הנהגת איראן בהלוויית מוסאווי
הנהגת איראן בהלוויית מוסאוויצילום: reuters

בכירי המשטר האיראני מסלימים את ההתבטאויות שלהם נגד ישראל וקובעים כי החשבון על חיסול קאסם סולימני עודנו פתוח, זאת במסגרת דבריהם בהלווייתו של רזי מוסאווי, בכיר משמרות המהפכה שחוסל בדמשק.

המנהיג העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, הביע תנחומים למשפחתו של "השהיד הנערץ רזי מוסאווי, ששירת בסוריה כיועץ צבאי", כך כלשונו. עוד הוסיף כי איראן "לא תסתפק בפחות מסילוקו של המשטר הציוני כנקמה על מותו", והבהיר כי טבח השבעה באוקטובר היה "פעולה פלסטינית", זאת לעומת הצהרה קודמת של דובר משרד החוץ האיראני, שגרס כי הפעולה הייתה בהכוונת איראן, ועורר עליו את זעמם של חמאס וארגוני הטרור הפלסטינים, שראו בהצהרה הזו של הדובר ניכוס למעשיהם.

חוסיין סלמי, מפקד משמרות המהפכה (IRGC), הדגיש כי "השהיד רזי מוסאווי היה אחד המפקדים המנוסים והיעילים ביותר של משמרות המהפכה בחזית ההתנגדות ואחד מבני הלוויה הנאמנים ביותר של מפקד כוח קודס המנוח של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, שבילה 45 שנים בלחימה בחזיתות שונות". סלאמי גם ציין כי איראן תנקום על רצח סולימאני "בזמן ובמקום", כדבריו.

הצהרותיה של איראן כי 'החשבון' על חיסול סולימני בשנת 2019 עוד לא נסגר, מנבאות את המשך התוקפנות האיראנית ברחבי המזרח התיכון בפרט והעולם בכלל. מבחינת איראן, כל עוד לא נסגר חשבון זה של חיסול האדם שהיה הקרוב ביותר למנהיג העליון חמינאי, אין סיבה מבחינתה 'להוריד הילוך' ולהקטין את התוקפנות בזירות השונות.

דוגמאות לתוקפנות זו ראינו רק לאחרונה, בפיצוץ שאירע סמוך לשגרירות ישראל בניו דלהי שבהודו, ושויך לאיראן. עוד חשוב להזכיר את הצהרת הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית לפני יומיים הקובעת כי איראן האיצה בקצב משמעותי את פרויקט הגרעין שלה, והיא כעת מצויה בהעשרת אורניום שמספיקה עבור שלוש פצצות גרעיניות.