מסירת הדגל לאלמנתו של אלחנן קליין הי"דצילום: דוברות מועצת שומרון

בסוף השבוע התקיים מרוץ לזכרו של לוחם המילואים אלחנן קליין הי"ד, שנהרג לפני כחודשיים בפיגוע ירי סמוך לביתו בישוב עינב שבשומרון. המרוץ החל בהרי ירושלים והסתיים ביקיר שבשומרון.

המקצה האחרון מרבבה ועד מוצב יקיר כלל ריצה של כ-3 ק"מ אחרונים והשתתפו בו משפחות רבות.

בסוף המסלול קיבלה הילה; אלמנתו של אלחנן קליין הי"ד, את דגל המרוץ מידי יוסי דגן ראש מועצת שומרון ומפקד הגדוד סא"ל במיל' שמוליק פרידמן.

"אנחנו נותנים לך את הדגל הזה בשם כל החיילים של גדוד 9221 וגם בשמי, ובשם כל תושבי השומרון. באהבה גדולה, בהצדעה אדירה. נעשה פה דבר אדיר, חיילים, יחד עם הנוער מהשומרון רצו 100 קילומטר, ואנחנו מוסרים לך את הדגל הזה, שעבר 100 קילומטר עד כאן לערי השומרון. הדגל הזה מסמל, שאנחנו בוחרים באור, ובחיים, אחריך, ואור, תמיד מנצח את החושך, אנחנו תמיד איתך", אמר דגן לאלמנה.

בסיום המרוץ נערך טקס חנוכת המצפה ע"ש אלחנן קליין במוצב יקיר. בטקס נכחו מאות משתתפים, בהם אשתו של אלחנן הילה קליין וילדיו, הוריו, אחיו ואחיותיו של אלחנן, חיילי גדוד 9221 שבו שירת, ותושבי האזור.

במהלך הטקס אמר דגן למשפחת קליין: "אנחנו נמצאים בתקופה קשה ומלחמה קשה, לא רק על קיומה של מדינת ישראל, אלא גם על קיומה של הציוויליזציה האנושית - במלחמה הזו אנחנו מחויבים לנצח, בברזל - בנשק. ואנחנו חייבים לנצח ברוח - בחוסן. אנחנו מחויבים לנצח בבניין הארץ. משפחה קליין בחרה להנציח את אלחנן הי"ד בגבעה החדשה בישוב עינב שהקרוונים כבר שם, ובקרוב תעלנה המשפחות בעזרת השם, ובחרת בחיים".

הוא ביקש להודות לחיילי גדוד 9221: "שבחרו להנציח את חברם אלחנן קליין בבניית המצפה, ושיותר משלושה חודשים, מקריבים את העבודה שלהם, את העסקים, לא רואים את המשפחה שלהם ומגינים על השומרון. ועל כל מדינת ישראל. אני מבקש להצדיע לכם".

הילה קליין אמרה בטקס: "מה שהוביל אותנו לעבור לגור בשומרון היא העובדה שארץ ישראל היא שלנו, היא שייכת לעם היהודי ואנחנו נלחם עליה בכל מחיר. המצפה מסמל בשבילנו את הקשר לארץ ולאדמה, שאלחנן כל כך אהב. אלחנן זכה להיהרג על קדושת השם, קדושת העם והארץ עליה הוא הלך להגן. ככל שהזמן עובר מתגלה לנו כמות האנשים בהם אלחנן נגע. ואנחנו מרגישים איך כולם רוצים להחזיר לו חלק מהטוב שזכו לקבל ממנו. תודה שאתם ממשיכים לחיות את אלחנן. את האור ואת הרוח. מעריכים מאוד".

מג"ד 9221, סא"ל במיל' שמוליק פרידמן, אמר: "בימים אלה עברנו ממכה קשה וחורבן גדול, ובעזרת השם אנחנו בדרך לתקומה גדולה ונצחון גדול של חיזוק, גם בישיבה שלנו פה בארץ ישראל, גם חיזוק עם ישראל והשמדת האויבים שלנו. המסלול שרצנו, בעיניי זה רגע של חיבור, שמסמן את זה שעל אף הקושי במלחמה, על אף שהמלחמה מתארכת, על אף המחירים הכבדים, גם בחיי חברים קרובים, אנחנו ממשיכים עד הניצחון כדי שלכולם יהיה ברור שהדגל הזה לא מתקפל לשום מקום".

המצפה לזכר אלחנן קליין הי"ד הוקם בשיתוף פעולה של מועצת שומרון, הישוב יקיר, וחיילי גדוד 9221, מ"פ המפקדה בגדוד רס"ן מני אהרון והרס"פ גד כהנא, ולוחם המילואים שי אביגל שבנה את המצפה.

קליין הי"ד, בן 30 תושב עינב, נרצח בפיגוע ירי בשומרון. הוא נורה בשעה שעשה דרכו משירות מילואים לביתו. הוא הותיר אחריו את הוריו, יעל ויהודה, רעייתו הילה ושלושה ילדים.

הוא ייזכר כלוחם המילואים מגדוד 9221 שבמאי 2022, בעת נסיעה שגרתית במרחב בית אל, זיהה מחבל שהשליך בלוק לעבר רכב ישראלי. המחבל ניסה לפתוח את דלתות הרכב במטרה לפגוע ביושביו. קליין עצר את רכבו, רץ לעבר המחבל, נטרל אותו ובכך מנע פיגוע חמור יותר.

לאחר נטרול הפיגוע קיבל קליין תעודת הצטיינות ממפקד אוגדת איו"ש, תא"ל אבי בלוט.