רכב מסתננים שהוחרם
רכב מסתננים שהוחרםצילום: דובר צה"ל

גורם בצה"ל אומר כי בשנתיים האחרונות הצבא יחד עם השב"כ בשיתוף גופים נוספים הצליחו לשפר באופן משמעותי את ההגנה בקו התפר ולהוריד את כמות המסתננים לשטח ישראל בעשרות אלפים.

"כוחות רבים מוקצים לפעילות במרחב התפר ולאזורים הסמוכים לגדר הביטחון והמעברים. בנוסף לכך, הוקם גדוד חדש 'פנתר' שמשימתו המרכזית היא מניעת הסתננות בלתי חוקית לישראל והוא פועל עם אמצעים טכנולוגים, רחפנים ויכולות ניוד גבוהות", אומר הגורם.

לדבריו, "מרחב התפר שונה ממה שהכרתם, מבניית עשרות ק"מ של חומה עם אמצעי תצפית וגילוי מתקדמים בצפון השומרון דרך גדר 'שעון חול' ועד למכשול מורכב בדרום הר חברון. מאז פרוץ המלחמה, לפי הוראת מפקד פיקוד המרכז, נעשו פעולות למניעת התקרבותם של פלסטינים למרחב הגדר לרבות התאמות בהוראות הפתיחה באש".

"לאחרונה גם עודכנו בדחיפת גורמים בצה"ל הנהלים של משטרת ישראל ומג"ב בכל הנוגע למעצרם של מי ששוהה בישראל שלא כדין או מנסה לעשות כן ומוגשים נגדם כתבי אישום מהפעם הראשונה בה הם נתפסים עושים כן. במקביל לראשונה פעלנו באופן התקפי למעצר והחרמת רכבים של מפעילי רשתות להסעות שב"חים", הוא מוסיף.

עם זאת, הגורם מציין, כי "עדיין קו התפר לא סגור הרמטית וישנם מקומות בהם יש את גדר הגבול המוכרת, אך אנחנו פועלים לתקן כל פרצה באותו היום וממשיכים לשפר את ההגנה במרחב התפר עד שנגיע לאפס חציות. לאור חיזוק מרחב התפר בגזרות שבאחריות צה"ל מסתננים רבים מנסים לחצות במרחב עוטף ירושלים שבאחריות משמר הגבול ששם נרשמה עלייה בכמות החציות בתקופה האחרונה".