נריה בן פזי ומשפחתו
נריה בן פזי ומשפחתוצילום: באדיבות המצלם

נריה בן פזי, בעל חוות המכוך שבבנימין הגיש ערר לבית הדין הצבאי בעופר באמצעות עו"ד נתי רום מארגון חוננו כנגד צו הרחקה מנהלי שניתן לו עליו חתום אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס המרחיק אותו משטחי יהודה ושומרון. 

בן פזי, אב לחמישה, דמות בכירה בחוות החקלאית ביו"ש וידוע כדמות מפתח שקציני צה"ל בכירים ודמויות פוליטיות בכירות מגיעים אליו לחווה באופן קבוע. 

עו"ד רום מדגיש בערר כי הצו נגד בן פזי ניתן לו מיד בסיום חקירתו במשטרה דבר המראה כי הוכן מראש: "בתום החקירה נמסרה למערער הודעה על כוונת המשיב להוציא כנגדו צו הגבלה מנהלי של הרחקה מכל שטחי יו"ש. למותר לציין כי ההודעה הוכנה מבעוד מועד, משל גרסתו של המערער כלל לא רלוונטית לבירור האירוע".

עו"ד רום מציין בערר את תרומתו של בן פזי לביטחון האזור ומבקש כי בית הדין יורה על ביטול הצו: "המערער סבור כי צו ההגבלה שהוצא כנגדו בטעות יסודו, נשען על אדנים רעועים ומידעים שגויים וכי קשריו הענפים של המערער עם גורמי הביטחון הם הראיה הטובה ביותר לכך שאין מקום להוצאת הצו. למצער, היה לצפות כי בטרם נקיטה באמצעי דרקוני ופוגעני כל כך – יבואו גורמי הביטחון אשר יודעים כדבר שבשגרה לבוא עם המערער בשיג ושיח, דבר שלדאבון הלב לא נעשה. לאור האמור, הוועדה הנכבדה מבקשת להורות על בטלות הצו".

בתוך כך, בחוות אשר פועלות ביהודה ושומרון רואים בצו כנגד בן פזי שינוי מדיניות אותה מוביל האלוף בתקופה האחרונה כחלק ממהלך רחב כנגד החוות ביהודה ושומרון, וזאת בניגוד לאלופי פיקוד קודמים ולקצינים בכירים אחרים. לטענתם, בעבר תמכו אלופי הפיקוד בעבודתם של החוות בכך שהם מנתבים את הנוער לעבודה בחקלאות וברעיית צאן, ובהמשך אף הובילו לגיוסם לצבא. כיום, אומרים בחוות, האלוף פוקס משנה את המשוואה ופועל על מנת לפגוע בעבודתן של החוות, ולהרוס את האמון הרגיש שנבנה עם הצעירים ובני הנוער במהלך השנים.

עו"ד רום מסר: "מצער לראות כי בעקבות לחץ אמריקאי יש מי שמוצאים לנכון לפגוע בזכויות האדם הבסיסיות ביותר ולפגוע בציבור המתיישבים בשעת מלחמה ולמעשה לוקחים חלק בקמפיין הדמוניזציה כנגד המתיישבים. השימוש בכלים מנהליים דרקוניים כלפי המתיישבים חייב להיפסק. המחלקה היהודית בשב"כ יחד עם אלוף הפיקוד ממשיכים לאחוז בקונספציה ולא מבחינים בין אוהב ואויב".