ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: מארק ישראל סאלם/פול

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדברי של נשיא טורקיה ארדואן שהישווה בינו לבין הצורר הנאצי היטלר.

"ארדואן שמבצע רצח עם בכורדים, שמחזיק שיא עולמי בכליאת עיתונאים שמתנגדים לשלטונו, הוא אחרון שיכול להטיף לנו מוסר", אמר נתניהו.

הוא הוסיף "צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם שנלחם ומחסל את ארגון הטרור המתועב והאכזרי ביותר בעולם, חמאס דאע"ש, שביצע פשעים נגד האנושות ושארדואן משבח אותו ומארח את בכיריו".

השר בני גנץ הגיב גם הוא. "אני מגנה את דבריו של נשיא טורקיה, שהם ביזוי זיכרון השואה, ועיוות המציאות. מי שביצע מעשה טבח נוראי הוא ארגון הטרור חמאס". 

"הסרת האיום של חמאס מאזרחי ישראל היא כורח קיומי ומעשה מוסרי מאין כמוהו", דברי גנץ.

מוקדם יותר השתלח ארדואן בצה"ל ובראש הממשלה בנימין נתניהו אותו כינה "היטלר". זאת ימים אחרי שצבא טורקיה הפציץ מפעל אזרחי כורדי בסוריה.

"נתניהו, במה אתה שונה מהיטלר? האם יש משהו במעשיו של נתניהו ששונים ממעשיו של היטלר? - לא!" אמר ארדואן וכינה את ראש הממשלה "הקצב של עזה".

עוד אמר: "צפינו במחנות הנאצים של ישראל. איזו מין עבודה זו? הם מדברים על היטלר בצורה מוזרה, מה ההבדל בינם לבין היטלר? הם עוד יגרמו לנו להתגעגע אליו".

"אנחנו מתביישים בכך שלא הצלחנו למנוע את הדיכוי הזה. אנחנו מפגינים סולידריות עם עזה. בדיוק כמו לפני 80 שנים בגרמניה הנאצית, מדענים שמעזים להתבטא על הדיכוי בעזה נתונים ללחצים ואיומים", טען ארדואן.

לאורך חודשי המלחמה ארדואן תוקף את ישראל שוב ושוב, כשבחודש אוקטובר, זמן קצר לאחר מתקפת הפתע, החליטה ישראל להחזיר דיפלומטים מאנקרה בשל טענתו של ארדואן כי ישראל מבצעת "טבח בעזה".