סדנא בירוחם
סדנא בירוחםצילום: קרן סינגר

עם בואו של החורף, לצד גשמי הברכה והגבים שמתמלאים, תיירות ירוחם מכינה לכל המשפחה המלצות למסלולי טיול בדרגות קושי שונות, סדנאות ופעילויות עד 60 שקל, ערכות פעילות, יצירה ופיקניק בשטח.

מטרת הקמפיין לעודד יציאה לטבע, למרחבים הפתוחים של המדבר ולאפשר לציבור הישראלי לצאת, ולו לכמה שעות, להתאוורר במדבר הישראלי המרגיע וליהנות מפעילויות וזמן איכות משפחתי מגבש בתקופה כל כך קשה.

מתיירות ירוחם נמסר – "לאחר חודשיים וחצי של מלחמה והבנה שהיא עשויה לארוך זמן רב, אנו פותחים מחדש את שערנו ומציעים לקהל הרחב מגוון פעילויות מרגיעות, סדנאות, ערכות פעילות לטבע ומסלולי טיול במדבר המתאימים למשפחות, זוגות, יחידים וקבוצות במחירים נגישים".

המלצות על מסלולים במרחב על פי דרגות קושי שונות –

מצפור הר אבנון

רמת קושי – קל מאוד. משפחות עם ילדים, מבוגרים. אורך – כמה מאות מטרים עד התצפית וחזרה

נקודת ההתחלה – "מצפור הר אבנון" בוייז.

נקודת תצפית מהיפות ביותר בנגב, במיוחד בחורף כשהראות נקייה והאוויר צלול. מומלץ לעלות לזריחה, שקיעה או באמצע היום. מנקודת התצפית רואים את מכתש ירוחם במלוא הדרו, ובימים עם ראות טובה גם את הרי אדום. לפני השקיעה כל המכתש נצבע אדום מרהיבים.

מהלך המסלול –

חונים את הרכב בחניון, משם הולכים עם השביל המסומן עד לנקודת התצפית, וחוזרים באותה דרך. הורים – יש לשים לב לא להתקרב למצוק ולשמור על הילדים שלא ישתוללו בקרבתו.

 

גבי ימין

רמת קושי - קל. קהל יעד - משפחות, מבוגרים. אורך – 30-45 דקות כל כיוון, ועוד זמן לשהייה בגבים. מסלול הלוך וחזור.

נקודת התחלה וסיום – חניון נחל ימין.

מה רואים בדרך – מסלול יפהפייה וקליל, שיורד בנחל ימין עד לגבי ימין.

מהלך המסלול –

חונים את הרכב בחניון נחל ימין, יורדים בשביל הירוק, בדרך עוברים עצי שיטה וירידה טיפה מאתגרת לתוך הנחל. מגיעים לגבי ימין, שתי בריכות טבעיות שאוגרות מי שטפונות. בסביבתם שטח חולי ומוצל שמתאים לרביצה/ פיקניק. תוכלו להישאר או להמשיך עוד במורד הנחל לדיונה ענקית שאפשר לשחק בה, ולתצפית משגעת מעל המפל הגדול (היבש) של נחל ימין. מכאן חוזרים חזרה לרכב באותה דרך.

 

מסלול חוצה מכתש ירוחם

רמת קושי – בינוני קהל יעד – משפחות עם ילדים מעל גיל 10, מבוגרים. אורך – 3 שעות. מסלול קווי.

נקודת התחלה – כביש 225 ליד הפניה להר אבנון (אפשר לשים מצפור הר אבנון בוייז ולחנות לפני הירידה לדרך העפר).

נקודת סיום – חניון חולות צבעוניים במכתש ירוחם.

מה רואים בדרך – מסלול שחוצה את המכתש, עם נופים משגעים לכל עבר, עובר בתצורת סלע שנראית כמו גזע עץ, חולות צבעוניים, ולקראת סוף החורף פריחה מרהיבה.

מהלך המסלול –

המסלול מתחיל בשביל כחול, בירידה אל תוך המכתש. בתחתית הירידה תחפשו את תצורת האבן "אבן חול קווארצית", משמאל לשביל, בקרבת החיבור עם השביל האדום. מדובר בתצורת סלע חול ייחודית שנראית כמו גזע עץ מאובן. מכאן תתחברו למסלול האדום, ומשם לירוק, חזרה לאדום, ושוב חזרה לירוק, עד שתגיעו לחניון החולות הצבעוניים. כדאי להשאיר זמן לשוטטות או פיקניק באזור החולות הצבעוניים ועלייה לגבעה הבולטת שמצפון לחניון החולות הצבעוניים.

 

מסלול נחל ימין לעין יורקעם

רמת קושי – בינוני – קשה. קהל יעד – משפחות עם בני נוער שרגילים ללכת, מבוגרים שרגילים למסלול של יום שלם. אורך המסלול – 5 שעות, 12 ק"מ. מסלול קווי.

מה רואים - מסלול קלאסי שיש בו הכל. נחלים קניוניים, מפלים, גבים ועם קצת מזל גם יעלים, נשרים ועוד חיות בר.

נקודת התחלה – חניון נחל ימין.

נקודת סיום – חניון עין יורקעם.

מהלך המסלול –

חונים בחניון נחל ימין ויורדים בשביל הירוק בנחל ימין. עוברים את גבי ימין (שווה לעצור וטבול), ואחריו יורדים את מעלה ימין – מעלה ארוך עם נופים משגעים למפל הגדול של נחל ימין ולקניון של נחל חתירה. מכאן תתחברו לנחל חתירה ותעלו במעלה הנחל בשביל הירוק. לאחר כ-2.5 ק"מ תגיעו לתחתית מפל ולמעלה פלמ"ח, מעלה שאותו פרצו פלוגות הפלמ"ח ב-1944. לפני שתעלו – מומלץ לבדוק אם יש מים בגב שמתחת למפל הגדול. תעלו במעלה – בסולם הארוך ובהליכה זהירה על שפת המצוק. בראש המעלה כדאי להתעכב עוד קצת על הנוף הנפרש ועל המפל המרשים. תמשיכו בשביל ותיצמדו לאפיק, לשביל השחור שמוביל לעין ירקעם, גב מלא במי שיטפונות. אחרי המסלול הקשה תוכלו להתרחץ בגב עם מים קפואים. מכאן תחזרו מעט חזרה, ותעלו בשביל הירוק שמוביל לחניון עין יורקעם.

פרטים נוספים: דף הפייסבוק של תיירות ירוחם: https://he-il.facebook.com/visit.yerucham/