מאפלה לאור גדול
מאפלה לאור גדולצילום: אושר עדן פשינסקי

במשך למעלה מעשור המחזמר "מאפלה לאור גדול" Le Sel et le Miel רץ ברחבי צרפת ואירופה ושבה את לבבותיהם של יותר מ- 220 אלף צופים.

המחזמר, שנכתב ע"י ברנארד ביתן ולורן בן טטה, ממנהלי Stage Entertainment Europe ותיאטרון "מוגדור" בפריז, מגולל סיפור מוזיקלי וסוחף, אשר שוזר בתוכו את סיפורו של העם היהודי משואה לתקומה. המחזה, שהחל כהפקה מקומית, צבר אהדה רבה והפך להצלחה בינלאומית עטורת שבחים, שמילאה את התיאטראות היוקרתיים ביותר באירופה: האולמפיה בפריז, הסירק רויאל בבריסל והאופרה בג'נבה.

לרגל 30 שנה לעלייתו החליטו המפיקים להעלותו שוב לבמות ולפתוח בישראל סיבוב בינלאומי חדש בכוונה להפיץ אהבה ותקווה אוניברסלית, להנחיל לדורות הבאים את ההיסטוריה של מדינת ישראל, לחזק את ישראל בימיה הקשים ולהעביר מסר לעולם על לקחי השואה בימים בהם האנטישמיות גואה.

הנרטיב המוזיקלי של המחזה, המתקיים בנקודת מפנה היסטורית בחיי העם היהודי, עוקב אחרי סיפורם של סמואל ורבקה, החל מפגישתם כילדים על רקע הזוועה והייאוש של מחנה המוות אושוויץ, דרך מאבקם לשקם את חייהם במסירות ובעיקשות.

בהיותם רדופים על-ידי זיכרונות וחוששים מאתגרי העתיד, הצטלבה דרכם של השניים על סיפונה של ספינת מעפילים בדרכם לארץ אחרי המלחמה. בהגיעם כפליטים לארץ, הם החלו לבנות במאמץ עילאי את חייהם החדשים, התיידדו והתאהבו זה בזו, אהבה שפרחה באווירה של תקווה לתקומה ולהתחדשות במדינה שלהם. בתום המלחמה, הסיפור משלים מעגל היסטורי מרגש עם לידת ביתם ולבסוף הקמת מדינתם, מדינת ישראל. "מאפלה לאור גדול" הוא סיפור אהבה ותקווה פואטי, הקורא לשמר את זיכרון מאבקם וחלומם של אלה ששרדו והמשיכו.