דומה לשפעת אבל לא שפעת
דומה לשפעת אבל לא שפעתRF123

ד"ר ביביאנה חזן, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ולמניעת זיהומים במרכז הרפואי "העמק" מקבוצת "כללית", שבעפולה, מספרת על העלייה באישפוזים כתוצאה מנגיף ה-RSV.

"מדובר בנגיף מוכר כבר הרבה שנים, אבל פחות ידענו עד כמה הוא משמעותי ובשנים האחרונות בגלל התפתחות הטכנולוגיות של ה-PCR בעקבות הקורונה אנחנו עושים לכל חולה שמגיע עם סימנים שדומים לשפעת או קורונה את הבדיקה לשלוש המחלות הללו ואנחנו רואים עד כמה הנגיף משמעותי בתחלואת החורף".

ד"ר חזן מספרת על סקירה שמקיים משרד הבריאות בעשרות מרפאות ברחבי הארץ ומהדגימות שנאספות מתברר היקף המשמעות של ה- RSV יותר מכפי שחשבו בעבר. עד כה היה ידוע שהנגיף מתחיל לפעול לפני השפעת שחודשי הפעילות שלה הם בעיקר ינואר ופברואר. "ידענו את זה אבל פחות ראינו את זה בעיניים. היום אפשר לומר שלפחות שליש מהמאושפזים שלקחנו להם דגימה יש להם RSV ולא קורונה או שפעת".

עוד מציינת ד"ר חזן כי בעבר הנגיף היה מתגלה בתינוקות וגורם לקשיי נשימה משמעותיים, אך בשנים האחרונות הוא מופיע גם אצל מבוגרים וגורם להחמרת אסתמה, אי ספיקת לב, חוסר איזון של סכרת "והסיבה היא שהם חטפו RSV".

התופעות של הנגיף דומות מאוד לשפעת וכוללות שיעול, נזלת, חום גבוה, צמרמורת וכאבי שרירים, אך ההבדל ביניהם הוא העיתוי, כאשר כאמור הנגיף מקדים את השפעת, וזאת לבד מהבדל נוסף והוא אפשרות החיסון לנגיף. לפי שעה החיסון לנגיף עדיין מצריך הפניה מיוחדת, מה שאין כן ב-RSV שלו אין טיפול תרופתי אלא לכל היותר מניעה מוקדמת והדבר חשוב בעיקר כאשר מדובר באוכלוסיית סיכון.

ד"ר חזן מבהירה שבשלוש המחלות המדוברות, קורונה, שפעת ו- RSV המחלה תעבור במידה ואנחנו בריאים ללא סיבוכים מיוחדים, אך דברים יכולים להסתבך לדלקת ראות קשה. RSV תוקף אנשים מעל גיל 60 עם מחלות רקע, אסתמה, מחלות לב, עישון כבד או דיכוי חיסוני, "כל אלה בסיכון גבוה להגיע לאישפוז, הנשמה ואפילו מוות".

"החיסון ל-RSV רק נכנס לארץ. הוא אושר אבל כדי לקבל אותו צריך אישור מיוחד. מקווה שזה יהיה בקופות בשנה הבאה. מי שבעל סיכון גבוה יכול לפנות לרופא המשפחה ועם אישורים מיוחדים הוא יוכל לקנות באופן פרטי".