השר בצלאל סמוטריץ'
השר בצלאל סמוטריץ'צילום: Yonatan Sindel/Flash90

חודש לאחר שהוקמה הממשלה ניטש קרב איתנים הין השרים סמוטריץ' וגלנט. 

סמוטריץ' דרש – ובצדק – לקיים את ההסכם הקואליציוני ככתבו וכלשונו ולהעביר לידיו את המינהל האזרחי. שר הביטחון גלנט סירב. אין מקום לפצל את משרד הביטחון, טען במפגיע.

לאחר התלהטות הרוחות בין הצדדים שהזעיקה את ראש הממשלה נתניהו אל החדרים הסגורים, גובשה פשרה במסגרתה רוב סמכויות המינהל האזרחי מועברות לסמוטריץ'.

על שני סעיפים בולטים הרימו כוסית בסביבת שר האוצר והשר במשרד הביטחון סמוטריץ'. סעיף 6 הבהיר כי יחידת הפיקוח והאכיפה על בנייה בלתי חוקית תהיה באחריות מלאה של השר במשרד הביטחון. סעיף 11 חידד כי פעילות המנהל האזרחי בכל הנוגע להסדרת ההתיישבות – תהיה תחת אחריות השר במשרד הביטחון. 

בשולי המסמך, וכדי למנוע תקריות מביכות בין הצדדים, שורטט סעיף 14 לפיו במקרה של אירועים ביטחוניים וחריגים "יהיה רשאי מפקד פיקוד המרכז להפעיל את יחידת הפיקוח תוך יידוע של השר במשרד הביטחון ובמקרה של מחלוקת הדיון יעלה לראש הממשלה".

עשרה חודשים חלפו מאז ההסכם, ולפני חודש וחצי התעוררו בני הציונות הדתית לבוקר מתוח שבו כוחות הביטחון פינו והרסו מבנים במאחז עמונה, סמוך לעפרה שבבנימין. 

אך יממה קודם לכן תושבי עפרה התבשרו על נפילת בן היישוב שנלחם בעזה. בבוקר הם שפשפו עיניים על תשורת המדינה ותקפו את אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס. "בחרת לעסוק בהרס וחורבן בעמונה", הטיחו במכתבם.

הבוקר, כשערפילי שחר ראשונים ניבטו בשמי גוש עציון, חיזיון האימים חזר על עצמו בתעתיק מדויק. כוחות הביטחון והמנהל האזרחי הרסו מספר מבנים בנקודות התיישבות הסמוכות ליישוב פני קדם לקול מחאותיהם של המתיישבים. התושבים שבתיהם נהרסו הגיבו בזעם וכינו את ההריסה "תקיעת סכין בגב ההתיישבות".

לאחר הפניית האש לאלוף פיקוד המרכז, התושבים הפנו מבטם הזועם לשר במשרד הביטחון, אך   בסביבתו מיהרו להצטרף לזעם התושבים וטענו כי הפינוי נעשה מעל לראשם ובניגוד גמור להחלטת השר. 

"לאחר הוראת השר שלא לבצע את ההריסה אלוף הפיקוד החליט להגדיר את ההריסה כאירוע עם דחיפות ביטחונית מיידית ובכך עקף את סמכותו של השר כדי לקבל את אישורו של שר הביטחון", נמסר מסביבתו.

אך כאן הבן שואל: אלו צרכים ביטחוניים דחופים נרשמו הבוקר באיזור, מה שאפשר את עקיפת סמכויות השר במשרד הביטחון.  

נניח ואותרו כאלה - הלא בדיוק לשם כך גובש סעיף 14 בהסכם בין גלנט לסמוטריץ' המבהיר מה עשוי לקרות במקרה של מחלוקת בין גלנט לסמוטריץ' – הגשת הסוגיה אל שולחנו של ראש הממשלה. האמנם התהליך הזה ראה אור באישון ליל ונתניהו עשה השכמה כדי להכריע לטובת גלנט. 

במידה וזה לא מה שקרה, וסמכויותיו של סמוטריץ' במינהל האזרחי הן נייר לצור על פי צלוחיתו של שר הביטחון - מה לו ולשררה מיותרת במשרד הביטחון בימים טרופים בהם קופת המדינה נזקקת נואשות לשר במשרה מלאה. 

לבצלאל פתרונים.