עמותת הרחיבי מקום אהלך
עמותת הרחיבי מקום אהלךצילום: עמותת הרחיבי מקום אהלך

בימים אלו, דווקא כאשר עם ישראל מצוי בתקופה מורכבת של מאבק והתמודדות, עמותת 'הרחיבי מקום אוהלך'יוצאת במבצע התרמה מרתק ומשמעותי במיוחד.

במסגרת הרחבת ההתיישבות היהודית במרחבי עיר האבות חברון, העמותה יצרה בשנים האחרונות שינוי במפת ההתיישבות בעיר.

כעת, היא משיקה מבצע התרמה מיוחד תחת הכותרת 'גאולת חברון בדרך לניצחון', אשר שואף למנף הזדמנויות ממשיות ולגאול בתים נוספים בחברון.

נפגשנו לראיון עם הרב עוזיהו שרבף, העומד בראש עמותת 'הרחיבי מקום אוהלך', אשר שוחח איתנו לקראת הקמפיין הזה, וסיפר לנו כיצד גאולת בתים והמלחמה בה עם ישראל מצוי היום מתמזגת לחזון אחד של ניצחון ועלייה.

בואו נצלול לעומק המאבק הלאומי מתוך פרספקטיבה תורנית - היסטורית כדי ללמוד על הדרכים שבהן אנו יכולים להמשיך ולשרטט את דרך העתיד לגאולת ארץ ישראל ועם ישראל.

עמותת הרחיבי מקום אהלך

איך אתה רואה את הקשר בין גאולת הארץ למלחמה בה אנו מצויים עכשיו?

המאבקים שאנו חווים היום בחזיתות השונות הם בעצם מראה מובהק לכך שאיננו נוכחים בכל חלקי ארץ ישראל. על פי התורה, כל חבל ארץ שאנחנו לא יורשים ולא מיישבים, משם יצמח טרור ומשם תבוא המלחמה. היום גלוי לעיני כל שהמלחמה המתחוללת בארץ סובבת סביב גאולתה. המלחמה היא תוצאה של מציאות החיים בה עם ישראל לא נמצא, לא בדרום ולא בצפון. גם לבנון וגם חבל עזה הן חלק מארץ ישראל!. הבעיה הבטחונית הענקית שיוצאת הן מחבל הדרום והן מחבל הצפון מזכירים לנו שאנחנו צריכים לרשת את המקומות האלה. במקומות שבהם עם ישראל נלחם היום צריך לעודד לכך שהמלחמה תהיה כדי לרשת את הארץ ולא רק כדי לפתור בעיה בטחונית.

אתם בחברון, בעמותת 'הרחיבי מקום אהלך' גם כן עוסקים בגאולת הארץ, אבל בדרך קצת שונה..

כן אנחנו בהחלט עוסקים בגאולת חברון בכסף. גאולת הארץ לא בהכרח נעשית באמצעות הלחימה הפיזית בלבד, אלא גם בדרך של קנין בכסף, כפי שעשה אברהם אבינו עם שדה המכפלה. לירושת הארץ יש שני מסלולים: האחד, דרך הכוח והמלחמה, כפי שעשה יהושע בן נון; והאחר, דרך קנין נטיעה ובנייה, כדרך בה פעלו עזרא ונחמיה . במקום שלא נלחמים, שם עלינו לרשת את הארץ בדרך של בנין קנין ונטיעה, ע"י גאולת הארץ בכסף. זה בדיוק מה שעושה עמותת 'הרחיבי מקום אהלך' קרוב לשני עשורים – אנחנו קונים בתים ובניינים מערבים בחברון ומאכלסים אותם במשפחות יהודיות. כל בנין כזה שנקנה ונגאל, ( בית השלום, בית המכפלה, בית רחל ובית לאה בית התקומה ולאחרונה גם בית החירות) הופך להיות שכונה יהודית חדשה בחברון.

לשותפות בקמפיין ההתרמה לחצו כאן

בעת הזאת כאשר עם ישראל במלחמה בצפון ובעיקר בחבל עזה עד כמה חשוב ש'נפצל קשב' ונעסוק בגאולת חברון?

ישנו קשר מובהק בין חברון לחבל הדרום. הכניסה האמיתית והלכתחילה של בני ישראל ממצרים לארץ ישראל – היתה צריכה להיות דרך ארץ פלישתים, זו הדרך הפשוטה ממצרים לארץ ישראל, כמו שכתוב "ולא נחם אלוקים דרך ארץ פלישתים כי קרוב הוא". ומשם, אם עם ישראל היו חזקים ברוחם, אז היו כובשים את חבל ארץ הפלשתים, במלחמה, ואז עולים להר חברון,לחברון ולאבות ולירושלים ומשם מתפשטים לכל הארץ ויורשים אותה. הרמז לכך הוא מעשהו של שמשון שעקר את דלתות עזה והעלה אותם להר חברון. לכאורה זהו מעשה משונה. אולם הדלתות מסמלות כניסה, עזה היא דלת הכניסה לארץ ישראל. כשפותחים את דלת הכניסה לארץ ישראל מגיעים לאבות וכשמגיעים לאבות, יש את הסגולה הגדולה של ברית אבות וזכות אבות שתאיר לנו את המשך דרכנו בארץ ישראל.

מבצע ההתרמה להמשך גאולת חברון מתקיים בעיצומו של שבוע לא פשוט של לחימה, פצועים והרוגים הי"ד.

עם ישראל כולו כואב את נפילתם של אחינו, לוחמי צה"ל, צבאות ה', אשר מחרפים נפשם בעד העם והארץ. חיילי צה"ל הגיבורים שחרפו את נפשם על ביטחון ישראל ועל שחרור חבלי ארץ אהובים, חקקו לנו בדמם את ציווי התורה "וירשתם אותה וישבתם בה". רק החזרת הביטחון וכיבוש חבל הדרום והחזרת חיים יהודיים במקום, יכולה להוות את תחילת הנחמה הלאומית והפרטית בתקופה זו ותהיה גם נקמה באויבים האכזריים.

דווקא בימים אלו, כאשר מתבהרת יותר ויותר הקריאה הפנימית לגאולת הארץ, אנו מתחזקים ביתר שאת בגאולתה של חברון ומרחיבים את ההתיישבות בה ע"י גאולת בתים נוספים. ההתרחבות אינה רק במספר המשפחות כי אם בעיקר הרחבה בשטח. כל בית שנגאל פותח איזור יהודי חדש בחברון שטרם יושב ביהודים. יש פה נקודה חשובה שמוכרחים לשים לב אליה. בעקבות המלחמה התחיל גל פניות של ערבים המעוניינים למכור את הבתים שלהם ליהודים. זו שעת כושר שאסור לנו להחמיץ.

מה המסר שלך בזמנים אלו?

המסר שלי הוא שאנחנו צריכים לחזק את ההתייחסות אל אדמת ישראל ואל חברון בפרט. עיקר המשמעות בימינו היא קיום מצוות ירושת הארץ וישיבתה. ישנה אמירה רווחת בעם "רק התיישבות תביא ביטחון". אולם ההיפך הוא הנכון. ההתיישבות היא לא אמצעי לביטחון. ההתיישבות היא העיקר! אם יש בעיה ביטחונית זה אומר שלא התיישבנו. החוסר הביטחוני נוצר בגלל שאנחנו לא מתיישבים בה. הלחץ הבטחוני הוא אמצעי של של הקב"ה לומר לנו לחשוב על העיקר - שצריכים סוף סוף לרשת את הארץ וליישב אותה. חברון היא עיר שורשית. ממנה יוצא החזון לכל ארץ ישראל. ראוי לכל אחד להיות שותף במצוה הזו של גאולת ארץ ישראל ששקולה כנגד כל המצוות שבתורה.

לשותפות בקמפיין ההתרמה לחצו כאן