אתר חמת
אתר חמתצילום: זיו לוי

רשות הטבע מזמינה אתכם לחוות את הטבע במגוון פעילויות בסימן חורף ישראלי, לצאת לטייל בין השלוליות, הנחלים הזורמים ולצפות בפריחת החורף המרהיבה. לבקר באחד מהגנים הלאומיים או שמורות הטבע ולהיחשף ליופי ולמורשת בארצנו. 

גן לאומי חמת טבריה - כשקר בחוץ חם בפנים

החורף הגיע ומה מיוחד יותר מלשכשך רגליים במי המעיינות החמים, הזורמים בין שלוש בריכות? זהו שכשוך בטמפרטורה מושלמת לימי החורף הקרירים. הבריכות מונגשות וטמפרטורת המים נעות בין 36 ל 40 מעלות. 

המעיינות החמים בחמת טבריה ידועים בסגולות המרפא שלהם עוד מתקופת המלך שלמה, ומספרים שאפילו רבי שמעון בר יוחאי ירד להירפא בהם. 

בריכות המים החמים בחמת טבריה וריכוז המינרלים הגבוה בהן מזככים את הגוף, ולהשלמת התהליך יצרנו שביל מיוחד שמאפשר חיבור בין בריאות הגוף לנפש. השביל מזמין אתכם ללכת עליו יחפים, שכן הדריכה עליו מעסה את כפות הרגליים ותורמת לשיפור תהליכים של ניקוי רעלים, איזון מערכת החיסון והקלת כאבי שרירים, ותורמת גם לשיפור היציבה ולזרימת הדם בגוף. 

גן לאומי גן השלושה - יום הולדת לטבע - יוגה, חיבור לטבע ופיסה של גן עדן

מכירים את גן השלושה (הסחנה)? בטח שמכירים. אבל סביר שהגעתם בקיץ, שחיתם ונהניתם בחיק המשפחה. הפעם אנחנו רוצים להזמין אתכם לחוויה שונה – להגיע בזמן ששקט בסביבה ולהתחבר לטבע הנהדר שבגן.

ביום ההולדת של הטבע תוכלו ליהנות משחיה גם אם היום קריר, טמפרטורת הסחנה קבועה והינה 28 מעלות כל השנה, להצטרף ליוגה משפחתית, ולהתחבר לטבע דרך חמשת החושים על יד קלפי הפעלה שמפוזרים בחורשה ומאפשרים לכם לבלות את היום בהקשבה, חקר וחיבור לטבע. 

בנוסף תוכלו להצטרף לסיור מודרך בגן הלאומי שיחשוף לכם את נפלאות הטבע וסיפורי הנחל.

כמו כן מוזיאון חומה ומגדל יהיה פתוח ויתקיימו בו סיורים מודרכים.

שמורת טבע משושים - יום הולדת לטבע: חושים במשושים

אם תשאלו את פקחי שמורת המשושים מתי כדאי להגיע לשמורה, ללא ספק הם ימליצו על עונת החורף. עונה בה כל החושים מתחדדים ומדגישים אינספור הפתעות קטנות- עקבות בעלי חיים, נוף מרהיב של רמת הגולן, פרחי חורף צבעוניים ומרגשים ועופות דורסים דואים מעל ראשי המטיילים.

בסופ"ש של טו בשבט תוכלו ליהנות מפעילות חקר חדשה הכוללת קלפי חושים בהם הילדים יוכלו לגרות את הסקרנות שלהם ולצאת לחקור את הטבע בטיול שמשלב מראות, צלילים, תחושות וניחוחות, וכדי לפנק אתכם דאגנו לתה חם להדגיש את חוש הטעם.

הפעילות עצמאית וניתן לקיימה בשביל המונגש ובשבילי הטיול הנוספים בשמורה. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר, יש להתעדכן באתר הרשות.

שמורת טבע וגן לאומי ארבל - היכן מסתתרים בעלי החיים? שביל התצפיות בארבל מבעד לטלסקופים 

מסתבר שמצוק הארבל האדיר, המתרומם בדרמטיות מעל הכנרת, הוא הרבה יותר ממצוק. מעבר לתצפיות הפנורמיות הנהדרות על בקעת כנרות והרי הגולן והגליל, הארבל טומן בחובו עולם חי עשיר ומיוחד. והחורף הוא הזמן המתאים ביותר לגלות את העולם המופלא של בעלי החיים שעבורם הארבל מהווה בית מוגן: מצבאים ועד עופות דורסים. 

צאו אל "שביל התצפיות", במסע גילוי של בעלי החיים הרבים - חלקם לעתים גלויים, חלקם נוטים להסתתר בשעות היום. לא הצלחתם לפגוש בהם? במיוחד בשבילכם, הצבנו לאורך שביל התצפיות דמויות של בעלי החיים השכיחים כאן. אתם מוזמנים להיעזר בטלסקופים על מנת למצוא אותן. עבור הילדים, תהיה זו חוויית גילוי מסעירה. ויש גם משחק שמשלב מדבקות וסימניות – פרטים בשמורה. 

שמורת הטבע מג'רסה - חברים בנחל חוקרים את השמורה

בלגונה הכי יפה שיש, כשהנחל זורם בשצף אל הכינרת, נגיע אל שפך נחל דליות לפגוש את חיות הנחל. נגלה את ציפורי השמורה, נחפש עקבות של חיות בר, ניכנס לעולמם של הדו-חיים ונגלה כמה חשובים מים, שקט ומרחב לטבע שלנו ולנו. באתר מחכה לכם השביל היבש- שביל מונגש  נהדר לעגלות, מעולה להליכה גם בימי החורף, במהלכו תפגשו חידות והפעלות בנושא ציפורים, ובמרכז השירות תוכלו לקבל ערכה לחוקרים צעירים.

גן לאומי מגדל צדק - ממחצבה לבריכת חורף שוקקת חיים 

מגלים את המצודה ואת בריכות החורף  - נקודת הדרכה ופעילות עצמאית לכל המשפחה בגן לאומי מגדל צדק.

עם בוא החורף והגשמים הראשונים, גן לאומי מגדל צדק נצבע ירוק. רקפות ונרקיסים כבר החלו לפרוח והגן נראה יפה במיוחד. אל המרחבים הירוקים מתווספים מרחבי מים כחולים בהם לעיתים משתקפים המצודה וסביבותיה. מרחבים אלו הם בריכות החורף. מידי חורף, מתנקזים מי הגשמים מכל סביבת האתר אל המחצבה הנטושה שהוכשרה במיוחד כדי לקלוט את מי הגשמים וליצור בית גידול ייחודי שאט אט הולך ונעלם מהעולם.

גן לאומי ירקון - תמונה חורפית: בין תל עתיק לנחל שופע 

טיול במגפיים בשבילים הבוציים שבין שני מתחמי גן לאומי ירקון

גן לאומי ירקון לובש את תלבושתו החורפית, הכל מתכסה ירוק, עופות המים חוגגים, קרקורי הצפרדעים והקרפדות נשמעים למרחוק. שלוליות ובוץ מכסים את שבילי הגן לאחר יום גשום ולעיתים אף נשארים כמה ימים ומזמנים למטיילים חוויית טיול שונה ומיוחדת. לראשונה, אתם מוזמנים להצטרף אלינו לטיול חוצה מתחמים, על השבילים תוכלו לפגוש מדריכים ומדריכות, מתנדבים ומתנדבות בסיפורים מעניינים ובהפעלות שמזמינות לגעת ולחקור. תוכלו לשמוע על שיקום נחל עינת, על החיים בשלוליות ובבוץ, על הנחל שיבש ושוקם, על טחנת קמח שפעלה בזכות כח המים ועוד המון סיפורי ירקון וחורף. בעיקר תוכלו להוסיף לאלבום התמונות המשפחתי, תמונות "נועזות" של טיול חורפי. תתכוננו להתלכלך!

מסלול הטיול הוא מעגלי, ניתן להתחילו במתחם תל אפק או במתחם מקורות הירקון.

אתר עין חניה - מוסקים זיתים בעין חניה

מסיק זיתים לכל המשפחה באתר עין חניה.בהרי יהודה וירושלים וגם באזור נחל רפאים גידלו וטיפחו כרמי זיתים  במשך אלפי שנים. 

מפירות העצים הופק שמן זית לשימושים שונים והודות לאיכותו הגבוהה השתמשו בו אף בבית המקדש. מזמינים את כל המשפחה  לטיול קצר ונעים באתר ולקחת חלק בפעולת המסיק יחד עם עובדי האתר

אתר השומרוני הטוב - מוזיאון הפסיפסים שלא מפסיק להתחדש

מוזיאון יחיד במינו המוקדש כמעט כולו לפסיפסים!

להתרשם ממיטב אומנות הפסיפס של העולם הקדום, לחוות מחדש את "משל השומרוני הטוב" ולבקר בחאן קדום ששמר על דרך עשירה בסיפורים היסטוריים.

גן לאומי מצדה - אתגר מצדה

ההר המיתולוגי כמו שלא הכרתם מעולם!

אתגר מצדה הוא מסלול חדש וייחודי אשר חושף את מסתרי מצדה מחוץ לחומת הסוגרים.
המסלול מאפשר יציאה בטוחה אל מחוץ לחומה של מצדה וביקור במכלולים ארכאולוגיים נסתרים, שהיו עד היום ללא גישה, עקב מיקומם המאתגר.

לשם הנגשת המכלולים יצרנו מסלול הליכה אתגרי על שפת המצוק של מצדה, תוך שימוש בסולמות ומאחזי יד, כאשר ההולכים עליו מחוברים עם רתמה (וקסדה) לכבל בטיחות לכל אורכו.

לאורך המסלול תוכלו ליהנות מנוף מרהיב המתחיל במדבר יהודה ומסתיים אל מול ים המלח. ההגעה וההליכה על המסלול הן בתיאום ובתשלום מראש בלבד. המסלול מתאים למיטיבי לכת, ולילדים מעל גיל 10. השביל נמצא בחלק הדרומי של במת ההר.

ההגעה לשביל אפשרית דרך שביל הסוללה (הליכה של כ 40דקות מהכניסה ועד לאתגר), שביל הנחש (הליכה של כשעה וחצי מהכניסה ועד לאתגר) או דרך הרכבל (נסיעה של כ 5 דקות והליכה של כרבע שעה עד לדרום במת ההר – תחילת האתגר.

יש לתכנן מראש את ההגעה ולהתחשב בעומסים בקופות, בשעות הפתיחה של שביל הנחש (בקיץ סגור מ 8:00 בבוקר). יש לבצע הזמנה מראש גם לרכבל או לשביל ממנו בחרתם להגיע.

אנו ממליצים לתכנן הגעה למסלול 15דקות לפני מועד הפעילות על מנת להנות מהנוף.

ואם כבר העפלתם לפסגה, לא תשארו לצפות במופע הלילה "מצדה משקיעה לזריחה"? את היום תסגרו בלינה בחניון הלילה מצדה מערב…