מהומות בברלין בערב השנה החדשה 2024
מהומות בברלין בערב השנה החדשה 2024צילום: reuters

משטרת ברלין הודיעה על מעצר של כ-390 בני אדם בערב השנה החדשה בבירת גרמניה ברלין, מרביתם מקרב האוכלוסייה המוסלמית המקומית, באשמת התפרעויות קיצוניות שכללו הצתת חנויות רחוב והדלקה מופרזת של זיקוקים.

חגיגות השנה החדשה בברלין הוכתמו השנה בשורה של תקריות אלימות והתפרעויות שבאו בעקבותיהן. 

אנשים המזוהים ככל הנראה כאסלאמיסטים, עוררו את האלימות והציתו מספר חנויות. המהומה שנוצרה שיבשה את האווירה החגיגית ואילצה את המשטרה לפעול באופן תקיף.

בעת המעבר לשנה החדשה בלילה שבין ראשון לשני, העיר ספגה עימותים אלימים, פירוטכניקות הושלכו לעבר השוטרים, ונעשו ניסיונות להשליך בקבוקי תבערה. בתגובה נפרס כוח של 4,500 שוטרים שהובילו ליותר מ-200 מעצרים. ראש עיריית ברלין הכריז על 'ליל דיכוי' במידת הצורך, בעקבות מהומות דומות בשנה הקודמת. 

התקריות השנה הותירו לפחות 15 שוטרים נפצעו, כאשר למעלה מ-230 בני אדם נעצרו.

הפרות סדר וההצתות אירעו במספר חלקים בברלין, והובילו לנזק משמעותי לרכוש ולאי סדר ציבורי. האלימות לא נגעה רק לברלין, אלא כללה גם תקריות דומות שדווחו בערים לייפציג, המבורג ופרנקפורט.

התקריות האלימות בברלין עוררו דיון רחב על נושא ביטחון הציבור, שילוב קהילות שונות מקרב המיעוט המוסלמי ושמירה על הסדר במהלך החגיגות הציבוריות על תחילת השנה החדשה. הרשויות חוקרות כעת את האירועים והמניעים מאחורי ההתפרעויות, תוך הערכת היקף הנזק שנגרם.