מבקר המדינה אנגלמן והרמטכ"ל הלוי
מבקר המדינה אנגלמן והרמטכ"ל הלויצילומים: אוליביה פיטוסי, פלאש 90 ודובר צה"ל

הרמטכ"ל הרצי הלוי פנה הערב (רביעי) במכתב למבקר המדינה מתניהו אנגלמן בעניין הודעתו על פתיחת ביקורת לגבי האירועים שקדמו לטבח בעוטף עזה ב-7 באוקטובר.

"צה"ל בעיצומה של מלחמה רב זירתית מאתגרת וחסרת תקדים. התפתחותה של המלחמה תיקבע בחודשים הקרובים. לשם השגת יעדי המלחמה בזירות השונות ולשם שמירה על חיי הלוחמים, צה"ל יבצע תחקירים מבצעיים מקיפים כמתחייב, תוך מיקוד בלקחי הגנת הישובים ובאירועים בעלי השפעה ישירה על שדה הקרב", כתב הלוי למבקר.

הוא מציין במכתבו לאנגלמן "משרדך הבהיר כי בכוונתו לפתוח באופן מיידי בביקורת, שתעסוק בשורה ארוכה של נושאים רחבי היקף (תוך פירוט 33 נושאי ביקורת). עמדת על עיקרון לפיו הביקורת של משרדך תתבצע, כך שיתאפשר לצה"ל להתמקד בלחימה בעת הזו ולפעול עד לניצחון על האויב".

הלוי מזהיר כי "הביקורת במתכונת המתוכננת, תוך כדי הלחימה, עומדת בסתירה לעקרון שאותו הגדרת. היא תסיט את קשב המפקדים מהלחימה; היא תפגע ביכולת התחקור המבצעית ובאיכותו; והיא לא תאפשר את הפקת הלקחים ההכרחית לשם השגת יעדי המלחמה".

"לא בכדי, אין תקדים לקיום ביקורת במתכונת שהגדרת, בעת המלחמה. אדרבה, מבקר המדינה כבר קבע בעבר כי 'כאשר התותחים רועמים וכל עוד מבצע מתנהל, הביקורת ממתינה ולא מפריעה לניהולן'", הוסיף.

"צה"ל מברך על כל ביקורת, שיתף פעולה עם ביקורות המבקר בעבר וכך ימשיך לעשות. צה"ל דוגל בביקורת, פתיחות ושקיפות ורואה בהן ערך חשוב. כעת, צה"ל כולו ממוקד בלחימה והפעילות שמשרתת את הלחימה. התחקיר המבצעי והלמידה חייבים לקבל קדימות בהתאם. אבקש כי מועד תחילת הביקורת ייקבע באופן שיאפשר לצה"ל להקדיש את הקשב והמשאבים הראויים", מסכם הרמטכ"ל.