בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראש אמ"ן לשעבר עמוס מלכא סבור כי מדינת ישראל חוזרת לשדר חולשה אל מול אויביה - שיכולה להתפרש כהזדמנות להקשחת עמדות של ארגוני הטרור.

בטור שכתב מלכא ב-N12 הוא הסביר כי מה שהוביל למתקפת הפתע של חמאס זה החולשה שישראל שידרה בשנת 2023. "התקפת הטרור הרצחני ב-7 באוקטובר תוזמנה, בין השאר, עקב איתור חולשה ישראלית חמורה על ידי כל חורשי רעתנו במהלך 2023", כתב.

הוא ציין כי עם פרוץ המלחמה, "חזרה ישראל לשדר עוצמה, לשחרר את כל החסמים, 'להשתולל', לתקוף בתוך הרצועה כפי שלא עשתה מעולם. מבצעי הסיכול בשטחי יהודה ושומרון במהלך החודשים האחרונים היו ועדיין עוצמתיים אף יותר מתקופת "חומת מגן" ובימים אחרים היו פותחים את מהדורות החדשות".

מלכא מנה בנוסף את חיסול סלאח אל-ערורי בלב ביירות וכניסת המחנה הממלכתי ששידרה בימים הראשונים חזרה לאחדות וחיזוק הביטחון. "למעשה, שידרה ישראל מעבר מחולשה, קיטוב, פילוג והססנות בהפעלת הכוח - למצב של עוצמה צבאית, חזרה לאחדות ונחישות להשגת המטרות".

"אני מדלג שלושה חודשים קדימה, וכעת אני רואה סיכון לשידור מחודש של חולשה", כתב מלכא ומנה בין היתר את חילוקי הדעות מול ארה"ב, קריאות לעצור את הלחימה כדי לשחרר חטופים ו"איתור חולשה בולטת של ראש הממשלה ותלותו המוחלטת במפלגות הקיצוניות".

הוא סיכם את דבריו, "כל אלו נובעים מכשל מנהיגותי קריטי. לפני 7 באוקטובר טענתי שנתניהו מהווה סיכון ביטחוני לישראל. הסיכון לא חלף, אולי אף גבר".