כינוס קבינט המלחמה
כינוס קבינט המלחמהצילום: חיים צח, לע"מ

בדיון בקבינט המדיני-ביטחוני הוצג הלילה (חמישי) מתווה להעברת שליש מכספי הסילוקין לנורבגיה.

בדיון נאמר לשרים כי מדובר בבקשה אמריקנית כדי לפתור את הפלונטר שנותר ולאפשר לרשות הפלסטינית לקחת את שאר הכסף.

לפי המתווה שגיבשו בצלאל סמוטריץ' והשר רון דרמר התנאי הראשון הוא שהמדינה השלישית תודיע שהיא מכבדת את החלטת הקבינט הישראלי ולפיה אין העברה של כספי עזה לרש"פ כדי שהיא לא תעביר את הכספים הללו לעזה. העיקרון הזה, לפיו שקל אינו עובר לעזה, מקבל במתווה ערבות אמריקאית, מה שאומר שגם האמריקאים מתייצבים למעשה מאחורי העמדה הזו.

וכך, למעשה, מה שהחל כקונצנזוס שיצר סמוטריץ' בקבינט, מקבל תמיכה אמריקאית. אף שקל לא עובר לעזה כל עוד המלחמה נמשכת וזה ללא כל ספק הישג לא מבוטל של סמוטריץ', שעמד לבדו תקופה ארוכה מאחורי הדרישה הטריוויאלית הזו וספג לא מעט ביקורת של גורמי ביטחון עלומי שם.

לקונצנזוס סביב הקביעה כי שקל לא עובר לעזה יש משמעות גם לדיוני "היום שאחרי". בעוד יש מי שמנסים להפריד בין הרש"פ לחמאס ובין פקידיה בעזה לממשל חמאס בעזה, המתווה שמאמץ כאמור את הרציונל שמאחורי החלטת הקבינט מבוסס על העמדה לפיה פקידי הרש"פ הם חלק משלטון חמאס ולכן אין להעביר להם את הכספים.

קבלת העמדה הזו על ידי האמריקאים במסגרת המתווה תביא את ישראל חזקה הרבה יותר בהמשך עם הטענה לפיה הרשות היא חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון ולכן אינה יכולה להיות חלק מכל הסדר בעזה ביום שאחרי חמאס.

מקורות שהיו מעורבים במו"מ אמרו לנו כי במהלך השבועות האחרונים סמוטריץ' הסכים שוב ושוב להעביר את הכספים לנאמנות בארה"ב אלא שהאמריקאים סרבו מאחר ולהם אסור יהיה גם בעתיד להעביר את הכסף לרש"פ בשל חוק "טיילור פורס" הקובע כי לא יועבר סיוע כלכלי אמריקני לרשות הפלסטינית, כל עוד היא ממשיכה לשלם קצבאות למחבלים. סמוטריץ' טען שהאמריקאים אינם יכולים לדרוש ממנו לעשות את מה שהוא אסור על פי החוק שלהם.

סמוטריץ' ודרמר גם עמדו על כך שלא תהיה עסקה סיבובית שבאמצעותה הכסף יעבור לרש"פ ולעזה באמצעות הלוואה או מענק של המדינה השלישית.

על פי המתווה יתקבל מכתב חודשי שבו יאשר שר האוצר הנורווגי את קיום תנאי המתווה. הפרת תנאי מתנאי ההסכם תאפשר לסמוטריץ' לעצור לאלתר את העברת כספי הסילוקין לרש"פ, גם את אלה שאינם מיועדים לעזה. גם תנאי זה זוכה במסגרת המתווה לגושפנקא אמריקאית.

בכל מקרה כל שימוש עתידי בכספים, גם אחרי המלחמה, יוכל להיעשות רק באישור מראש ובכתב של שר האוצר הישראלי.

נציין כי השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הבהיר בדיון כי הוא מתנגד למתווה מאחר שלא נמסרו לישראל ערבויות שהכסף לא יגיע לעזה במישרין או בעקיפין, ובכל מקרה המתווה לא ברור מספיק. בסופו של דיון נתניהו לא הביא את המתווה להצבעה.