יאיר שרקי
יאיר שרקיצילום: Arie Leib Abrams/Flash90

בדיון באולפן חדשות 12 על דבריו של השר ניר ברקת קרא העיתונאי יאיר שרקי לבדוק את הטענות, "זה הזמן לשאול שאלות", אמר.

ברקת מתח מוקדם יותר ביקורת על התנהלות המלחמה וטען בין היתר: "אני מודאג. לצערי אנחנו נחמדים מידי ומתחשבים מידי. לא מתקבל על הדעת שאנחנו נסכן חיילים שלנו, ונשלח אותם חשופים בכל מיני מבנים, מבלי שהפצצנו לפני כן".

ברקת הוסיף: "כניעה לכל לחץ חיצוני, גם אם זה לחברים הכי טובים שלנו, זו טעות קשה שאנחנו משלמים עליה מחירים כבדים. התפקיד שלנו כממשלת ישראל, בראש ובראשונה לדאוג לאינטרסים החיוניים של מדינת ישראל. אסור לוותר בגלל שום לחץ".

ח"כ מתן כהנא הגיב בשידור לדברי ברקת: "זה לא נכון. שיגיד מה שהוא רוצה, השיקולים הם מבצעיים. האמריקאים, כבודם במקומם מונח, אנחנו מקבלים את ההחלטות שלנו כמו שאנחנו מאמינים שצריך להילחם, השיקולים מבצעיים גרידא".

שרקי התייחס לדברים והגיב לכהנא: "אין מועד יותר נכון לשאול את השאלות האלה מאשר כשהחיילים נופלים. למתי נחכה? אם אכן, למיטב הכרתו של השר ברקת, יש סכנה לחיי חיילנו בשטח ויש שיקולים זרים, הוא חייב להשמיע את הצעקה שלו".

שרקי הוסיף: "אני שומע מהשטח, מהחיילים הפשוטים, לא הגנרלים, על פחות חימושים שיורדים, על כל מיני התברברויות. יכול להיות שהכל משיקולים מבצעיים ויש תשובות להכל, אבל אני מאוד שמח שבתוך החדר הסגור יש מי ששואל את השאלות".

את דבריו סיים שרקי: "מתי נשאל את השאלות על חיי הלוחמים אם לא בימים שאנחנו משלמים את המחיר היקר הזה. צה"ל והדרג המדיני יכולים לעשות חושבים ולהגיד איך שומרים יותר על החיילים ומפעילים עוד יותר שיקול דעת כדי שלא נשלם מחירים כבדים".

הכתב הצבאי ניר דבורי מחה על דבריו של ניר ברקת בישיבת הממשלה וכינה אותם "אמירות פופוליטסטיות".

הוא פנה ליאיר שרקי שביקש לשאול שאלות על אופי הפעילות של צה"ל ברצועה, "אתה חושב שהצבא צועד כבוק אל מותו, הצבא הזה עושה המון דברים בתחבולה, בקצב, אני יודע מה קורה שם, זה פשוט לא נכון, אי אפשר לפרט כאן את התוכניות. השאלות הנכונות הן האם יש הכרח ואם יש להם מעטפת נכונה, הדרג המדיני לוקח אותנו אל היעדים המדיניים, האם הוא מכין את היום שאחרי, האם נגיע לימים שחיילים נופלים כי דרג מדיני לא מקבל החלטה".