פצוע במהלך ההרס בגבעת יונתן
פצוע במהלך ההרס בגבעת יונתןצילום: באדיבות המצלם

כמאה שוטרי מג"ב ופקחי המנהל האזרחי פשטו הבוקר (שלישי) על גבעת שדה יונתן הסמוכה לישוב מכמש בבנימין, והחריבו את בתי המגורים במקום ודיר העיזים. בנוסף החרימו הכוחות ציוד רב של תושבי הגבעה.

צו שטח צבאי סגור הופעל במקום ומיד בתחילת ההרס הורה מפקד הפינוי לשוטרים להחרים את מכשירי הפלאפון של התושבים כדי למנוע מהם לתעד את האירוע. תושבים נוספים מהאזור שהגיעו לתעד נחסמו בפתח הגבעה.

לטענת תושבים, במהלך ההרס הפעילו השוטרים אלימות קשה ביותר, שכללה בין היתר הטחה בכוח לרצפה, אגרופים, שבירת משקפיים ובעיטות. שלושה תושבים נפצעו, אחד מהם באורח קל עד בינוני ונזקק לתפרים בידו.

אמבולנסים של מד"א וחובשי איחוד הצלה שהוזעקו לטפל בפצועים נחסמו בפתח הגבעה על ידי השוטרים במשך למעלה משעה, ואחד הפצועים אף נעצר חרף הסבריהם של החובשים כי הוא זקוק לפינוי באמבולנס.

בנוסף, עצרו השוטרים עשרה תושבים שנאזקו והוצמדו לרצפה באלימות. שבעה מתוכם שוחררו בתום ההרס ושלושה נלקחו לתחנת המשטרה.

אמש שיגרו בגבעות מכתב בהול לשר סמוטריץ' הממונה על המנהל האזרחי ודרשו ממנו להורות על עצירת ההרס המתוכנן בשדה יונתן ובגבעות נוספות, אולם סמוטריץ' לא הגיב וההרס יצא אל הפועל.

בגבעה הגיבו בחריפות להרס: "קמנו לבוקר קשה ואלים שכולו חרפה לאומית אחת גדולה. כמעט מאה לוחמים עם ג'יפים ממוגנים הוסטו מתפקידי לחימה כדי לבצע הרס ברוטאלי בגבעה, כתוצאה מקמפיין 'אלימות המתנחלים' הנבזי שמטרתו סילוק הנקודות היהודיות האסטרטגיות בשטח והקמת מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון".

"לצערנו, ממשלת הימין והשר סמוטריץ' מיישרים קו עם הקמפיין הזה ומאפשרים את השתוללות המנהל האזרחי בשטח החסות הדה לגיטימציה לציבור המתיישבים. מסעות ההרס בהתיישבות הם פשע ממדרגה ראשונה בימים של שגרה, אך לעשות זאת בעיצומה של המלחמה בזמן שחיילנו מחרפים את נפשם בחזית זהו פשע חמור שבעתיים. כל מי ששותק בבוקר הזה - הוא שותף מלא לפשע", תקפו בגבעה.

עו"ד נתי רום מחוננו סייע לשלושת העצורים. "כואב לראות כיצד בשעת מלחמה קשה באויב הערבי. מקצים צה"ל והמשטרה כוחות למאבק בהתיישבות. כואב לראות קטינים חבולים ופצועים האזוקים בידיהם בניגוד לחוק וזאת "בחשד להכשלת שוטר".

השר איתמר בן גביר תקף גם הוא את ההרס: "שר הביטחון התבלבל, במקום לתמוך בגבעות יהודה ושומרון הוא ממשיך להרוס ולהחריב, תוך כדי מלחמה. צריך לשנות דיסקט".

ח"כ לימור סון הר-מלך הוסיפה: "עצוב, מאכזב וקשה לגלות כי בשעה שעם ישראל נלחם באויב הנאצי בעזה, מוצאים שר הביטחון ואלוף הפיקוד להילחם דווקא במתיישבים שמחרפים נפשם על גבולות ישראל. אני מתביישת בממשלה בה אני חברה, אני מתביישת בשר הביטחון הכושל בתולדות ישראל שמוכיח פעם אחר פעם את סדרי העדיפויות המעוותים שלו ואני מתביישת באלוף הפיקוד שמשתמש בתפקידו הקדוש כדי לממש את האג׳נדה הפוליטית שלו".