סרטן העור
סרטן העורצילום: איסטוק

תקווה לחולי סרטן העור: בניסויים קליניים שביצעה חברת "מודרנה" התגלו תוצאות מבטיחות עם הפחתה משמעותית בסיכון למוות או למחלה חוזרת. 

בהודעה שפרסמה מודרנה נמסר כי החיסון החדש בשילוב של התרופה לסרטן Keytruda מתוצרת חברת "מרק", הראה ירידה של 49 אחוזים בסיכון למוות או למחלה חוזרת.

"החולים עם מלנומה חמורה שקיבלו את החיסון ואת תרופת הסרטן Keytruda של Merck היו בסיכון נמוך של 49 אחוזים למוות או שהסרטן שלהם יחזור לאחר שלוש שנים, מאשר אלו שקיבלו רק התרופה Keytruda. מעקב של שנתיים גילה סיכון נמוך ב-44 אחוזים של מחלה חוזרת או מוות", נמסר בהודעת מודרנה. הממצאים מבוססים על ניסוי מתמשך שכלל 157 חולים עם מלנומה בסיכון גבוה. 

מנכ"ל מודרנה, סטפן בנסל, אמר לרשת CNN כי חברת הביוטק נערכת לאפשרות שהחיסון החדש יקבל אישור מואץ ממנהל המזון והתרופות האמריקאי והחיסון יוצע לחולים כבר בשנת 2025. הוא הוסיף כי מודרנה בונה מפעל ייצור מסחרי חדש במסצ'וסטס כדי להאיץ את ייצור החיסון החדש. 

ד"ר אנדרו פקורה, אונקולוג וחוקר במרכז הסרטן האקסנסק מרידיאן ג'ון ת'ורר, אמר לרשת "פוקס" על החיסון החדש כי "זה באמת משנה משחק, פורץ דרך. החיסון של מודרנה משנה את יכולתה של מערכת החיסון לזהות ולהרוג את המלנומה. החיסון הזה מופלא, והוא מותאם אישית לגידול הספציפי של כל חולה". 

התרופה Keytruda המחזקת את יכולת המערכת החיסונית לזהות ולהילחם בתאים סרטניים ומיועדת לטיפול בסוגי סרטן מסוימים קיבלה את אישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי כבר בשנת 2014. מודרנה וחברת Merck הודיעו גם כי הן עובדות כעת על פיתוח חיסון גם לסרטן הריאות.