השרים ישראל כ"ץ ואלי כהן
השרים ישראל כ"ץ ואלי כהןצילומים: מרים אלסטר ויונתן זינדל, פלאש 90

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) את מימוש הסכם הרוטציה בין השר ישראל כ"ץ שימונה לתפקיד שר החוץ, לבין השר אלי כהן שישמש מעתה שר האנרגיה והתשתיות. המינויים כפופים באישור הכנסת.

כמו כן, הממשלה קבעה כי כהן ימשיך לכהן כחבר בוועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט המדיני-ביטחוני) שלא מכוח תפקידו. זאת בכפוף לקבלת אישור הכנסת לשינוי בחלוקת התפקידים בין השרים.

בישיבת הממשלה התייחס נתניהו לבחירות לרשויות המקומיות ואמר: "אנחנו בדרך כלל לא מקיימים בחירות בזמן מלחמה, אבל הבחירות האלה נקבעו מראש. הם כבר נדחו פעם אחת, קשה מאוד לדחות אותם לתקופה ארוכה מאוד, אבל יש שתי אפשרויות: או לקיים אותם בסוף ינואר, או לקיים אותם בסוף פברואר. לצורך זה אנחנו ביקשנו הערכה של צה"ל בכמה אנשים מדובר שעדיין יהיו בשירות פעיל בסוף ינואר, המספר שהגיע אלינו הוא כ-700, ולאור זאת אנחנו נידרש להחליט או בסוף ינואר או בסוף פברואר".

"ההמלצה שלי היא ברורה", אמר נתניהו, "לעשות את זה בסוף פברואר, כדי לאפשר לכמה שיותר אנשי מילואים להשתתף בבחירות. זו זכות אלמנטרית וחשובה".

נתניהו התייחס בהמשך להאשמות הקשות: "אני מבקש לומר מילה להטחה השקרית של דרום אפריקה, שישראל 'מבצעת רצח עם'. לא דרום אפריקה, אלו לא אנחנו שבאנו לבצע רצח עם, זה חמאס. הוא היה רוצח את כולנו אם רק היה יכול. לעומת זאת, צה"ל פועל בדרך המוסרית ביותר - הוא עושה הכל כדי להימנע מפגיעה באזרחים, וחמאס עושה הכל כדי שנפגע בהם, משתמש בהם כמגן אנושי".

"ואני שואל: איפה היית, דרום אפריקה, ושאר המטיחים בנו, איפה הייתם כשמיליונים נרצחו ונעקרו מבתיהם בסוריה, בתימן ובזירות אחרות. לא הייתם שם. כי כל מה שאתם עושים עכשיו זה רק הבל, שקר, רעות רוח. אנחנו נמשיך במלחמת המגן שלנו, שאין צודקת ומוסרית ממנה".