יאיר גולן
יאיר גולןצילום: תומר נויברג, פלאש 90

סגן הרמטכ"ל וח"כ לשעבר יאיר גולן סבור כי חלק מבני הציונות הדתית צריכים לעבור חינוך מחדש בצה"ל.

גולן אמר כי "צריך להכיר בכך שהרבה מאוד מאנשי הציונות הדתית, חלקם זכו לחינוך לאומני קיצוני, יקבלו מסע תיקון בתוך צה"ל".

הוא הוסיף בתיעוד שחשף ישי פרידמן בערוץ 14 כי "אם צה"ל רוצה להתמודד עם מה שנקרא, בניית דור העתיד, הוא חייב להעביר לכל חייל וחיילת חינוך לאזרחות דמוקרטית, לאזרחות ליברלית, לאזרחות שתואמת מדינה באלף השלישי".

גולן אמר כי "צריך לעבור לנוהל ברור בצה"ל, אין חייל שלא משלימים לו במסגרת שירותו חינוך לדמוקרטיה". את הדברים הוא מסר גם לרמטכ"ל בפגישה בארבע עיניים, כך לדבריו.

ח"כ צבי סוכות הגיב, "האיש יורק בפנים של חיילי צה"ל בעיצומה של מלחמה. חיילי הציונות הדתית מצטיינים בצבא ובקרב וכמובן לא נופלים בכלום מאף אחד אחר. לא יאמן שההסתה הזו והמינוחים של חינוך מחדש לדמוקרטיה עוד קיימים בחברה הישראלית".

יו"ר הציונות הדתית שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הגיב "דווקא עכשיו כשבני הציונות הדתית בחזית נלחמים במסירות נפש למען המולדת מתוך ערכים וחינוך לציונות, יהדות ולאהבת הארץ, אסור לאפשר מקום לשיח רעיל כזה. אף אחד לא יחנך אותנו מחדש!".

ח"כ אוהד טל הגיב, "החינוך מחדש שעם ישראל כולו עבר ב7.10 הוא כזה שלא יתן לאנשים שכמוך שכל מטרתם לפלג אותנו - להצליח. איך אמרו החיילים בסרטון- אם אין לך מסר מאחד לומר- פשוט תסתום את הפה!"

ח"כ יצחק קרויזר תקף, "בניסיון לעשות קאמבק פוליטי, יאיר גולן ממשיך לרמוס ולחבוט בציבור שלם, שבימים אלה משלם מחיר דמים יקר וכואב על הגנת המולדת. מי שבערב יום השואה דיבר על זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה והשוואות לגרמניה של שנות ה-30, קרא עד לא מזמן מעל כל במה למרי אזרחי ועודד סרבנות, וטוען עכשיו, נוכח פני אוייב, שצריך להילחם בימין כמו בחמאס ובחיזבאללה - מנפק עוד אמירה פאשיסטית ומחליאה. מסתבר שלא רק הקונספציה קרסה, אלא גם האירוניה".