אביעד פריג'ה
אביעד פריג'הצילום: Flash90

בית הדין הצבאי בבית ליד האריך עד יום רביעי הבא את מעצר הבית של אביעד פריג'ה, החשוד שירה למוות ביובל קסטלמן במהלך נטרול מחבלים בפיגוע בירושלים בתחילת החודש.

ההחלטה מגיעה בניגוד לעמדת התביעה שביקשה להאריך את מעצרו בשבועיים. לצד זאת, הקל השופט את תנאי מעצר הבית שלו והוא יוכל לצאת מהבית לצורך עבודתו.

השופט כתב בהחלטתו כי התחזק החשד שפריג'ה ירה בקסטלמן אחרי שהרים את ידיו, אך מתח ביקורת על התביעה הצבאית ואמר כי "החקירה לא התקדמה בשבועיים האחרונים".

נציגת המשטרה הצבאית טענה מנגד כי בשבועיים האחרונים חלו התפתחויות בתיק: "זה תיק מורכב גם מבחינה פורנזית וראיות מהזירה, וגם מבחינת עדויות. אין אבן שאנחנו לא מנסים להפוך", אמרה.

בתשובה לשאלות הסניגורים על איסוף ראיות נוספות אמרה נציגת המשטרה: "גבינו עדויות נוספות בשבוע האחרון, אך השבוע לא נאספו סרטונים נוספים".

סניגוריו של פריג'ה אמרו כי "עברו נקי מכל רבב, והוא מעולם לא היה מעורב באירוע אלים כלשהו. האירוע הוא אירוע מבצעי, ולכן אין ממש מאחורי הטענה בדבר מסוכנות כלשהי הנשקפת ממנו".

עורך דינו של פריג'ה רן כהן רוכברגר אמר: "שופט המעצרים החליט פעם נוספת להקל גם במשך התקופה של המעצר וגם בתנאי המעצר - והדברים מדברים בעד עצמם. השופט דיבר גם על המצב הראייתי, וגם העביר ביקורת על אופן התנהלות החקירה והתמשכות החקירה. אין מחלוקת שהחקירה הזאת צריכה להתקדם, להתמצות ואנחנו מבקשים את זה. גם אנחנו העברנו לתביעה ולמצ"ח בקשות לפעולות חקירה שייעשו".

"התוצאה הטרגית שקרתה לא מלמדת על עבירה פלילית או על אחריות פלילית של אביעד, שגם יצא והסתער וסיכן את חייו".

בנוגע לאמירת השופט על התחזקות החשדות אמר: "הוא אמר שבשלב הזה יש חשד סביר, אבל צריך לזכור שחשד סביר זה רף מאוד מאוד נמוך של חשד. אנחנו מאמינים שהחשדות האלה בסופו של דבר לא יבשילו לאמירה שיש כאן ראיות אמיתיות לביצוע פשע".