כנס הריבונות
כנס הריבונותצילום: מאיר אליפור

כאלף בני אדם השתתפו בכנס תנועת הריבונות ומועצת יש"ע שנערך במוזיאון ארצות המקרא בירושלים.

הכנס נערך תחת הכותרת "לקחי עזה, קץ לרעיון שתי המדינות" וכלל מושבים בעברית ובאנגלית אותם הנחו מוריה קור וישי פליישר. בין הנואמים בכנס היו: שר האוצר בצלאל סמוטריץ', שרת המודיעין גילה גמליאל, חברי כנסת, מומחי צבא ומשפט, אישי ציבור ועוד.

בכנס נחשף סקר של מכון הסקרים דיירקט פולס. על פי נתוני הסקר, 74% מאזרחי ישראל מתנגדים להקמתה של מדינה פלסטינית בשטחי יהודה ושומרון, לעומת 20% בלבד שתומכים בכך.

בנוגע לשאלת עידוד ההגירה מרצון של תושבי עזה, 76% מהנשאלים השיבו כי הם בעד עידוד הגירה לעומת 16% שהביעו את התנגדותם. נתון מעניין שנחשף הוא כי בקרב מצביעי המחנה הממלכתי 71% בעד עידוד הגירה מרצון של תושבי עזה וכי 69% נגד הקמת מדינה פלסטינית בשטחי יו"ש.

גם בקרב מצבעי יש עתיד הנתונים מפתיעים - 61% בעד עידוד הגירה ורק 24% נגד, וכן 50% נגד מדינה פלסטינית בשטחי יו"ש ורק 38% בלבד בעד.

העיתונאי עמית סגל ראיין את השר בצלאל סמוטריץ', שהתייחס לסוגיית האג ואמר כי ישראל לא תעביר שקל לרש"פ. "אחד האסימונים הכי חשובים שנפלו – אין הבדל בין הנאצים בעזה לנאצים ביו"ש. מי עומד מאחורי ההליך בהאג? דרום אפריקה היא פרוקסי של הרש"פ, שלא יכולה להגיש בעצמה כי היא לא מדינה. דרום אפריקה היא שליחה. מי שדחף את המהלך זו הרש"פ. והיום יש מי שמבקש ממני להעביר לה כספים. הם מוליכים אותנו אל התליין ורוצים שנשלם על זה".

"לא נעביר להם כסף, כן נעביר לפיתוח ההתיישבות ביו"ש שמגנים בגופם כדי שכפר סבא לא תהיה כפר עזה. יו"ש זו רצועת המגן הציונית והערכית", הוסיף.

שרת המודיעין גילה גמליאל נאמה במושב באנגלית והתייחסה ליום שאחרי המלחמה. "עזה נחשבה לבעיה ללא פיתרון. הכישלון הגדול ביותר היה ההתנתקות מעזה. מדינת ישראל ניסתה פתרונות רבים ונוספים – אך הכל נכשל. עזה היא חממה לקיצוניות, והקהילה הבינלאומית עומדת מהצד ולא עושה מאומה. אעשה את זה פשוט – פתחו את הדלת (עבור הפליטים מעזה). איש לא כופה על מישהו לצאת".

העיתונאי יוני קמפינסקי ראיין את ח"כ שמחה רוטמן יו"ר ועדת חוקה ומשפט, שאמר כי "לא צריך לעודד את העזתים לעזוב, הם רוצים לעזוב. רק צריכים לא לשתף פעולה עם חמאס. כל מדינה שלא מרשה לתושבי עזה להכנס בשעריה מסייעת לחמאס להשתמש באוכלוסייה כמגן אנושי ולכלוא אותם שם. אסור לשתף פעולה עם חמאס שמשתמש באוכלוסייה כמגן אנושי. זה הדבר האנושי והמוסרי".

ראש המועצה האזורית גוש עציון ויו"ר מועצת יש"ע שלמה נאמן ציין כי "אדמה פתוחה למו"מ היא הסיבה המרכזית למלחמה. כל עוד נמשיך להשאיר חבל ארץ שלם תחת סימן שאלה והרעיון של מדינה פלסטינית יישאר על השולחן, המלחמה תמשיך. אנחנו ננצח רק כשנגיד שאין שום מקום לישות זרה בארץ ישראל".

"אנחנו חייבים להסיר מסדר היום את סימן השאלה מעל גבולות ארצנו. כל עוד אנו לא מחילים ריבונות על חבל שלם של מדינתנו, אנו מורישים מלחמה לנינים ולניני נינים שלנו. החלת הריבונות תבטיח ביטחון לתושבי ישראל ולדור הבא שלנו", הדגיש.

ראשי תנועת הריבונות יהודית קצובר ונדיה מטר אמרו בכנס כי "צריך לגייס את דעת הקהל ולתת רוח גבית לראש הממשלה – עזה היא ארץ ישראל. אומרים לא לשליטה זרה בעזה, לא עם הרש"פ ולא עם רשות מחודשת. לא למדינה פלסטינית. ארץ ישראל כולה שלנו, ויש להחיל ריבונות על בקעת הירדן תחילה.

"בעזה התגלתה תודעת ריבונות עזה. הרוח תנצח ותעמוד מול כל רוח פרוגרסיבית. צריך לעבור לפסים מדיניים ומעשיים. נצח ישראל לא ישקר", הדגישו השתיים.

ח"כ אוהד טל אמר כי מדינת ישראל עדיין לא התעוררה לגמרי מהאסון שפקד אותה. "חייבים להתעורר. זה לא התחיל בשבעה לאוקטובר. לפני 30 שנה כשחתמו על הסכמי אוסלו – ערפאת הגיע לדרום אפריקה שבוע אחרי שחתם ב-94, וביקרו אותו – איך חתמת על הסכם עם היהודים? הוא הזכיר הסכם שלום שמוחמד חתם עם שבט בערב הסעודית ואז בא לטבוח בהם למחרת. שום דבר לא השתנה. ב-7.10 היה לנו מול העיניים. עלינו להתעורר, להתפכח ולא לפחד".

ח"כ דן אילוז סיפר: "תמיד התנגדתי להקמת מדינה פלסטינית מהסיבות שאתם מכירים. זה לא חדש. אבל לתת מדינה לפלסטין עכשיו זו הענקת פרס לטרור. המסר יהיה שטבח יכול להביא הישגים דיפלומטים. זה מסוכן לא רק לנו, אלא לעולם החופשי כולו וזה משוגע לחלוטין. חיילי צה"ל כרגע נלחמים בחזית קודם כל עבור מדינה יהודית, אבל גם עבור כל הציוויליזציה שלנו ולכן אסור לנו להרפות מהתנגדותנו לרעיון המסוכן של מדינה פלסטינית".

זוכה פרס לביטחון ישראל, אליהו יוסיאן, קרא לציבור להתאזר באורך רוח ובאמונה בצדק הדרך. "מה הפתרון? אין פתרון. ככל שיהיו יותר יהודים באזור ככה הטרור ירד. העונש הוא לקחת מהם את הקרקע. נספח כמה שניתן בתקופתנו. גם גירוש – הוא לא מילת גנאי. לגרש כמה שניתן".

בנוסף השתתפו בכנס ד"ר יואב שורק, יאיר אנסבכר, העיתונאים שלום ירושלמי ואלחנן גרונר, אלוף במיל' גרשון הכהן, איתמר מרכוס, קובי אלירז, אלכס טריימן, ג'וש ריינסטיין, פרופ' יוג'ן קונטרוביץ, מארק צל, ג'וש האמר, ישי פליישר, ג'רמי גימפל ובני משפחות של חטופים בעזה.