הקרמלין ברוסיה
הקרמלין ברוסיהiStock

פחות משבוע לפני יום השואה הבינלאומי, דוברת משרד החוץ של רוסיה, תקפה את גרמניה בשל תמיכתה בישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג תוך שימוש מעוות בשואה וביזוי זכר הנספים.

הדוברת מריה זכרובה טענה כי 80 שנים אחרי השואה גרמניה בוחרת לתומך בהתנהלות שדומה ל'נאציזם' וטענה כי השואה אינה קשורה דווקא ליהודים אלא מהותה היה "רצח עם של עמים ומיעוטים אתניים".

הביקורת כמובן נגעה גם לתמיכת הגרמנים באוקראינה עליה הכריזה רוסיה מלחמה. "גרמניה פעילה יותר מאחרות באיחוד האירופי בהגנה על משטר קייב, שהכריז על האדרת משתפי פעולה פשיסטים כמרכיב מרכזי במדיניות הפנים והחוץ שלו. ברלין תומכת בלוחמים המקיימים צעדות לפידים ניאו-נאציות, מהללים פושעי מלחמה במלחמת העולם השנייה, משתמשים בסמלים ובטלאים של אוגדת ה-SS כסמלים ומציבים סמלי ורמאכט על ציוד צבאי שסופק על ידי המערב".

הדוברת הוסיפה כי התנהלות גרמניה מזכירה את "עברה הנאצי", כלשונה. "הקנצלר אולף שולץ אישר בפומבי כי גרמניה והמשטר הניאו-נאצי של אוקראינה 'נמצאים בצד הנכון של ההיסטוריה', הצדיק למעשה את משטר זלנסקי הרוסופובי והמיזנתרופי הנוכחי, שגילם מחדש את משתפי הפעולה של גרמניה הנאצית, ומנסה למחוק את זכרם של לוחמים נגד הפשיזם. ברלין ממשיכה לסרב להכיר בפשעי הנציונל-סוציאליזם נגד עמי ארצנו כרצח עם. רשויות החקירה ובתי המשפט הרוסיים צברו כמות משמעותית של ראיות המעידות על פשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות ומעשי רצח עם שבוצעו על ידי חיילי הרייך השלישי באזורים שונים של ארצנו".

"מכל אלה ניתן להסיק כי במסגרת ההליכים הנוכחיים בבית הדין הבינלאומי לצדק, החליטה ברלין לבודד מכל מה שמהווה את אשמתה ההיסטורית בפני האנושות רק חלק אחד ממנו - סוגיית השואה. אנו רואים את ההתנהגות של הנהגת הממשל הגרמני הנוכחי כלא מקובלת, בלתי מוסרית ובלתי חוקית. עם זאת, מה שנותר מדאיג ביותר הוא התחייה המתמשכת של המיליטריזם הגרמני על רקע התמיכה בשיטות הניאו-נאציות. למגמה זו עשויות להיות השלכות קשות ביותר על גורלה של גרמניה עצמה, כמו גם של אירופה והעולם, לאור הניסיון ההיסטורי הסותר של מדינה זו", הוסיפה.

במשרד החוץ תקפו את הרוסים. "ישראל מודה לגרמניה על התמיכה החד משמעית בה ועמידתה נגד התביעה המופרכת של דרום אפריקה. השימוש שעשתה דוברת משרד החוץ הרוסי בשיח שואה בהקשרים מדיניים עכשוויים היא זילות השואה ופגיעה בקורבנות ובניצולים".

במוזיאון יד ושם גינו גם כן את ההודעה הרוסית. "יד ושם רואה בהודעתו של משרד החוץ הרוסי עיוות חמור של השואה. בניגוד לנטען, השואה הייתה רצח עם שיטתי חסר תקדים, שבוצע בידי גרמניה הנאצית ושותפיה במטרה להשמיד את העם היהודי. עובדה זו מגובה ע"י אין-ספור עדויות, מסמכים ומחקרים. מפליא שרוסיה, שאישררה שתי החלטות של האו"ם בנושא, מעוותת אותן לטובת שימוש נלוז".

"טוב יעשה משרד החוץ הרוסי אם יותיר את השואה בצד כשהוא מבקש לערוך ניגוח פוליטי, וככלל יבסס את הודעותיו על עובדות היסטוריות שאין עליהן עוררין", אמרו ביד ושם.