אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: iStock

האם בקרוב רובוטים יחליפו אותנו בכל מטלות הבית? חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד הציגו רובוט מבוסס בינה מלאכותית שמסוגל לבצע באופן עצמאי את כל מטלות הבית- מסידור החדר ובישול ארוחה ועד הוצאת הבגדים ממכונת הכביסה והכנסתם לארון. 

הרובוט מדגם Mobile ALOHA מבוסס בינה מלאכותית והוא פרויקט משותף של טוני ז'או זיפנג פו וצ'לסי פין, חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד שעובדים ביחד על הרובוט בחמש השנים האחרונות.

המפתחים מסבירים כי הרובוט למד כיצד לבצע כל פעולה בעזרת צפייה וחיקוי של ביצוע המטלות על ידי בני אדם. במידת הצורך, ניתן גם להדגים לרובוט באופן ידני כיצד לבצע טוב יותר אחת מהפעולות על מנת שהוא יוכל לעבוד בצורה יעילה ומותאמת יותר.

בסרטונים שהפיצו החוקרים, הרובוט הראה יכולות של טיגון במחבת, ניקוי הבית עם מטלית, הוצאת הכלים מהמדיח, סידור חדרים והכנסת בגדים לארון ולמעשה כל מטלות הבית. הרובוט מצויד בשני זרועות מתכת שמאפשרות לו להתנייד בבית ולהתנהג בדומה לבן אדם כמו בפתיחת דלת המקרר או בשימוש בקטשופ.

הדיוק של הזרועות מאפשרות גם ביצוע מטלות עדינות כמו הכנסת קפסולת כביסה למכונת כביסה וגם פתיחת בקבוקים. צריך לשים לב כי על אף הסרטונים, במציאות הרובוט פועל במהירות הרבה יותר נמוכה, אם כי עדיין באופן עצמאי לחלוטין.

הפרסום של הסרטונים עורר תגובות רבות ברשת. חלק מהגולשים נדהמו מהיכולות של הרובוט ומהעזרה שהוא יוכל להביא לבני האדם, בעוד חלק טענו כי ייתכן והעברת כל מטלות הבית לרובוטים אוטונומיים תהפוך את בני האדם לעצלנים שכמעט ולא זזים בעצמם, בדומה לבני האדם שהוצגו בסרט וול-אי.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!