נשיא מצרים עבד אל-פתאח סיסי
נשיא מצרים עבד אל-פתאח סיסיצילום: רויטרס

ד"ר חיים קורן, שגריר ישראל במצרים לשעבר ומרצה באונ' רייכמן בחוג לממשל, מסביר בשיחה עם ערוץ 7 את האינטרסים בין ישראל למצרים בעניין הלחימה נגד החמאס, וטוען כי מצרים עדיפה לישראל כמתווכת במו"מ על שחרור החטופים מאשר קטאר.

"הסיפור עם מצרים הוא סיפור ארוך וסבוך, אבל בגדול אנחנו מדברים פה על מדינה שעל כל המכלולים שלה היא מדינה קונסטרוקטיבית, היא לא מדינת אויב, וחשוב להבין את זה במיוחד בעת מלחמה", פותח ד"ר קורן את דבריו. "מצרים סובלת מהרבה מאוד בעיות כמו בעיות מימון או לדוגמא הוויכוח על נהר הנילוס וסכר התחיה עם אתיופיה".

לעניין מתקפת החמאס, טוען ד"ר קורן כי המתקפה "גורמת למצרים זעזוע גדול בשבעה באוקטובר, כי ההיסטוריה של עזה כחלק ממצרים משאיר אותם מצד אחד עם רמת היכרות טובה עם אזרחי עזה, אבל לצד זאת גם עם חשש גדול מחמאס ומהאחים המוסלמים. חמאס היה זה ששיחרר את מוחמד מורסי מהכלא ולימים הוא הפך להיות נשיא מצרים, כמובן עד שסיסי סילק אותו. כלומר החשבונות של המצרים עם החמאס עמוקים מאוד, והחמאס הוא לא גורם כל כך אהוב במצרים".

"מאידך", מוסיף ד"ר קורן, "הם מכירים את החמאס ומשחקים כמי שיכול לתווך בין חמאס לישראל. ישראל השתמשה בתיווך הזה בחכמה עד עכשיו, כאשר אנחנו יודעים שהמצרים מפחדים פחד מוות מזליגה של עזתיים למצרים".

השגריר לשעבר ביצע את שליחותו במצרים בזמן מבצע צוק איתן, ושם נחשף לעמדות של השלטון במצרי בראשות סיסי. "היה לסיסי כאב ראש גדול מהלחימה שלנו בעת המבצע, אבל הוא מהר מאוד הבין שיש לו נכס גדול ביד, כי הוא נהפך פתאום למתווך, והתועלות שסיסי מפיק מכך מציבות אותו כגורם חשוב ומשמעותי הן ברמה האזורית והן ברמה הבינלאומית".

"לעניין קטאר, זה לא מוצא חן בעיני סיסי", טוען ד"ר קורן. "לקטאר, שהיא מדינת טרור, סכסוך עמוק ביותר עם מצרים, וצריכים לזכור את זה. קטאר היא בסופו של דבר מדינה של 200 אלף איש בסך הכל, וחוץ מיכולות של מימון והעברת כספים, היא לא כל כך יכולה להשפיע על המהלכים של חמאס. מנגד, למצרים יש מנופים הרבה יותר משמעותיים ויש להם את השיטות שלהם, בהינתן שאנחנו מבינים שלא מדובר בדמוקרטיה אלא במדינה עם שלטון מרכזי חזק, לכן אני חושב שהמצרים יותר אפקטיביים בתיווך בינינו לבין החמאס".

מה ניתן לעשות כדי לזכות באמון המצרים שיעמדו לצידנו במו"מ עתידיים על שחרור חטופים?

"קודם כל אנחנו צריכים להבין שהפחד שלהם מזליגה של עזתיים לסיני היא אמיתית, אז צריך להרגיע אותם במובן הזה. אנחנו בנוסף צריכים להזכיר להם שישראל נתנה הרבה מאוד למצרים עם כל הזרמת הכוחות לסיני כשהם נלחמו בדאע"ש, אז יש פה משוואה. אנחנו צריכים להגיע להבנות איתם ודרך אגב זה קורה כל הזמן. המצרים לא מטומטמים וגם הם מבינים את הסיטואציה".

בנוגע להזרמת הכוחות המצריים למדבר סיני בשנים האחרונות והתשתיות הצבאיות שנבנות שם, האם אתה סבור שפניהם של המצרים למלחמה מול ישראל? אולי זו הקונספציה הבאה שניפול בה? הרי למה להם לקדם כל כך הרבה כוחות אם יש בינינו הסכם שלום.

"אני לגמרי מבין את החששות וגם חושב שזה נכון לקחת כל דבר ולבדוק אותו כל הזמן. צריך להיות מאוד עירניים. הם מזיזים כוחות וביום פקודה כשיראו שאנחנו במצב שברירי הם יוכלו לנצל את הכוחות שלהם בסיני. כרגע יש יחסים אסטרטגיים בינינו לבין המצרים, במיוחד לאור הלחץ החות'י והאיראני בים האדום, אבל צריך להיות עירניים תמיד ולא טוב להתעלם מדברים שקורים בשטח, ראינו את זה טוב מאוד לפני שלושה חודשים במתקפה של חמאס".

עוד הוסיף: "אנחנו צריכים להגיע עם המצרים להבנה על החשיבות של השליטה שלנו על ציר פילדלפי. זה אפשרי. בסוף צריך לזכור, אנחנו כואבים את כאבנו על המלחמה, אבל תסתכל על המלחמה הזו גם כמעין הזזת כלים בינלאומיים על לוח השחמט האזורי. מהאיראניים, הרוסים והסינים, דרך הטורקים והפרוקסי של איראן כמו חיזבאללה והחות'ים. תחשוב על המצרים ותראה שהם גם ספגו טילים, גם להם יש היסטוריה מול תימן. הם כבר היו בעבר בקואליציה סעודית שנלחמה בחות'ים, והם מבינים את המשמעות. תחשוב על המצוקות שלהם ותבין שיש להם דאגות יותר חשובות מאיתנו, והם רוצים להגיע להבנות ורגיעה".

"אני חושב שצריך לדבר איתם גם על היום שאחרי", טוען ד"ר קורן. "אפשר להגיע איתם להבנות גם בנושא הזה. הם היו שמחים מאוד אם היינו ממוטטים את חמאס. זה טוב להם שאנחנו נמוטט את החמאס, והאמירות שלהם בעד עצירה הם די באווירה הכלל-ערבית וזה עוזר להם בדעת הקהל גם פנימה, אבל בסוף המצרים מבינים את הסיפור הזה".

"מצרים, בשונה מירדן, היא לא גורם עויין שרוצה למוסס כל דבר. הם גם רוצים לשרוד ורוצים שיפור כלכלי, לכן הם גם מתווכים ואנחנו חשובים להם, בניגוד למה שמדברים כאילו מצרים רק רוצה לתקוף ולאיים. הם מבינים שישראל נדבך מאוד מרכזי פה באזור. יש מערכת שלמה ומורכבת של יחסים, ולכן מצרים היא לדעתי לא בעיה, על אף שיש פה ושם אי הסכמות, הדבר הזה נבחן כבר בעבר, ולכן צריך להיות חכמים גם בסוגיית 'היום שאחרי', כי זה דופק גם את המצרים".

לסיום התייחס ד"ר קורן לייחודיות של מערכה הנוכחית בעזה, השונה מהמערכות האחרות איתם התמודדה ישראל, ואמר: "זו מערכה קשה הפעם. אני בוגר מלחמת יום כיפור אבל אני מבין שאנחנו במצב מאוד מורכב, בעיקר בגלל סוגיית החטופים. אנחנו צריכים להיות פה מאוד סבלניים, קרי רוח, ולא להתעסק בשטויות של פנים ופלגנויות, אלא ללכת ביחד ולחשוב בצורה מושכלת ואינטליגנטית ולצאת מהמבוך הזה בצורה מסודרת, וזה אפשרי, אבל להתנהל בחוכמה וסבלנות, ובעניין הזה המצרים יכולים להיות גורם חיובי".