אריה קינג
אריה קינגצילום: ערוץ 7

הסערה סביב מועד הבחירות ברשויות המקומיות לא יורדת מסדר היום. בהמשך לביקורת החריפה שהשמיעו בשבועיים האחרונים מאות מתמודדים המשרתים בימים אלה במילואים במסגרת מלחמת 'חרבות ברזל', שאלת יום הבוחר עוררה אמש מתיחות נוספת בין כמה מראשי סיעות הקואליציה.

בעוד שגוברים הלחצים מצד חברי כנסת ומתמודדים לדחות פעם נוספת את הבחירות, לפי שעה שר הפנים משה ארבל ממשיך בהתעקשותו לקיים את הבחירות בסוף החודש הבא.

לפני כשבועיים הודיע ארבל כי הבחירות יתקיימו ב-30 לינואר, לאחר שאלו נדחו מה-31 באוקטובר בעקבות הלחימה בעזה ובגבול הצפון. בנוסף, הודיע ארבל שהוא מחריג 14 רשויות שבהן הבחירות יתקיימו חמישה חודשים לאחר חזרת התושבים לבתיהם. מתמודדים ומתמודדות רבים בבחירות לרשויות המקומיות, הן למועצות העיר והן לראשות קובלים על ההחלטה לאור גיוסם לשירות מילואים, כך גם עובדים ומתנדבים במטות הבחירות.

אחת הדוגמאות שמשקפת את האבסורד לקיום בחירות בצל המלחמה היא סיעת 'מאוחדים' למועצת עיריית ירושלים כאשר שישה מועמדים מתוך העשירייה הראשונה מגוייסים בצו 8, כמו גם רובם המכריע של אנשי המטה והשטח. סגן ראש עיריית ירושלים שעומד בראש הסיעה אריה קינג הגיש השבוע עתירה דחופה כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר הפנים ח"כ משה ארבל, שר הביטחון יואב גלנט והיועצת המשפטית לממשלה עו"ד בהרב מיארה בבקשה להוציא צו על תנאי לדחיית הבחירות לרשויות המקומיות שנקבעו לסוף ינואר. "בחירות צריכות לשקף שוויון הזדמנויות, אבל בפועל שוללים מאיתנו את הזכות הדמוקרטית הבסיסית כל כך", מדגיש קינג. "אני לא מכיר מועמד אחד מרשימת ש"ס בירושלים שבצו 8 וגם לא מכיר עובד מטה או לשכה אחד שלהם שגויס".

קינג (50) משרת במילואים מיומה הראשון של המלחמה כקצין ניוד ולוגיסטיקה בפיקוד העורף בירושלים בדרגת סרן. "מאחר ואני ורובם המכריע של אנשי המטה נמצאים במילואים, אין לנו פניות וזמן לנהל קמפיין בחירות. כך לדוגמה, הנציג שלנו בוועדת הבחירות המרכזית אורי יושיבייב נמצא בעזה ולא זמין כבר שבועות ארוכים. כמי שמייצג את האינטרסים של הסיעה מול המדינה התפקיד שלו קריטי ביותר ותפקידו לפקח בין היתר על המשקיפים ומזכירי הוועדות, על שיתופי פעולה עם סיעות אחרות, על ספירת קולות, פתקאות הצבעה ומעטפות כפולות ועוד".

מנהל מטה הבחירות של 'מאוחדים' סרן (מיל') יחיאל פישמן גויס גם הוא עם תחילת המלחמה למילואים ומשרת כקצין לוגיסטיקה בגדוד לוחם בחטיבת עציון. ארבעת בניו לוחמים שמשרתים בימים אלה במילואים, שניהם מהם בעזה. "אשתי ואני לא עוצמים עין" הוא אומר. "השארנו הכל מאחור ואנחנו משלמים מחיר משפחתי וכלכלי עצום. אין ספק שבחירות הן הדבר ההגיוני האחרון שניתן לעשות בעת מלחמה והגנה על הבית תוך החובה להרבות באהבת חינם ולא להיפך".

דברים ברוח דומה משמיע גם דור לוי (30) סגנו של קינג ברשימה שבמקום השני ומשמש כסגן מפקד יקל"ר (יחידת קישור לרשות). בימי שגרה לוי משמש כראש מנהל קהילתי ויו"ר דירקטוריון בהתנדבות של שכונת יובלים בירושלים, ואחראי על למעלה מ-40 אלף תושבים.

"זה לא שפוי שבמציאות שבה אנחנו קוברים מדי יום את מיטב בנינו ובנותינו, התקבלה החלטה שרירותית לצאת לבחירות. מתחילת הלחימה אני פועל במסגרת הצבא מסביב לשעון ואמון על הקשר בין הרשות המקומית והתושבים והגורמים בצה"ל, כשהדבר האחרון שמעסיק אותי כרגע הם הבחירות למועצת העיר. אני לא מבין איך יכול להיות שאף אחד מהפוליטיקאים לא הוריד מסדר היום בשנייה הראשונה את הרעיון ההזוי לערוך בחירות. אין ספק שההחלטה תפגע קשות בסיעות שהתרוקנו מאנשים ובראשן 'מאוחדים', כשמנגד ש"ס ויתר הסיעות החרדיות לא יפגעו כלל, להיפך, כי אצלן עסקים כרגיל".

אורי יושיבייב (29) רס"ר (מיל') ומקום תשיעי ברשימה, נלחם בימים אלה בקרבות הקשים בסג'עייה כמפקד טנק בחטיבה 188. "מה-7 באוקטובר החיים שלי קפאו", הוא מתאר. "אין טלפונים או פגישות זום וגם העסק הפרטי שלי בקושי מתפקד. כשאני כבר יוצא לחצי יממה הביתה אני עוסק בבקרת נזקים ומנסה להקדיש כמה שעות עם האישה והילד. בסוף, במיוחד בבחירות מקומיות מצביעים לאנשים ואצלנו חברי רשימת 'מאוחדים' ואנשי המטה מגויסים כמעט כולם".

"אני ועשרות מועמדים מכל רחבי הארץ ומכלל הקשת הפוליטית פנינו במכתבים חוזרים לשר ארבל ולמפלגת הליכוד בבקשה לדחות את הבחירות, בקשות שזכו שוב ושוב להתעלמות מוחלטת", מוסיף קינג. "לצערי, למעט השרים בצלאל סמוטריץ' ובן גביר וחברי מפלגתם, שכידוע חלק ניכר מאוד מקרב ציבור המצביעים שלהם נמצאים עכשיו בחזית, לא מצאתי אף פוליטיקאי מהמפלגות האחרות שידפוק על השולחן ויגיד עד כאן". קינג ממקד את הביקורת שלו על חברי קבינט המלחמה וראש הממשלה. "נתניהו כהרגלו מיישר קו עם החרדים, תהיה הסוגייה אשר תהיה, והשר בני גנץ, החבר בקבינט המלחמה שמעדיף את האינטרס הפוליטי הצר שלו על טובת השיקול הביטחוני ועושה יד אחת עם החרדים כדי שיוכל בעתיד להקים איתם קואליציה על גבם של המילואימניקים. כך גם שר הביטחון גלנט שפועל בידיעה מלאה כנגד ציבור המילואימניקים.

"בש"ס עם כל הכבוד להם, אין בירושלים אף מועמד שמגויס וממה שאני מכיר, אין גם עובדי שמזוהים עם ש"ס שאני מכיר שנלחמים עכשיו ולכן אין להם דאגות. אני לא מבין מניין החוצפה של אותם 'ביטחוניסטים' דגולים שיושבים בקבינט המלחמה כגנץ ואיזנקוט שפשוט ממלאים את פיהם מים ומתעלמים במופגן מהעובדה שמאות אלפים כבר חודשים ארוכים במילואים ומחרפים את נפשם מדי יום עבור המולדת. הם מתעלמים מכך שמאות אלפי אזרחים ואזרחיות לא עוצמים עין מחשש ליקיריהם".

כאמור, נוסף על יו"ר רשימת 'מאוחדים' אריה קינג משרתים בימים אלה במילואים עוד חמישה מועמדים בעשירייה הראשונה. "מה-7 באוקטובר אני מגויס למילואים ורק בשבת האחרונה אחרי 10 שבועות יצאתי הביתה. הפעילות והקמפיין שלנו מושבתים", מתאר באכזבה סמ"ר אלחנן שקולינק (27), מקום שמונה בסיעה שאמון בימים רגילים על מטה הצעירים, המתנדבים וכוח האדם. שקולניק, לוחם בחטיבת חי"ר עסוק בימים אלה בפעילות מבצעית אינטנסיבית בשכם. "מדובר בניתוק מוחלט מהמציאות, המחאה היא כלל ארצית וחוצת מפלגות שמתנגדות שהבחירות יהיו בתאריך שנקבע. אי אפשר להגן על המדינה ולעסוק בקמפיין פוליטי באותו זמן, וגם לאזרחי המדינה מגיע לעבור קודם בשלום את תקופת המלחמה".

מספר שש ברשימה, טל יושיבייב, (27) הוא מנהל מטה השטח ביום הבחירות ובחודשים האחרונים הוא משרת ביחידה לזיהוי חללים במחנה 'שורא'. "אני מציע לשר ארבל להגיע ולראות את מראות הזוועה במחנה 'שורא' ואז לשקול שוב את העניין. בירושלים ישנם למעלה מ-50 חיילים הרוגים, למעלה מ-200 חיילים פצועים ויותר מ-12 אלף מילואימניקים בעיר שמגויסים כעת. קיומן של בחירות בשעה שציבור זה נושא בעול המלחמה ומצוי באבל כבד תהיה בבחינת יריקה בפרצופם של כל אלה".

בנוסף לחברי הרשימה מתנדבים וגורמים משמעותיים בקמפיין של 'מאוחדים' מגויסים גם הם בצו 8, ביניהם דובר הקמפיין תום קליינר ומנהל מערך הפרסום והדיגיטל צביקי גולדברג. מנהל השטח במטה הבחירות יהודה ליבר, שמגויס אף הוא מתחילת המלחמה מציין: "עד שמחת תורה הייתי כולי עמוק בתוך הקמפיין, אבל כשאתה בצבא הבחירות הן הדבר האחרון שעובר לך בראש. יש חבר'ה עם 40 מעלות שלא רצו להשתחרר הביתה כדי לא להשאיר את החברים לבד, אז לצאת הביתה כדי להשתתף בקמפיין למועצת עיר?".