ד"ר מרדכי ליפו
ד"ר מרדכי ליפוצילום: באדיבות המצולם

מחקרים רפואיים מצביעים על כך שכ-80% מהמחלות הקשות קשורות לסטרס הכרוני. הלחץ הנפשי המתמשך מאיץ את ההזדקנות והוא אחד הגורמים המשמעותיים לדיכאון ולמחלת אלצהיימר.

בנוסף, הלחץ הנפשי פוגע ביחסים בין אישיים ובמרקם החברתי.

המלחמה שמתנהלת כבר שלושה חודשים הכניסה למעגל הסטרס ישראלים רבים, כאלה שלא חוו לחץ נפשי מעולם. מעבר לאיום הפיזי של רבים מתושבי הדרום, הצפון והמרכז, התרחבות המלחמה שהובילה לכניסה קרקעית, גרמה להורים רבים לחיילים, למשפחות של מילואימניקים להיכנס גם הם למעגל הסטרס.

זהו אירוע בסדר גודל לאומי שמשפיע על רבים רבים, שנושאים בנטל נפשי ובעומס רב, ולא תמיד יודעים כיצד להתמודד איתו.

במלחמה הזו נדמה שהממד האישי מתערבב עם הממד הלאומי. בעוד האמירה הלאומית היא "ביחד ננצח", והחוסן הישראלי מצליח לאחד שורות מול האויבים, ישנה גם סכנה לא פשוטה שתחת הסיסמה הזו תהיה התקהות של המקום האישי, שבו יש קושי גדול להתמודד באופן עצמאי. הדאגה לשלומם של החטופים הנמצאים בשבי כבר שבועות ארוכים כמובן שמכבידה גם היא על הנפש של כל אחד ואחת מאזרחי ישראל.

מדינת ישראל הגיעה למלחמה הזו גם ככה ברמת סטרס גבוהה מהרגיל. שנה שלמה של ריבים בין מחנות, שנאה ופילוג העמיסו נפשית והביאו לרמת מתח גבוהה שהשפיעה על רבים שתהו כיצד ניתן להביא לסופה של משב הרוח הרעה.

הסוד להורדת מפלס הלחץ נפשי, טמון ביכולת לאזן בין הרגשות. זה למעשה הבסיס לגמישות רגשית, ליכולת להקשיב לאחר ולהורדת התוקפנות.

על מנת להתמודד עם לחץ נפשי יש להתייחס בנפרד אף במקביל לשני מרכיבים. המרכיב הראשון קשור לניהול הפיזיולוגי של ויסות הסטרס. המרכיב השני הוא החלק המחשבתי הקשור להשקפת עולם ולהתבוננות האדם על עצמו, וגם על צרכי המדינה, עד כמה שניתן.

החלק הפיזיולוגי קשור למערכת ה"לימבית" של המוח שמשפיעה על הפרשה של הורמונים (קורטיזול), על קצב הלב, על הנשימה על לתופעות גופניות כמו מתח בשרירים וכאבי בטן. אני עובד עם מדיטציה ונשימות תוך כדי הקשבה לנגינה מסונכרנת לקצב הלב. זו אופציה מצוינת, כזו שרבים כבר מתרגלים והיא מסייעת להם להגיע לשלווה. תרגול יום יומי גורם לשינוי בקשרים שבמוח ומאפשר שליטה על מחשבות ויכולת להרגיע. זהו לא דבר פשוט כמובן, והוא דורש תרגול והתמדה.

במקביל לכך, החלק המחשבתי מתחיל בהבנת החשיבות של ויסות הסטרס עבור האדם, החברה והמדינה.

היום יותר מתמיד יש גם להתייחס להורדת הלחץ הנפשי מעבר לאגו הפרטי ולראות בה משימה לאומית. עלינו להיות בריאים בגוף ובנפש גם לעצמינו וגם לטובת המשפחה, החברה והמדינה. החשיבות של תרגולים פיזיולוגים מכוונים חייבת להיכנס למודעות של הציבור ושל מקבלי ההחלטות כבסיס לבריאות ולשמירה על רוח הייחד מעבר למלחמה. כמו שמתגייסים ומוסרים את הנפש בשמירה על הביטחון הפיזי יש להתגייס לשמירה על הבריאות הגופנית, הנפשית ועל רוח הייחד של התושבים.

הכותב הוא איש רוח, רופא ומומחה לחיבור בין גוף לנפש