השנה החמה בהיסטוריה. אילוסטרציה
השנה החמה בהיסטוריה. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

שנת 2023 הייתה החמה ביותר בהיסטוריה. על פי נתונים שפרסם שירות האקלים של האיחוד האירופי, הטמפרטורה הממוצעת בשנה החולפת הייתה גבוהה ב-1.48 מעלות צלזיוס מאשר בתקופה שלפני בני אדם החלו לשרוף כמויות גדולות של דלקים מאובנים. 

מניתוח הנתונים שביצעה רשת בי.בי.סי עולה כי מאז חודש יולי האחרון נשבר שיא החום כמעט מדי יום מאז החלו המדידות. הנתון קרוב מאוד ליעד הטמפרטורה של 1.5 מעלות צלזיוס שנקבע על ידי מדינות בפסגת האקלים בשנת 2015 בפריז. 

בנוסף גם טמפרטורת מי הים שברה את השיא הקודם. מדענים בשירות האקלים של האיחוד האירופי מעריכים כי במהלך שנת 2024 יירשמו טמפרטורות גבוהות בממוצע של 1.5 מעלות מהתקופה שלפני שריפת הדלקים המאובנים. הטמפרטורות הגבוהות גרמו לגלי חום, שיטפונות ושריפות ענק, וגרמו נזק לחיים ופרנסתם של מיליונים ברחבי העולם. 

המדענים טוענים גם כי אירועי מזג אוויר קיצוני כמו גלי חום באירופה ובארה"ב היו כמעט בלתי אפשריים ללא התחממות גלובלית שנגרמה בידי בני אדם. נתונים נוספים הראו כי השנה החולפת הייתה השנה הראשונה בתיעוד כאשר כל יום היה חם לפחות במעלה אחת מהשיא הטרום-תעשייתי של השנים 1850-1900. 

קרלו בוונטמפו, מנהל שירות האקלים של האיחוד האירופי, אמר כי "הקיצוניות שחווינו במהלך החודשים האחרונים מספקים עדות דרמטית לכמה אנחנו רחוקים כעת מהאקלים שבו התפתחה הציוויליזציה שלנו. יש לכך השלכות עמוקות על הסכם פריז ועל כל המאמצים האנושיים. אם אנחנו רוצים לנהל בהצלחה את סיכוני האקלים שלנו, אנחנו צריכים לשחרר את הפחמן בדחיפות מהכלכלה שלנו תוך שימוש בנתוני אקלים וידע כדי להתכונן לעתיד".