החוקר איתמר מרכוס, מנהל ומייסד 'מבט לתקשורת פלסטינית' ומומחה לאידאולוגיה ומדיניות פלסטינית, התייחס בעמדת ערוץ 7 ב'כנס לקחי עזה' של תנועת הריבונות לתפקידה של הרשות הפלסטינית בטבח שביצע חמאס בעוטף עזה והזהיר מפני הכנסתה לניהול עזה אחרי המלחמה.

"אנחנו צריכים להבין שמה שקרה ב-7 באוקטובר זה לא רק מעשה של חמאס. התוצאה היא של שלושים שנות חינוך לשנאה מצד הרשות הפלסטיניתץ עד היום היא אחראית לחינוך וספרי לימוד גם בעזה והמסרים שלה הם שהובילו למצב", אמר מרכוס.

הוא הסביר כי "יש מי שחושב שזו מלחמה על האדמה. זו מלחמה נגד האדם, בגלל שהרשות הפלסטינית מלמדת את האנשים שלה, שמדינת ישראל קיימת רק בגלל שמדינות העולם כל כך שנאו את היהודים וסבלו מנוכחות יהודית - ולכן היו צריכים למצוא פתרון כדי להיפטר מיהודים - אז הם גזלו את פלסטין וזרקו את היהודים לשם".

"כך", הוא מדגיש, "מחנכים ברשות הפלסטינית ובעזה כי מדינת ישראל ניתנה ליהודים לא בגלל שהגיעה להם מדינה אלא בגלל שהאירופים היו צריכים להיפטר מהם".

מרכוס הוסיף כי "הרשות הפלסטינית, בפן הדתי מחזקת את העניין הזה, ומציגה את היהודי כשטן. האיש הבכיר ברשות הפלסטינית, איש דת, מחמוד אל-הבש, יועצו של מחמוד עבאס לענייני דתות, אמר בטלוויזיה שהיהודי הוא בצורת אדם אבל למעשה הוא השטן. באיסלאם השטן הוא סמל לכל הרוע בעולם. התמונה שמוצגת מההסתה הזו היא שהאירופים סובלים מהיהודים, הפלסטינים סובלים מהיהודים, כולם שונאים את היהודים וגם אללה שונא את היהודים כי הם שטן".

על הכנסת הרשות הפלסטינית לניהול הרצועה לאחר המלחמה אמר מרכוס כי "אין טעות גדולה יותר כי הרשות הפלסטינית היא זו שיצרה את כל הכוח של חמאס".

"ילד שגדל ברשות הפלסטינית, מגיע לגיל 17 ואומר לעצמו שכל חייו כיוונו אותו לחמאס. הכוח של חמאס נוצר על ידי הרשות הפלסטינית ואם היא תהיה בעזה זה יחזור על עצמו", הוא מוסיף.

"שנים אנחנו רואים תרגילים של הרשות הפלסטינית וחמאס לחטיפות. באוגוסט השנה בחמאס שידרו דגם למה שהם עשו בסופו של דבר, הכל היה שם. הם אפילו בנו לעצמם דגמים של כפרים וכתבו אותיות בעברית ושידרו את זה, כולם ידעו. "בגלל שזה היה כל כך גלוי, אני חושב שזה קצת הביא את אנשי אמ"ן לחשוב שזה לא משמעותי. זאת הייתה טעות ענקית. היהירות ושיקול לא נכון הביאו לאסון", מסכם מרכוס.