אתגרי רבני הקהילות בתקופת המלחמה. כנס רבני צהר
אתגרי רבני הקהילות בתקופת המלחמה. כנס רבני צהרצילום: דוברות צהר

קשיי המלחמה ואירועי ה-7 באוקטובר מציבים אתגר בפני ההנהגה הרבנית בישראל הן מבחינה טכנית של שלל שאלות ייחודיות שמתעוררות אך גם ובעיקר בנושא האמונה והחיזוק הרוחני שאנשים מבקשים לקבל.

ארגון רבני צהר קיים כנס בזום בו נידונו השאלות והאתגרים איתם מתמודדים הרבנים מצפון ועד דרום תחת הכותרת 'אתגרי רבני הקהילות בתקופת המלחמה'.

הכנס עסק בשאלות כגון שחיקה בשגרת קיום מצוות, עיסוק אינטנסיבי בשכול ואבל וחיזוק רוח הלחימה. במהלך הכנס שנוהל על ידי הרב צחי להמן, ראש אגף רבני קהילה בצהר, דיברו הרב רמי ברכיהו, רב המשטרה, על האתגרים איתם התמודדו השוטרים במהלך השבת השחורה והימי הלחימה שאחריה, הרב אליעזר מלמד על השאלות שעלו מהשטח מתלמידיו השונים המשרתים בגזרות השונות.

הרב יובל שרלו על הקושי עמו מתמודד רב הקהילה עצמו במפגש עם השכול והאבל ועל הדרך להתנהל ברגישות מול האבלים בטרגדיות הרבות, הרב אילעי עופרן על מה התפקיד הנדרש מרב הקהילה בימים אלו, הרב איל ורד על מסירות הנפש של הרבנים במהלך המלחמה והרב תמיר גרנות על היסודות המשותפים לכולנו ועל בנו שנהרג במלחמה.

ראש אגף רבני קהילה וחבר הנהלת צהר הרב צחי להמן: "המעטפת האמונית והדתית אותן נותנים רבני הקהילות היא קריטית. בימים קשים אלו הצורך הנפשי בהדרכה רוחנית בסוגיות של הפרק היא עצומה וגוברת עשרת מונים. רבני הקהילות נחשפים לקשיים וההתמודדויות השונות של בני הקהילה וצריכים לתת מענה ייחודי ובאופן אינטנסיבי במציאות שאנו לא הכרנו".

"במסגרת הכנס לרבני הקהילות מבקשת צהר לעצור שנייה לאחר 100 ימים של מלחמה וטראומה ולנסות ולהבין כיצד ניתן לתת מענה חכם ומדויק יותר לציבור. איש איש לפי האתגרים הניצבים בפתחו ובפתח הקרובים לו".

יו"ר ארגון רבני צהר הרב דוד סתיו: "בחודשים האחרונים אני עד לתופעה מדהימה אצל משפחות שכולות ומשפחות הפצועים, דתיים וחילוניים. כאשר רב בא לבקר ולחזק הוא לא צריך לעשות כלום רק לחבק ולהגיד מילה טובה. להגיד תודה לפצוע שלא ראית אותו בחיים לפני. הרבה פעמים אנחנו לא יודעים כמה התרומה שלנו לקהילה ולמשפחה היא בעצם הנוכחות. בלי להגיד מילה אחת. הקהילות שלנו צריכות כל כך הרבה תקווה. ברור לי שהקהילות כולל הציניים ביותר בהן, מחכות להמון מילות עידוד אמיתיות".