אצלכם, ומוכיח כי העברת הכוחות נעשתה כחלק מתוכנית רבעונית שתוכננה כבר באוגוסט להעברת כוחות מסודרת בין הגזרות השונות עד נובמבר ולא בשל איום כזה או אחר כפי שפורסם וכפי שאישרתם כי אכן קרה בתקשורת. הדברים בתדרוך של דובר צה"ל שהסטת הכוחות תיחקר, לא נכונים, כי הרי לא הוסטו כוחות".