תינוקות
תינוקותצילום: PIXABAY

פליטות מרובות בתינוקות או בשם השגור יותר ריפלוקס היא תופעה שכיחה אצל תינוקות רבים.

התופעה מאופיינת בכך שתוכן הקיבה (המזון שהתינוק כבר אכל) עולה חזרה במעלה צינור הוושט אל הלוע והפה, בדרך כלל מיד לאחר הארוחה.

זוהי תופעה טבעית הנובעת מחוסר בשלות של מערכת העיכול, שעדיין אינה מסוגלת למנוע חזרה של חלק מהמזון כלפי מעלה בחודשי החיים הראשונים. אולם התופעה עלולה לגרום חוסר נוחות.

מה גורם לתינוקות לפלוט אצל תינוקות ומתי התופעה חולפת? האם יש דרכים להקל על המצב? יועצות מטרנה משיבות על כל השאלות הנפוצות.

סיבות ושכיחות תופעת הפליטות (ריפלוקס) בתינוקות

יועצות מטרנה מסבירות שריפלוקס נפוץ אצל כ 30% מהתינוקות.. הסיבה העיקרית היא חוסר בשלות של שריר סוגר הוושט התחתון, הסוגר שבין הקיבה לוושט, שעדיין אינו מתפקד באופן מיטבי ולכן אינו מונע לחלוטין את עליית חלק מהמזון בחזרה מעלה.

כדאי לדעת שפליטות /ריפלוקס בתינוקות היא תופעה רווחת ולמרות שגורמת לאי נוחות מסויימת בעיקר אצל ההורים, היא אינה מוגדרת כמחלה וכל עוד התינוק גדל היטב, נינוח ורגוע אין סיבה לדאגה, יחד עם זאת במקרים מסויימים עלולות להופיע תופעות לוואי המוגדרות כ"דגלים אדומים" כגון הקאות דמיות, הפרעה בגדילה, קשיי האכלה משמעותיים, בכי ממושך וחוסר נוחות קיצוני , ועוד. תופעות אלה מצביעות על כך שנדרשת התייחסות רפואית. על כן, בכל מקרה של החמרה בתכיפות או בחומרת הריפלוקס, או אם מופיעות בעיות נלוות, מומלץ לפנות לרופא הילדים על מנת לקבל אבחנה נכונה וטיפול מתאים.

הגיל שבו חולפת התופעה

ברוב המקרים, שיא התופעה הוא בסביבות גיל 3-6 חודשים כך שמאד נפוץ שהפליטות מחמירות לפני שהן משתפרות וזהו מהלך טבעי. השיפור מתחיל בדרך כלל סביב גיל חצי שנה, עם המעבר ההדרגתי למזונות מוצקים,התחלת הישיבה היציבה של התינוק ובדרך כלל הפליטות חולפות עד גיל שנה.

המלצות יועצות מטרנה להקלה על פליטות

ישנן מספר דרכים להקל על תופעת הריפלוקס ולשפר את המצב:

  • האכלה במנות קטנות – צמצום נפח הארוחות בתדירות גדולה יותר
  • האכלה במנח זקוף עם ראש מורם
  • הימנעות מנדנוד או משחקים סמוך לארוחה וחצי שעה אחריה
  • שימוש במיטה עם מזרון מורם במעט- בכל מקרה יש להמנע מהשכבת התינוק על הבטן בזמן השינה
  • שמירה על סביבה נקייה מעישון
  • בדיקת גודל חור הפטמה בבקבוק- חור גדול מדי עשוי לגרום לאכילה מהירה יותר ולהכנסת/בליעת אוויר שיחמירו את הרפלוקס.

הסמכת המזון- מעבר לתמ"ל מותאם לטיפול בתופעה

במידה והתינוק יונק – המשך הנקה, ניתן להתייעץ לגבי מנח ההנקה כך שיקל על התינוק.

במידה והתינוק ניזון מתמ"ל, היועצות ממליצות לשקול מעבר לתמ"ל מטרנה A.R, שמותאם לפליטות

מטרנה AR הוא מוצר תמ"ל עם הרכב ייעודי למצבי ריפלוקס תכופים :

  • עמילן תפוח אדמה ותירס - פועל כגורם מסמיך שעוזר למזון להישאר בקיבה
  • פרוביוטיקה מסוג B.Lactis - חיידקים ידידותיים למערכת העיכול
  • הרכב שמנים ייחודי מסוג בטא-פלמיטט שמוכח כמפחית משך בכי
  • הרכב חלבון עשיר בwhey , לריקון הקיבה

סיכום

פליטות מרובות/ריפלוקס הן תופעה טבעית ונפוצה אצל תינוקות רבים. יועצות מטרנה מזכירות שהמצב בדרך כלל חולף מעצמו עד גיל שנה ו ישנן דרכים פשוטות להקל על התסמינים. במידת הצורך, כאשר התינוק אינו יונק, ניתן גם להשתמש בתמ"ל מותאם AR. למרות שמדובר על תופעה נפוצה, חשוב לעקוב ולנטר את תדירות הפליטות ואת מצב הרוח וחיוניות התינוק ולהיוועץ ברופא ילדים בכל מקרה של החמרה או תגובות יוצאות דופן של התינוק למראה מזון או לאחר הארוחה.

בכל שאלה או התלבטות בנושא, ניתן לפנות לייעוץ ראשוני גם ליועצות מטרנה. יועצות המרכז התזונתי של מטרנה, הינן דיאטניות קליניות מוסמכות בתזונת תינוקות ופעוטות, בעלות ניסיון רב במתן פתרונות תזונה ושמעו לא מעט שאלות במהלך השנים על תופעת הרפלוקס.

* הכתבה כתובה בלשון זכר אך מתייחסת לכל המינים
**חלב אם הינו המזון הטוב ביותר לתינוק