לוחמים בעזה
לוחמים בעזהצילום: דובר צה"ל

הרבנות הצבאית מגבירה את אספקת ׳פנסי השבת׳ לחיילי צה״ל, עקב דרישה גבוהה שעלתה בקרב הלוחמים הדתיים והמסורתיים.

מאות אלפי חיילי המילואים שגויסו במלחמת חרבות ברזל, והאינטנסיביות של הלחימה בתוך הרצועה ובזירות השונות, הולידו דרישה חסרת תקדים לציוד סיוע ללחימה שיותאם לשבת. 

אחת הסיבות המרכזיות לכך היא עשרות אלפי הלוחמים הדתיים בכלל יחידות צה"ל. אחד מהמוצרים ששבו ועלו שוב ושוב בשיחות ובפניות של החיילים הדתיים הוא פנס שיותאם לשימוש בשבת.

הסיבה לכך היא שבמקרים רבים, באזורים בהם שוהים החיילים אין תאורה מסודרת, או שהיא קיימת רק בשעות מסוימות. בעוד בימות השבוע הרגילים יכולים החיילים להשתמש בפנסים הרגילים, בשבתות האופציה הזו אינה קיימת לאותם המוני חיילים שומרי שבת שגויסו לצורכי המלחמה.

הפניות הרבות הועברו לחיל הרבנות הצבאית, שהוביל להגברת אספקת פנסי השבת שנוצרו ע"י ענף הלכה וטכנולוגיה בשנים האחרונות וכבר חולקו עד היום בצה"ל, אם כי באופן צפוי במספרים נמוכים בהרבה.

יצוין כי ׳פנס השבת׳ בנוי בצורה שונה ממנורות השבת המוכרות לציבור הרחב, המפותחות ע"י מכון צומת. המודל הצבאי בנוי על מנגנון הפעלה שונה מאשר מנגנון ההפעלה הרגיל של ימות החול. מדובר במנגנון שמותאם לדרישות ההלכתיות של שבת, כשיחד עם זה הוא מאפשר שימוש בפנס ללא הצורך להשאירו דולק לאורך כל השבת, מה שמאריך את חייו, במיוחד לאור השימוש הרב בו הנצרך בימי המלחמה.