דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי הודיע הערב (חמישי) כי יפסיק לשאת את ההצהרה היומית אותה מסר במשך 97 ימים מאז תחילת המלחמה.

הוא הדגיש כי מעתה תימסר הצהרה מדי יומיים או שלושה ולדבריו צה"ל ימשיך לנהוג בשקיפות ולעדכן בכל התפתחות ואם יהיה צורך - יגביר את תדירות ההצהרות פעם נוספת.

"מפרוץ המלחמה הערך שמנחה אותנו בצה"ל הוא שקיפות מלאה לציבור של מידע מאומת, רלוונטי, בזמן אמת ונגיש בכל ערוצי התקשורת והרשתות החברתיות. אנחנו נמשיך לעדכן אתכם בכל המידע ובאופן רציף, גם אם אני לא אעשה זאת מעתה בהצהרה יומית, אמשיך להתייצב כאן אחת ליומיים שלושה, לעדכן ולענות על כל שאלה. לכשיידרש אתייצב באופן מיידי", אמר הגרי.

הצהרתו היומית של הגרי נחשבת לאחד מסמלי המלחמה - ובתחילתה הוא אף נשא אותה פעמיים מדי יום.

הוא התייחס גם למצב מול חיזבאללה בצפון. "אנחנו ממשיכים לכרסם ביכולות שחיזבאללה בנה לאורך הגבול. אנחנו מוכיחים זאת במעשים. התפקיד שלנו לייצר מציאות ביטחונית שתביא ביטחון לתושבי הצפון".

הגרי ביקש להגיב גם לדיונים בבית הדין הבינלאומי בהאג. "בימים האלה, חשוב להזכיר שאנחנו נלחמים במלחמה צודקת מאין כמותה – מלחמה שהאויב פתח בה מבחירה ובאופן מודע, כאשר ביצע פשעים נגד האנושות ומעשים אכזריים שלא נראו בעולם המערבי עשרות שנים. רובם מצולמים ומתועדים על ידי המחבלים עצמם ובכל זאת רבים בעולם מנסים להתעלם מהם כאילו הם לא קרו. לא, הם קרו. ואנחנו זוכרים ולא נשכח, וגם לא ניתן לעולם לשכוח".

דובר צה"ל נשאל האם יש צפי לחזרת התושבים בצפון ובעוטף עזה וענה: "החזרת התושבים היא אולי אחת המשימות המרכזיות ביותר, הביטוי שלה הוא החזרת ביטחון, ולכן אנחנו נעשה זאת, התפקיד של הצבא, הוא להביא את הביטחון במעשים, גם בפעולה הצבאית מעבר לגבולות שלנו וגם בפעולת ההגנה במרחב ההגנה".

"אנחנו פועלים לפני ההנחיות של הדרג המדיני שהוא קובע מתי יחזרו התושבים, התפקיד שלנו הוא לייצר את התנאים כמו שאמרתי - מעבר לגבול ובמרחב הגנה חדש. אנחנו נעשה את זה בתיאום עם המנהיגים של הרשויות, עם ההנהגה האזרחית בצורה מסודרת וכמובן לפי ההנחיות של הדרג המדיני", הוסיף.