נשיא בתי הדין הרבניים והרב הראשי, הרב דוד לאו
נשיא בתי הדין הרבניים והרב הראשי, הרב דוד לאוצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הארגונים "בוחרים במשפחה", "בצלמו" ו"מכון פוע"ה" פנו לרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו בבקשה כי יתנה את תמיכתו בחוק שימוש בזרעו של נפטר במתן הסכמה מראש של הנפטר לשימוש בזרע.

פניה זו נעשתה ברקע דיוני וועדת הבריאות של הכנסת בשבועות האחרונים בחקיקה שתסדיר את נושא לקיחת זרע מנפטרים באופן מוסכם.

מיכאל פואה, יו"ר בוחרים במשפחה, אמר: "איננו מתכוונים לכפות את עמדתנו העקרונית על איש, אך לא ניתן שברירת המחדל תהיה קצירת זרע ושימוש בו, כפי שמתרחש בפועל עכשיו".

בשבועות האחרונים מקדמת וועדת הבריאות בכנסת חוק במסגרתו יותר לעשות שימוש בזרע של אדם שנפטר לצורך הולדה. את החוק מובילות חברות הכנסת מירב בן ארי וקטי שטרית. מתחילת מלחמת חרבות ברזל נפלו חיילים ואזרחים רבים ובהתאם להנחיות היועץ המשפטי אפשרו לקצור זרע מהנפטרים.

מדובר בקרוב ל-100 חיילים ואזרחים שכרתו חלק ממערכת הרבייה שלהם, לצורך קצירת זרע, אך במצב הנוכחי לא ניתן להשתמש בזרע זה. לאור מצב זה עסוקה וועדת הבריאות של הכנסת בהליך חקיקה מזורז בנושא, כדי לאפשר שימוש בזרע למי שכבר זרעו נקצר.

החוק אמנם עוסק בכלל אזרחי ישראל ולא רק בחיילי צה"ל, אך הוא אמור לתת פתרון גם למקרים הקשים של המלחמה הנוכחית.

במסגרת דיוני הוועדה פעלו בארגון בוחרים במשפחה להתנות את תמיכת הקואליציה בחוק בכך שלא יקצר זרע מאדם בלי הסמכתו המפורשת מחיים. מובילות החוק נועדו עם הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו במטרה לגבש הסכמות שיאפשרו תמיכה וגיבוי הלכתי בחוק מצד הרבנות הראשית.