חבר הכנסת משה סולומון מתייחס בריאיון לערוץ 7 על התחדשות הירי מהשטח אותו עזב צה"ל ברצועת עזה, על התנהלות תוקפי הממשלה, על היחס לציונות הדתית ועל מצבה של מפלגתו.

על ירי הרקטות לעבר נתיבות מהאזור אותו עזב צה"ל יממה קודם לכן, אומר סלומון כי הלחץ הצבאי שמפעיל צה"ל ברצועת עזה עושה את שלו והיעד של ניקיון הרצועה מקיני המחבלים הוא אתגר קשה מאוד כאשר המציאות היא עיר עילית ועיר תחתית של מנהרות, "והדבר הזה דורש עבודה אינטנסיבית לאורך זמן", הוא אומר ולהערכתו היציאה של חוליות מחבלים מהמנהרות לירי מעת לעת מלמדת על גסיסתם, כהגדרתו.

"אנחנו מקווים שצה"ל יגיע גם לנקודות הירי האלה, יחסל את המנהרות והמחבלים האלה ולאט לאט נוכל לנקות את הרצועה. כשיש עיר תחתית שפרוסה על כל רצועת עזה העבודה היא סיזיפית וקשה, אבל העבודה מאוד משמעותית. פגענו באופן עמוק בארגוני הטרור ברצועת עזה ואני מקווה שהדבר הזה ייפסק בקרוב", אומר סלומון.

את העיכוב בהגעת כוחות צה"ל ליישום יעדי המלחמה רואה חבר הכנסת סלומון עדות להכנה ארוכת השנים שביצע החמאס לפני המתקפה ו"הקונספציה הביטחונית שדגלנו בה במשך עשרות שנים קרסה בכך שנתנו בהתנתקות לארגוני הטרור לבנות עיר תחתית, לבנות צי עצום של אמל"ח כדי לפגוע בנו".

"זה מצריך הרבה זמן ואנחנו עדיין עומדים כשלנגד עינינו מטרות המלחמה, מיטוט החמאס, השמדת כל יכולת שלטונית שלהם והחזרת החטופים. אנחנו עומדים בזה. זה לוקח זמן אבל אני סמוך ובטוח שכוחות הביטחון וצה"ל עושים עבודתם נאמנה ואני מקווה שיצליחו במשימתם מהר ככל האפשר".

על המחלוקות שמודלפות מהקבינט אומר סלומון כי עלינו להתאזר בסבלנות גם בזירה הזו. עלינו, הוא אומר, להבין את חשיבותה של האחדות בתוכנו, בעם ובמנהיגות, כדי להביא להצלחת הצבא. "זה שיש בתוך הקבינט מחלוקות ופגיעות הדדיות זה רק פוגע ביכולת להשיג את המטרות שלנו", הוא אומר ודורש משרי הקבינט התנהלות באחריות כשם שהחיילים בשטח לוחמים זה לצד זה עבור אותה מטרה. זו לדבריו גם ציפיית האזרחים בישראל.

סלומון מביע צער רב על דבריו של הסופר חיים באר כלפי הציונות הדתית ושב ומציין את חשיבות האחדות בעם כנשק מול אויבינו. "אני קורא למתנגדי הממשלה הזו להבין שכרגע אנחנו במלחמה, ילדינו בחזית והם צופים בנו. ככל שנוכל להיות באחדות לאורך זמן נוכל להצליח במלחמה ואחר כך יהיה זמן למחלוקות".

בדבריו מספר סלומון על פגישות עם אמהות לחיילים התובעות להמשיך את המערכה עד לניצחון, כאשר לצערו מנגד ישנו צד שכל עניינו הוא מאמצים להפלת הממשלה. "אני מקווה שכולנו נתעשת ונהיה חדורי מטרה כדי לנצח".

בהתייחס לקריאות גורמים במערכת הביטחון להכנסת ערביי הרש"פ חזרה לשוק העבודה, אומר סלומון כי מדובר שוב בלא ללמוד ממה שאירע בשבעה באוקטובר ו"להישאר רדום ושבוי באותה קונספציה ביטחונית. יש כאן אידיאולוגיה רצחנית, יש כאן רשות פלשתינית וחמאס שכל הווייתם זה להשמיד אותנו ולכן אני סבור שאם מפגעים יוצאים מהרשות הפלשתינית אסור לי לתת להם מקומות עבודה עד שיתעשתו ויפתחו לעצמם עסקים. לא ניתן למנהיגים לחזור לקונספציה שאומרת שאם הם יחיו ברווחה הם לא יפגעו בנו".

סלומון מזכיר כי מחבלי נוח'בה ידעו למפות את בתי הקיבוצים והישובים בעוטף בגלל שהם אלה שעבדו שם, ובמידע הזה נעשה שימוש להכנסת מתקפת הטרור באופן מדוקדק.

בנוסף, מביע בדבריו כאב על נפילתם של חללי המערכה בדרום, ובתוכם הוא מציין את 22 בני קהילת יוצאי אתיופיה, "מספר שהוא גדול מחלקינו באוכלוסייה בישראל. חלקה של העדה האתיופית בישראל הוא שני אחוז ומספר הנופלים מבני העדה הוא יותר מארבעה אחוז. אני רוצה להוקיר את אותם חיילים שנפלו על קדושת ארץ ישראל, ואני מצפה להכרה של החברה הישראלית בתקציבים בחברה ובמרחב הציבורי על מנת שהקהילה תמשיך לגדל כאלה חיילים חדורי מוטיבציה וגיבורים".

עוד נשאל אודות מצבה העגום של מפלגתו בסקרים, והוא משיב ומציין שהאידיאולוגיה של מפלגתו נוכחת בחברה הישראלית וכחלק מכך גם האזהרות ממהלכי אוסלו וההתנתקות, והדברים נאמרים ונעשם גם במחיר של מנדטים. "כרגע אנחנו יחד עם שר האוצר שנמצא בקבינט, עסוקים בלנצח את המלחמה ולא עוסקים בפוליטיקה".

"כך אנחנו בנויים. רוב ילדינו נמצאים בחזית, הישובים ביהודה ושומרון ריקים מהגברים שכולם נמצאים בחזית. אנחנו לא עוסקים כעת בסקרים ואני מקווה שהציבור ישפוט בבוא העת שכאשר אנחנו מנכיחים את האידיאולוגיה שלנו זה לטובת כל מדינת ישראל וההתעשתות הזו תביא גם מנדטים. כעת אנחנו עסוקים בלנצח את המלחמה, עסוקים באחדות ובלקחת אחריות על מה שהתרחש כאן בשבעה באוקטובר".