יוסי דגן
יוסי דגןבאדיבות מועצה אזורית שומרון

עיתון הארץ תוקף את ראש מועצת שומרון יוסי דגן והמאבק שמוביל להגנה על האתר ההיסטורי מזבח יהושע.

המאמר פורסם לאחר שבתחילת השבוע שעבר נשא דגן דברים בוועדת המשנה לענייני יו"ש בוועדת חוץ ובטחון בנושא החרבת מזבח יהושע על ידי הרשות הפלסטינית שם אמר בין השאר כי "מזבח יהושע בן נון, המקום שבו הפכנו לעם הוא אתר מורשת עולמי. אני דורש מהממשלה, לתקן במעשים, לגדר את המזבח, להכריז עליו כגן לאומי. אין נכס ארכיאולוגי חשוב, כמו הנכס בהר עיבל".

בתגובה לדיון בוועדה, עיתון דה מרקר (הארץ) פרסם בסוף השבוע מאמר דעה של עורך העיתון לשעבר אבי בר אלי שכינה את דגן "ראש ממשלת השומרון" ואת הנסיונות להגן על האתר ההיסטורי: "גחמות המתנחלים".

"אבל דגן לא מסתפק בכך. הוא דורש מניעה ואכיפה מיידית. הכפר הפלסטיני הסמוך, הזהיר, זומם להקים באזור שכונה. והגם שמדובר בשטח B, בקרקע פרטית, ובכלל — מתנהלת עכשיו מלחמה".

הכותב ציטט את דגן מהדיון, "הממשלה צריכה למשול", קרא. "ביבי הבטיח לי לשמור על המקום ולהעמיד לדין את האחראים. לא זה קרה, ולא זה. אם לא נהפוך את השולחן, המציאות תהיה בלתי הפיכה", התריע.

בר אלי מוסיף: "עבור המתנחלים. זה המקום האחרון שבו עם ישראל עמד כאיש אחד, ועל כן נודעת לו חשיבות יתירה בימי מלחמה ופילוג. בחסות אותו נרטיב נשכח של ערבות הדדית, מנהלים קמפיין לסיפוח צלע ההר, שנמצאת בכלל בשטח B (שליטה פלסטינית אזרחית) — תוך הפקעת האתר מידי בעליו הפרטיים".

בר-אלי מוסיף עוד: "כך, ב–2 באוקטובר, חמישה ימים לפני האסון, ערכו אלה הפנינג במקום. אלפים עלו שם לרגל כשהם מאובטחים על ידי שתי פלוגות, כוחות מג"ב ושוטרים כחולים. והס מלהזכיר את הכוח שחסר היה באותו שבוע על גבול עזה. ביחד ננצח, וכל היתר הם זוטי דברים".

דגן הגיב על המאמר, "מצער שגם בשעה זו, עיתון הארץ ממשיך לנסות להסית ולפלג כנגד ציבור רחב והנושאים העקרוניים שחשובים לציבורים גדולים בישראל ובוודאי כנגד הגנה על אתרי היסטוריה לאומיים בעלי חשיבות לאנושות כולה. אנחנו נמשיך לפעול מתוך אחדות, ונמשיך להגן ולשמור על אתרי המורשת שלנו. גם בשעת מלחמה, לא נפקיר אתרים היסטוריים בני מעל 3000 שנה. מגוחך שעיתון שרוממות הנאורות בלשונו מדבר כנגד הגנה על אתר היסטורי. לא ישברו אותנו. עיתון הארץ ימשיך להסית ואנחנו נמשיך לעשות ציונות".