ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטיןצילום: רויטרס

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין חתם אתמול (רביעי) על צו שמאפשר לממשלתו להחרים ולמכור נכסים בשווי מיליארדי דולרים ששייכים לחברות אנרגיה אירופיות ומוצבים על אדמת רוסיה, כך דווח באתר 'פוליטיקו'.

בצו הוזכר שדה נפט וגז ספציפי ששוכן בקרבת עיר יוז'נו-סחלינסק, שנמצאת על אי בצידה המזרחי של רוסיה והיה בשליטה יפנית עד מלחמת העולם השנייה. לפי הצו, יוכרחו הבעלים הגרמניים של מקורות האנרגיה למכור את כל אחזקותיהם ברוסיה לקונצרנים רוסיים, שמסתכמות בכ-60 אחוזים משדה הנפט.

הממשלה הרוסית אמנם טוענת שתפצה כספית את החברות שהיא מגדירה כ"מוחזקות בידי בעלים אזרחי מדינות עוינות", אך בצו נקבע שרוסיה תחליט על גובה הפיצויים ללא משא ומתן.

עם תחילת המלחמה באוקראינה לפני כשלוש שנים הודיעו חברות מערביות רבות כי יפסיקו לפעול ברוסיה ולהחזיק נכסים במדינה, אך מאוחר יותר התברר כי לא מעט מהן המשיכו לפעול תחת שם אחר או להעלים עין מדרכים עקיפות בהן הצליחו הרוסים לעקוף את הסנקציות שהוטלו עליהם.

כך, חברות האנרגיה shell ו-bp לדוגמה, המשיכו לפעול במדינה המזרח אירופית, וגם מותגים צרכניים רבים נותרו על כנם ושינו את שמם בלבד.

נטילת בעלות מטעם המדינה על עסקים היא אירוע מוכר לרוסים לאורך ההיסטוריה. די להזכיר את ההלאמה המוחלטת של החוות והמשקים המייצרים מזון לאחר עליית הסובייטים, שגרמה לרעב שקטל מיליונים מאזרחי ברית המועצות.