ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטןצילום: ערוץ 7

אסון המבול נחרט בזיכרון העולמי. האנושות חטאה והקב"ה החליט לפתוח דף חדש בעולם. עברו דורות רבים, והמצרים לא למדו מוסר, וניסו לפגוע בעם ישראל ולמנוע ממנו לצאת ממצרים.

גם עונשם הגיע – טביעה בים סוף, סוס ורוכבו, ולא נשאר בהם עד אחד. מה למעשה עושה לנו טביעה במים?

גוף האדם ורוב בעלי החיים מתאים לחיים ביבשה, בניגוד לגופם של דגים ובעלי חיים אחרים שמתאים גם, או רק, לשהייה ממושכת בתוך המים. בתחילת הטביעה, כאשר מים מתחילים להיכנס לריאות, נחסם באופן ספונטני קנה הנשימה ונמנעת כניסה של מים לקנה הנשימה ולריאות. אולם לאחר שהאדם אינו נושם זמן מסוים הוא מאבד את ההכרה, ואז הסתימה נפתחת והריאות מתמלאות מים, וזהו מצב מסוכן ביותר.. אצל ילדים קטנים הטביעה עלולה לקרות גם באמבטיה או בגיגית.

טביעה במים מלוחים מסוכנת במיוחד, מפני שהמים החודרים לריאות מכילים ריכוז מלחים גבוה יותר מריכוז המלחים בגוף, ועקב כך מתקיים תהליך של העברת נוזלים מתוך כלי הדם אל הריאות. במים מתוקים המים שנכנסו לריאות יעברו לכלי הדם, ויגרמו ללחץ דם גבוה ולהפרעות קצב הלב שמסכנות את החיים, כל זה נוסף לחנק שנגרם מחמת חוסר אוויר.

ככלל השחייה בים מסוכנת בגלל הגלים והסחף והמערבולות והבורות בקרקעית הים, ולכן אסור לשחות בחופים שאין בהם מציל, וחייבים לשמוע להוראותיהם של המצילים. עשרות אנשים טובעים כל שנה בחופי הרחצה בארץ בעיקר בימי הקיץ. במקביל חשוב מאוד שכל אדם יכיר את הכללים הבסיסיים של ההנשמה המלאכותית ושל הטיפול בטובע.

שודדי הים וטביעה ומכות מצרים

לאחרונה רכשתי לנכדיי את הספר חדש המאויר - 'התשב"ץ ושודדי הים', שמכיל סיפורים שמקורם מספרי רבי שמעון בן צמח דוראן זצ"ל, והם ממחישים את התקופה הקשה שבה חיו יהודי ספרד וצפון אפריקה בשנים האלו, כאשר הנוצרים והמוסלמים נלחמו על השליטה במערב הים התיכון. בספר המתוק הזה יש סדרה של סיפורים על מעללי שודדים שפעלו בים וביבשה בספרד ובצפון אפריקה, כאשר תשובות התשב"ץ משובצות ומונגשות בין השורות. באחד הסיפורים בספר מתוארים שני יהודים שניסו לברוח משודדי הים בשחייה לחוף הקרוב, אולם הים הגלי מנע מהם להגיע לחוף.

אחד מהם נמשה ע"י המלחים וניצל, והשני טבע. ועוד- התשבץ מביא פירוש למכת שחין והוא שה' שפך על המצרים נפט רותח שגרם להם לכוויות צורבות שהפכו לשלפוחיות כואבות. את הפירוש הזה הוא כתב אחר שראה במו עיניו ניסיון לשוד ים אלים של ספינה נוצרית ע"י שודדי ים מוסלמים, ואיך הנוצרים הרתיחו חביות חמאה ושפכו אותה על השודדים המוסלמים שניסו לעלות לסיפון, והחמאה הרותחת גרמה לשודדים המוסלמים לכוויות , והם עזבו לנפשה את ספינת הנוצרים. וכך כתב התשב"ץ-' ונעשה בשרם אבעבועות וברחו להם. וזהו שזרק עליהם ה' נפט רותח ונעשה שחין'... בספר משולבים ערכים שלמסירות נפש. מסופר על יהודים שנאנסו לקבל את הדת הנוצרית וכיצד נמלטו בסכנת נפשות כדי שיוכלו לעבוד את ה' כראוי, וכיצד מסרו את נפשם יהודים בפדיון אחיהם השבויים. כמה זה רלוונטי להיום...

במכתב הברכה שלו המיועד לקוראים הצעירים כותב הרב שמואל אליהו שליט"א שכל מי שקורא את הספר כנראה שכמה מאבות אבותיו מסרו את נפשם על יהדותם, אחרת כנראה לא היה זוכה לקרוא ספר זה.. הספר שיצא לאור לאחרונה ע"י ספריית משעול שליד מכון שלמה אומן, מיועד על פי הכיתוב בכריכה לקוראים שגילם נע בין 9-99.

הביטוי 'הגיעו מים עד נפש' פירושו שהאדם נמצא במים עמוקים שמגיעים עד לאברי הנשימה שלו, וכבר אין לו ברירה אלא לסמוך על חסדי ריבונו של עולם. כך אנחנו מצפים ומחכים שריבונו של עולם ימשה אותנו ממצולות מים רבים ויקרע את הים. בקרוב ממש.