לימודי אנגלית
לימודי אנגליתצילום: Freepik

הוידוי של "ספיזי": מה הסוד מאחורי נוסחת הפלא שמלמדת ישראלים לדבר אנגלית שוטפת תוך 42 יום בלבד?

גם אני הייתי סקפטי כששמעתי על "נוסחת הפלא" של ספיזי. אבל אחרי שנודע לי כי מעל 8,000 ישראלים למדו כבר איך לדבר אנגלית שוטפת תוך 42 ימים, הייתי חייב לבדוק על מה מדובר בעצמי. נכון, לדבר ולתקשר באנגלית בקלות ובביטחון היה חלומם הורוד של רבים מהישראלים, ולמען האמת הוא עדיין כזה. לאחרונה הגיחה לתודעה "ספיזי", החברה שטוענת כי פיצחה את השיטה שמאפשרת ללמד כל ישראלי לדבר אנגלית שוטפת תוך 42 יום בלבד, גם אם כל חייו בקושי הצליח להשלים משפט אחד. אז יצאתי לבדוק, ואלה הממצאים

הבהרה: אני לא מאמין ב"נוסחאות פלא" ואני לא חושב שקיים קסם כלשהו שיכול פשוט "להטמיע" שפה חדשה בתת המודע שלנו. הרי כולנו למדנו אנגלית 12 שנים בבית הספר, עמלנו על שיעורי בית עד השעות הקטנות של הלילה, חרשנו ימים שלמים לפני המבחנים ואפילו "הרבצנו" מרתונים של למידה אינטנסיבית לקראת הבגרויות הכל כך חשובות. ולמרות כל זה? עדיין לרובנו אין את היכולת להעביר משפט אחד (שלא לדבר על שיחה שלמה) באנגלית.

אז השאלה שצריכה להישאל היא, איך חברת "ספיזי" טוענת שלימדה כבר מעל 8,000 ישראלים את השיטה לדבר אנגלית שוטפת בביטחון מלא? ותוך פחות מ 42 ימים? נסו להיזכר מה קרה בפעם האחרונה שניסיתם לנהל שיחה באנגלית. אולי הרגשתם שאתם מתאמצים לחבר משפט שלם כמו שלא התאמצם מעולם, ועדיין איכשהו הוא לא נשמע הכי טוב וברור שיש.. תנסו להיזכר בפעם הזאת שהייתם בחופשה בחו"ל ורציתם לקבל הכוונה מאחד המקומיים, אבל ברגע האמת כשהתחלתם לדבר איתם, הבעתם משאלה שהאדמה תבלע אתכם? (בעברית כמובן, כי האנגלית כרגיל, מסרבת לזרום).

האם מערכת היחסים העגומה של הישראלים עם השפה האנגלית, עומדת לעבור מהפך אסטרונומי (במובן הטוב של המילה)? כמו שציינתי מקודם, חברת "ספיזי", טוענת כי פיצחה את השיטה לדבר אנגלית בביטחון מלא ובצורה שוטפת - תוך 42 יום בלבד, גם עבור מי שמעולם לא הצליח לחבר אפילו משפט אחד באנגלית כמו שצריך. עלו לי לא מעט שאלות לראש, וכדי לענות עליהן החלטתי להיפגש עם דניאל בן שמעון (המכונה בנשי), מנכ"ל ספיזי, ולהבין הכל.

אז ניהלתי פגישת זום עם בנשי, שהקדיש מזמנו על מנת לסדר לי את הראש ולהסביר לי יותר לעומק על השיטה שלו שמלמדת ישראלים איך לדבר אנגלית שוטפת תוך 42 יום, וכיצד היא נוף שונה משאר מוסדות לימוד אנגלית שיש בחוץ. לאחר שיחה ארוכה, כל הערפל התחיל להתבהר ודעתי הפכה לצלולה הרבה יותר לגבי שיטות לימוד האנגלית למתחילים ולמתקדמים כאחד, והחלטתי לשתף אתכם בשיחה עם דניאל שסידרה לי את הראש.

בנשי, למה לדעתך יש ישראלים היום שסיימו 12 שנות לימוד ואפילו במוסדות אקדמיים שעדיין לא מדברים אנגלית שוטפת?

"יפה, נגעת בנקודה חשובה. אתה צודק, מאחר ורובנו כן יודעים איך לקרוא ולכתוב באנגלית, או להבין פרק מסדרה באנגלית, הבעיה לא נמצאת שם. הבעיה נמצאת בחוסר היכולת להביע את עצמנו כמו שהיינו רוצים, ובעצם לדבר אנגלית בביטחון, שאת זה רוב הישראלים לא יודעים וזה קשור להמון אמונות מגבילות שהטמיעו לנו בחברה הישראלית ובעיקר במערכת החינוך לא במכוון כמובן, בין אם זה בהכתבות שעשו לנו כדי לשנן אוצר מילים כמו תוכי, בעובדה שאמרו לנו ש"חייבים לדייק בכל חוקי הדקדוק אחרת אוי ואבוי", מה שכמובן לא נכון, אמריקאים רבים מדברים עם שגיאות דקדוק ותאמין לי שהם מסתדרים יופי, אבל פה בישראל, כולנו רוצים להרגיש 100% מדוייקים, ואז מה שקורה זה שאנשים מעדיפים לשתוק מאשר לדבר ולהשתפר, אצלנו אנחנו עושים "בצפר" לשיטה של בתי הספר,, ולשמחתי השיטה של ספיזי הוכיחה שוב ושוב שכל ישראלי יכול לדבר אנגלית שוטפת אחרי 42 יום בתוכנית שלנו".

איפה נפלו התיכונים והמוסדות הלימודיים שאתם צריכים "לתקן" אותם?

"אני לא חושב שהם נפלו, אני חושב שהם סטו מהנתיב הנכון פשוט, הם מתמקדים בלימוד של חוקים, תלמידים עסוקים בלשנן אוצר מילים ו"להקיא" את הכל במבחן, אבל מה אחר כך? הרוב פשוט שוכחים את החומר, כמו במקצועות העיוניים האחרים,, כולנו למדנו כדי לעבור את הבגרות ולא כדי לדבר אנגלית שוטפת, עובדה שהציון היה נקבע על פי שגיאות כתיב ושגיאות דקדוק, חוץ מזה אף פעם לא אימנו אותנו על דיבור שוטף, ושם יש טעות קריטית".

אוקיי, נגיד ואתה צודק. במה הקורס שלכם שונה משאר הקורסים שמלמדים אנגלית?

"השוני העיקרי והכי חשוב אצלנו היא המטרה להעניק לכל ישראלי את האפשרות ללמוד אנגלית מדוברת, אנחנו לא מתחילים בלימוד של כל מיני חוקי דקדוק מסובכים שמבלבלים את התלמידים בדרך למטרה, כמובן שדקדוק זה חשוב, אבל לומדים אותו לקראת סוף הקורס, אחרי שיש בסיס טוב וביטחון. יתר הקורס הוא כל כך פרקטי ברמה שהכנסנו אליו רק חומרים הכרחיים להשגת המטרה של התלמידים. אלפי תלמידים שעברו אצלנו יצאו עם היכולת לדבר אנגלית שוטפת בביטחון גמור ובלי להיתקע אחרי כל משפט וזה רק אחרי 42 יום, אני מזמין את אלו שטיילו בחו"ל ללא אנגלית רק תתארו לעצמכם שהייתם עכשיו בחופשה בחו"ל.. כמה כיף היה לכם אם הייתה לכם אנגלית שוטפת? זו תחושת שלווה ורוגע שאין לה תחליף, מניסיון."

אתה טוען שבזכות השיטה שלכם ישראלים הצליחו לדבר אנגלית תוך 42 יום בלבד? נשמע קצת יומרני, לא?

"השיטה של ספיזי עובדת בדרך מאוד מיוחדת שבעזרתה אנחנו נועדנו ללמוד שפה חדשה. אנחנו יצורים רגשיים, ואנחנו זוכרים דברים שמעוגנים אצלנו ברגשות, בין אם אלה רגשות חיוביים או רגשות שליליים. ככה בדיוק השיטה המיוחדת ללימוד האנגלית שלנו עובדת, היא מפעילה חוש הראייה, חוש השמיעה וחוש המישוש (או תחושה, הכוללת רגש), ובאמצעות טכניקות למידה שפועלות בשיתוף פעולה עם החושים האלה, השפה האנגלית נטמעת עמוק בתוך תת המודע שלנו, ממש ביחד עם העברית. נסה להיזכר, איך עכשיו אתה מצליח לדבר עברית כזו רהוטה וזורמת בלי כל מאמץ? פשוט, גדלת לתוך השפה, שמעת אותה מכל חור, אפילו בזמן 9 החודשים שבילית ברחם ספגת את השפה. ככה היא נטמעה עמוק בתוך תת המודע שלך עד היום. אז אנחנו עושים את זה עם השפה האנגלית, גם עם אנשים שכבר עברו את גיל 70.".

אם השיטה שלכם לא עזרה לי ואחרי 42 יום אני מרגיש שעדיין אין לי אנגלית מספיק טובה? איך אתם מתחייבים להצלחה שלי?

"ידעתי שתשאל את זה מתישהו בשיחה. אל תדאג, מגיל קטן ההורים והסביבה שלנו הזהירו אותנו שמה שטוב מדי לא אמיתי. לכן הוספנו לקורס תעודת אחריות החזר כספי מלא, במידה וביצעת את כל השיעורים והתרגולים שיש בקורס בפרק זמן של 42 ימים, ועדיין לא הצלחת לדבר אנגלית כמו שרצית, חובה עליך לדרוש מאיתנו 100% החזר כספי. אנחנו בטוחים שהשיטה הזו עובדת, וחוץ מהעובדה שקורס לימוד האנגלית המדוברת של ספיזי קיבל ציון של 8.9 מדירוג של מעל 3,000 תלמידים (שזה הציון הגבוה ביותר למוסדות לימוד האנגלית בארץ ממה שאני בדקתי)."

הבנתי אותך. בנשי, אולי תתן לקוראים מספר קווים מנחים בעניין הקורסים והמכללות בתחום שלכם?ֿ

"כמובן, רק לפני זה, אני אעדיף לדבר על הדבר החשוב באמת, תשאלו את עצמכם "מה המטרה שלכם? מה הסיבה שבגללה חשוב לך לדעת אנגלית?", ברגע שאדם יודע את מטרתו, יהיה לו הרבה יותר פשוט לגשת לפיתרון, וגם למצוא את הסיוע שלו הוא זקוק. בנוגע למכללות והקורסים השונים, יש המון, לא משנה במה תבחרו, חשוב לזכור שההצלחה תלויה קודם כל בכם, מורים לאנגלית לא המציאו את הגלגל, כמובן שיש שיטות יעילות יותר ופחות, אבל הסיבה המרכזית להצלחה או כישלון של תלמידים - זה הם עצמם.
דבר אחרון שאגיד זה ללמוד מהעבר שלכם, ואם אתם יודעים שיש דרך מסוימת שבה לא הצלחתם ללמוד במשך X זמן, אז אני ממליץ לתת מקום לשיטות לימוד אחרות, אתם עלולים להיות מופתעים. ובלי קשר, אם מצאתם משהו מתאים אל תפחדו לנסות (במיוחד אם יש אחריות מלאה)".

תודה על הזמן שלך, איך אפשר לראות עוד במה מדובר?

"אני אתן לך קישור שתוכל לתת לקוראים. אתן להם הדרכת וידאו מקיפה במתנה וללא התחייבות שתגלה להם את השיטה של ספיזי ותאפשר להם לצלול יותר לעומק לעולם מלא באפשרויות, אני לא יכול להסביר במילים איזה טוויסט תלמידים שלי חווים בחיים, ברגע שהם מצליחים לדבר אנגלית שוטפת, בפרק זמן כל כך קצר, פתאום עוד ועוד דברים מסתדרים להם, לפעמים פריצה של מחסום אחד קטן, זה כל מה שצריך כדי לחולל שינוי גדול. כרגע ההדרכה היא ללא עלות, אז אני יכול להמליץ לקוראים שלך, אלו שבאמת חשוב להם לרכוש אנגלית אחת ולתמיד, שיצפו בהדרכה החינמית וילמדו מתוך השיטה של ספיזי, בשלב מסוים אני מניח שההדרכה הזו תעלה כסף או שפשוט נוריד אותה מהאוויר. תודה לך שהקדשת מזמנך."