השרים כץ וכהן
השרים כץ וכהןצילום: שלומי אמסלם, משרד החוץ

שר החוץ היוצא אלי כהן ושר החוץ הנכנס ישראל כץ הגיעו היום לירושלים לטקס חילופי השרים במשרד במסגרת הסכם הרוטציה בין השניים לפיו כץ יהפוך לשר החוץ וכהן לשר האנרגיה.

"כולנו הרגשנו מתחילת המלחמה עד כמה משרד החוץ חיוני ותורם לביטחון המדינה", אמר השר כהן. "ב-7 באוקטובר משרד החוץ היה אחד הראשונים להתעשת. ב-8 בבוקר נפתח חדר מצב שמאז עובד מסביב לשעון. העובדים פעלו בכל דרך אפשרית על מנת לסייע במאמץ למגר את האויב ולהילחם בטרור".

עוד אמר כהן: "פעלנו להוציא עשרות משפחות ממשפחות החטופים ואני אישית עמדתי ב-5 משלחות חטופים בחו"ל על מנת שישמעו אותן מתוך מטרה להגביר את הלחץ המדיני ולהישאר בתודעה עד שאחרון החטופים יחזר הביתה. השגרירים שלנו עשו יותר מ 8,000 ריאיונות. לפעילות הדיגיטל יותר מ-2.5 מיליארד חשיפות. 3 חודשים בתוך הלחימה אנו מקבלים תמיכה כפי שאף אחד לא חשב שנקבל".

לסיום בירך את מחליפו: "אני רוצה לאחל לחברי וידידי ישראל כץ הצלחה. אין לי ספק שעם הניסיון עתיר השנים שלך וההיכרות המוקדמת עם המשרד, תמשיכו להוביל את המשרד בחזית המאבק המדיני. אל דאגה. I will be back. עוד ניפגש".

השר כץ אמר: "אנו בעיצומה של מלחמת עולם שלישית מול איראן והאיסלאם הקיצוני. תמיד אמרתי שיש לנו שר חוץ מלא באנרגיה ועכשיו אתה הולך למשרד האנרגיה. נמשיך לפעול ביחד כפי שעשינו עד היום".

"אנו נמצאים ברגעים כואבים, קשים וגם מלאי תקווה של התגייסות כל המדינה. האויב הזה מזכיר במעשיו את התקופות האפלות בהיסטוריה האנושית ואנו נחושים ונשיג את המטרות למוטט את החמאס".

"בפעם האחרונה שהייתי כאן במשרד לקראת התקופה האחרונה המשרד היה במערכה נגד הקורונה. המשרד ניצב בחזית המאבק. הדבר הראשון שאני כשר חוץ שם בראש סדר העדיפויות שלי ושל המשרד: השבת החטופים הביתה".

עוד אמר: "המחויבות שלנו כמדינה ומשרד זה קודם כל להחזיר את החטופים הביתה עם יוזמות חדשות, להפעיל לחץ עולמי. הדבר השני זה שימור מרחב הלגיטימציה הבינלאומי ללחימה בעזה ובצפון ולכל התפתחות שקיימת. כמו כן, הפעלת לחץ מדיני על החיזבאללה על מנת ליצור מתווה של יישום החלטה 1701 על מנת להביא לנסיגתו מגבול הצפון".