רוני רימון
רוני רימוןצילום: ניצן קידר

היועץ האסטרטגי והמומחה בניהול משברים, רוני רימון, מסביר בשיחה עם ערוץ 7 כי על ישראל לחתור לעסקת חטופים במהרה ואף ליזום הצעות בעצמה - גם אם הציבור ימתח על כך ביקורת.

"יש שתי משימות שעומדות בפני המדינה וצה"ל. משימה אחת היא לחסל את החמאס והשנייה היא להחזיר חטופים. הראשונה היא מטרה שגם הוכרז עליה בתחילת הלחימה, אבל מסתבר שהיא לוקחת יותר זמן ממה שנתנו לנו להבין. בהתחלה הרושם היה שחיסול החמאס ייקח הרבה פחות זמן. אז אומרים אוקיי, אנחנו יכולים לעמוד בזה בדרך שבה אנחנו מקיימים את הלחימה - דרך איטית וממוקדת, ואני תומך בזה. לא צריכים ליפול חיילים בגלל שאצה לנו הדרך", אומר רימון.

לטענתו נראה שבשלב הנוכחי הלחץ הצבאי לא מקדם עסקת חטופים נוספת. "הרי עסקנו בלחימה, החמאס נלחץ והגיע להסכם על שחרור של חטופים רבים. לא נראה שהלחץ שישראל מפעילה גורם לכך שחמאס ירצה להגיע להסדר נוסף בזמן הקרוב".

"אם באים ואומרים שהלחימה תימשך שנה, ועושים את הלחימה בעצימות נמוכה ואני תומך בכך, לחטופים אין שנה. לא עולה על הדעת שנגיד עכשיו שנטפל בעניין של החטופים ונשחרר אותם בעוד שנה, מאחר ושתי האמירות האלה נמצאות בסתירה פנימית", הוא מוסיף.

לדבריו, "צריך לייצר תיעדוף. אם יש אלטרנטיבה שאומרת שנילחם עכשיו עוד שנה וסיכוי נמוך שנשחרר חטופים, לבין זה שנגיע לאיזה שהוא הסדר שאולי לא ירצה את מדינת ישראל ב-100%, אבל שהחטופים ישוחררו - צריך ללכת לכיוון הזה. אני כמובן לא חושב שצריך להתפשט מכל נכסינו, אלא לחתור להסדר שאפשר לחיות איתו".

רימון מסביר כי הוא אינו מדבר כלל על היבטים כמו כישלון המערכת הביטחונית ומדינית באירועי ה-7 באוקטובר. "אני מוציא את הכישלון של המערכות מהמשוואה. נניח שהיו אזרחים בשבי בלי כישלון של המדינה. הרי המדינה והחטופים אלו לא שתי קבוצות שונות, זה לא שהמדינה היא גוף אחר. כולנו משלמים את המחיר של הסדר פחות טוב עם החמאס. אני פשוט אומר שהכי טוב כמובן זה להיות צעיר עשיר ויפה, אבל לא תמיד אתה מקבל את כל הקלפים ביד וצריך לתעדף. צריך להבין שלא נקבל את כל מה שאנחנו רוצים, יש פה אזרחים שנמקים במחילות של החמאס ועבר כבר יותר מדי זמן. צריכים לעכל את העניין הזה ולהבין את מגבלות הכוח".

"אנחנו משחקים פה באיזה משחק שח-מט עם עצמנו", אומר רימון. "אנחנו לא מתעסקים עם בן אדם בעל לוגיקה שאפילו מתקרבת לזו שלנו. בכלל, זה לא שיש מלחמה בין מדינה א' למדינה ב'. הרי אין שום דבר שהחמאס רוצה מאיתנו. זה לא האירוע. החמאס רוצה דבר אחד - להרוג יהודים במדינת ישראל. בנוסף, לא אכפת לו ולאנשים שלו למות. זה גם דבר שלא מקובל בעולם החופשי. אז אנחנו מתמודדים פה עם שתי תופעות לא רציונליות, לכן כשאנחנו מנסים לנתח מה יכול להיות באיזה תרחיש, זה קרוב לבלתי אפשרי".

"אני טוען שכאשר תהיה הצעה על השולחן, יהיה אפשר לדון אם זו הצעה שאפשר, עם כל כאבי הבטן, לקבל אותה, או לא. הרי סינוואר ישחרר את החטופים רק אם ייצא לו מזה משהו. אז כן, אני בעד להמשיך את הלחץ הצבאי ושיתקרבו אליו, אולי הוא כן ישנה את טעמו. אבל אני חושב שאנחנו צריכים להיות פתוחים - גם לשמוע הצעות וגם ליזום הצעות".

רימון נשאל האם הוא חושב שעל מדינת ישראל ללכת רחוק בעניין החטופים, ומשיב: "אם נושא חשוב אז צריך להיאבק עליו ולשים אותו על השולחן. כמובן לא לקבל את הכל, אבל כן להבין אותו ולחשוב עליו. אנחנו צריכים כל הזמן לוודא שנציע הצעות, והאמריקאים יציעו, והמצרים והקטארים גם כן. לפחות שנדע שעשינו מעל ומעבר בשביל להחזיר את החטופים. צריכים למצוא איזה נוסחה שיהיה אפשר לחיות איתה".