יעקב הרשקוביץ
יעקב הרשקוביץצילום: באדיבות המצולם

יעקב הרשקוביץ, לוחם חרדי המשרת בגדוד 'נצח יהודה', סיכם בחשבון ה-X שלו שבועות של לחימה בעזה.

הרשקוביץ נכנס עם חבריו להילחם בחאן יונס, "אחרי כל העדויות הנוראיות ששמענו על הטבח, על ההתעללות, על הרציחות, על חילול כבודן של בנות ישראל, על התעמרות בנשים וילדים, על שריפת הורים לעיני ילדיהם וילדים לעיני הוריהם, כל כך הרבה עלו בסערה השמימה על קידוש השם".

הוא שיתף כי המלחמה וזוועות הטבח הזכירו לו סיפורי שואה. "נזכרנו בסיפורים על השואה, על הגבורה, ולא חשבנו שנראה במו עינינו מראות כאלה".

הוא ציין כי "כחרדי ידעתי על השואה הרבה, כי אביו של האדמו"ר שלנו מצאנז איבד את אשתו ואת 11 ילדיו, ניצל מהתופת והקים את החסידות מחדש ובנה בית חולים לאחר שהבטיח לאלוהים שאם יינצל הוא יבנה בית חולים ליהודים שיוכלו להתרפא שם".

"זעקתם של קורבנות הטבח הזכירה לנו את השואה, גם אז טבחו בנשים וילדים ללא רחם, כשאת הגברים ניצלו לעבודות כפיה עד שהם התמוטטו ונזרקו למשרפות", כתב הרשקוביץ והוסיף כי "כילד קראתי את המילים 'לעולם לא עוד', אבל לא הבנתי אותן, רק אחרי הטבח הבנתי מה הן".

הוא הוסיף כי "'לעולם לא עוד' זה כאן ועכשיו. נדרנו להילחם על הצלת יהודים, וכך עשינו, זעקנו מקירות ליבנו לאלוהים שיתן לנו את היכולת למגר את האויב הנאצי שההבדל בינו לבין הנאצים האורגינלים, היה רק השפה".

לסיום כתב הרשקוביץ, "ידענו שיש סיכוי שלא נצא משם בחיים, אבל לא היססנו לרגע, רצינו לקחת חלק בהשמדת האויב הנאצי המודרני, כל יום הודיתי לאלוהים שאני יכול לקחת חלק בזה, זכות גדולה לקחת חלק במיגור אויב נוראי שלא חמל על גברים נשים וטף, נזכור ולא נשכח, ונמחה את זכר חמאס עד האחרון שבהם".