יוחנן דרוקר-תערוכה
יוחנן דרוקר-תערוכהצילום: יד בן צבי

ההיסטוריה החדשה של מערב הנגב מורכבת ממסע של צירופים ונקודות. בנוף מישורי הלס הלכו ונרקמו קווי התלמים ועורקי המים שהשקו את המדבר, לצד נקודות הישוב שהפריחו את השממה. התלמים, הצריפים ומבני הבטון של נקודות ההתיישבות עטויים במרבדי כלניות אדומות בחורף, יצרו סמל אייקוני בנוף והטביעו חותם ביצירתם של אומנים מקומיים רבים.

יוחנן דרוקר, חבר קיבוץ בארי החל לצייר לפני עשור את נופי הקיבוץ ועוטף עזה. הנוף הייחודי שמשתנה עם עונות השנה ומושפע גם מהמצב הביטחוני באזור, משתקף ביצירותיו. שדות חיטה, תלמים ירוקים, כלניות וצריפים, חרוטים עדיין בזיכרונו של מי שניצל בשבעה באוקטובר.

"בשבת השחורה הייתי בבית והסתגרנו בממ"ד. המחבלים נכנסו אלינו הביתה אבל מסיבה כלשהי הם לא נכנסו לממ"ד, הם בזזו רכוש ויצאו וכך ניצלו חיינו". מספר דרוקר שמצייר מזה עשור את נופי הקיבוץ שכל כך אהב.

"רוב חיי חייתי מול נופי הכרמל ובשנת 1997 עברתי לקיבוץ בארי והנוף השתנה. נוף מדהים שהתחלף עם עונות השנה והיה מושפע גם מהמצב הביטחוני, כמו למשל בתקופת טרור הבלונים, תקופה שהשתקפה ביצירותיי", הוא מספר.

הנופים כפי שחקוקים בזיכרונו, התחלפו בשבעה באוקטובר במראות קשים שלא יישכח. דרוקר, שפונה מביתו, יוצר מאז ציורים שונים לגמרי מהירוק והפורח שהיה רגיל לצייר והם יוקרנו על קיר בתערוכה. "מאז שפוניתי למלון אני מצייר המון בעקבות מה שראיתי ומה שאני מרגיש. כל יצירה טעונה במשהו אחר, זו התרפיה שלי במידה רבה. בימים אלה אני לא יכול לצייר עוד את העוטף ירוק ופורח כפי שמובא לידי ביטוי ביצירותיי לפני השבת השחורה, אבל הטבע חזק מהכל וכבר עכשיו ולמרות מה שקרה, עוטף עזה חזר להיות ירוק ומכוסה כלניות. אני מאמין שעוד אחזור לזה".

בתערוכה יוצגו גם יצירותיהם של אודי פלד, בן קיבוץ בארי המתגורר שנים רבות בארה"ב, וממשיך לצייר את נופי הקיבוץ ואנשיו מהזיכרון ומתצלומי נוף שנשלחים אליו. ושל חנן מזל, אומן ירושלמי, שחוזר אל עבודותיו מהשנים האחרונות ואל אסוציאציות של טיולים אל נופי הנגב בציורי בתרונות רוחמה, בארי ועוד במרקמים של קווים ונקודות.

אמן ציורי המיגוניות, אליסף מיארה ממושב שוקדה יתארח ביד בן-צבי ויצייר על קיר מגן ישן בבית ולירו ציור בסגנון פנטסטי, כפי שצייר על גבי המיגוניות. האמנית מיכל מרום מקיבוץ רעים, שיצרה לראשונה ב-2019 את מיצגי הכלניות של 'תנו לחיות בשקט' בתגובה לעפיפוני האש של החמאס תציג סדרה חדשה ואופטימית של כלניות שהכינה במיוחד.

יד יצחק בן צבי, אבן גבירול 14, ירושלים