יישוב חדש שישלב בעלי מוגבלויות יוקם בשומרוןדוברות מועצת שומרון

לאחר תכנון של 7 שנים בהובלתו של ראש מועצת שומרון, השבוע חתם אלוף פיקוד מרכז על הצו המשייך את הישוב החברתי קהילתי 'שחרית' למועצה אזורית שומרון.

בעקבות כך ולראשונה, יוקם מאפס יישוב שישים במרכזו קריית חינוך שתעניק ליווי, טיפול חינוך ואף דיור לבעלי צרכים מיוחדים ואנשים עם מוגבלויות.

קריית החינוך תיועד לכל הגילאים, מגיל מעון ועד בוגרים, ולכל התפקודים מתפקוד נמוך ועד תפקוד גבוה. סביב קריית החינוך יתגוררו חילונים ודתיים בדיור שיהיה בר השגה. בקהילה ישולבו אנשים עם מוגבלויות בתפקוד גבוה. כאשר בעלי תפקוד נמוך יתגוררו בקריית החינוך במרכז הישוב.

כך, לראשונה בישראל, רעיון שילוב אנשים עם מוגבלויות בקהילה יגיע לקצה ויאפשר למשפחות שילדיהן בעלי צרכים מיוחדים או מוגבלויות להתגורר במקום בו ילדיהם לומדים במקום אחד מגיל מעון ועד בגרות וגם משתלבים בדיור ותעסוקה בקהילה.

זוגות צעירים יוכלו להתגורר בדיור בר השגה בישוב חברתי ששם במרכזו את האנשים המיוחדים שבינינו.

המועצה ביצעה אפיון של הצרכים להקמת הישוב הן מול משרדי הממשלה והן מול הרשויות השכנות שיעזרו בהקמת היישוב החברתי 'שחרית'.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן קיים סיור עם אנשי המקצוע במועצה לאחר חתימת האלוף על הצו ועם ההורים נציגי צמי"ד (צרכים מיוחדים) ששותפים לכל הפרוייקט.

"אנחנו עובדים יחד בתיאום עם משרדי הממשלה עם נציגי הורי צמי"ד כדי להקים את הישוב היחודי הזה שהוא גולת הכותרת של העשייה בשומרון למען אנשים עם צרכים מיוחדים ועם מוגבלויות. בניין ארץ ישראל חייב לבוא עם חסד וזה "עולם חסד ייבנה" כפשוטו. הידיעה שיגיעו מכל הארץ כדי ללמוד מהמודל הייחודי הזה, כדי להנות מהקהילה המיוחדת שעומדת לקום כאן היא הדבר שמרגש ומשמח אותי כל כך בפרוייקט הזה", אמר יוסי דגן.

מועצה אזורית שומרון היא מהרשויות המובילות בארץ בטיפול וליווי משפחות שבהם אנשים עם מוגבלויות ובעלי צרכים מיוחדים. לפני חצי שנה זכה ראש מועצת שומרון בפרס "קרן שלם על הובלת שילוב אנשים עם מוגבלות בשומרון.

דגן נבחר מבין 55 ראשי רשויות מועמדים, כמוביל את הרשות לתמיכה, סיוע ומתן שירותים מקצועיים לאנשים עם מוגבלויות.

ב-5 השנים האחרונות הקימה מועצה אזורית שומרון שני גני תקשורת, שני גני שיקום, בית ספר חינוך מיוחד, והיא מתכננת הקמת מרכז יום סיעודי טיפולי לבוגרים, מרכז למשפחה שנותן מעטפת גם למשפחות עצמן - כולל סבים ואחים.

עוד הוקמו דירות לאנשים מיוחדים בלב היישובים, ופרויקט ייחודי נוסף בשומרון הוא הקמת תנועת הנוער "ליבי" שבמסגרתה מאות בני נוער מתנדבים בעבודה משותפת ומשלבים בני נוער עם צרכים מיוחדים.