הזוכה בחידון התנ"ך בגרמניה עם הרב אפל
הזוכה בחידון התנ"ך בגרמניה עם הרב אפלצילום: ליובוב מאוירינה ואולגה קוטליצקה

מאות ילדים ונערים תלמידי מוסדות היהודיים מרחבי גרמניה השתתפו בחידון התנ"ך של גרמניה לשנת תשפ"ד כשלשלב הגמר עלו 45 ילדים ונערים.

בתום המבחן הפומבי שהתקיים בבית 'ועידת רבני אירופה' במינכן הוכרז הנער נתן ווירובניק מפרנקפורט כחתן התנ"ך של גרמניה.

ווירובניק, חניך בית הספר היהודי בפרנקפורט, לומד בחברותא עם יו"ר רבני גרמניה ורבה של פרנקפורט הרב אביחי אפל סגן נשיא 'ועידת רבני אירופה'.

למקום השני הגיעו שמואל וקסלר ממינכן ובנימין טוטאייב מדיסלדורף. שמואל רובין בן ה-12 מברלין זכה במקום השלישי. את המקום הרביעי חלקו שניים: עמנואל ויינברג מקלן ויונתן פרנקל מהעיר מינכן. במקום החמישי זכה הארי קרז'נר מלייפציג.

חידון התנ"ך המתקיים זו השנה השלישית בגרמניה נערך ביוזמת הסוכנות היהודית ובשיתוף 'ועידת רבני אירופה'. הזוכים ישתתפו בחידון התנ"ך העולמי שיתקיים בירושלים.

במעמד המיוחד השתתפו חבר השופטים; הרב אביחי אפל, רבה של מינכן הרב שמואל אהרון ברודמן, הרב אביגדור ברגאוז רב בקהילת מינכן העוסק רבות בקירוב, סגן הרב הראשי לברלין הרב דוד גרנץ, ראש מטה נשיא הועידה השותף והמארח גדי גרוניך מנכ"ל קרן הועידה, וצוות מורים ליהדות מרחבי גרמניה.

בטקס מרשים שהתקיים בבית הכנסת הגדול "אוהל יעקב" במינכן הוענקו פרסים לשבעת הזוכים בחמשת המקומות הראשונים. הטקס התקיים בחסות ראש עיריית מינכן דיטר רייטר ונשיאת הקהילה היהודית במינכן ובוואריה עילית ד"ר שרלוט קנובלוך.

הרב אפל אמר בטקס כי "חידון התנ"ך המתקיים בשנה זו בעוצמה בכמות ובאיכות הזו היא הגשמת חזון החייאת העצמות היבשות של דורנו. אנחנו חייבים להבין כי חלק מהילדים שהגיעו לשלב הגמר הם בנים להורים שספר התנ"ך היה במקרה הטוב מונח בארון ובמאמץ עצמאי ועילאי מתוך אמונה יוקדת הם החליטו להשתתף ולשקוד על לימוד התנ"ך יומם ולילה".

הרב פנחס גולדשמיט בירך את המשתתפים ואמר: "כפי שלמדתם התפילה היא חלק בלתי נפרד מהתנ''ך. בספר בראשית – האבות והאמהות מתפללים שוב ושוב. בספר שמות - בני ישראל מתפללים ומשה רבנו מתפלל, בספר שמואל – חנה מתפללת ודוד המלך מתפלל. וכך עוד רבים, מלכים, נביאים ואנשי העם כולו מתפללים בהזדמנויות שונות".

"בזמנים של קושי וצרה, בזמנים של שמחה והצלחה, תפילות של בקשה ותפילות של שבח והודאה, תפילות של יחיד ותפילות של הציבור. התנ''ך הוא דבר אלוקים לעם ישראל ולעולם, והתפילות הן המילים שלנו אל אלוקים. חכמינו אנשי 'כנסת הגדולה' תיקנו לנו את התפילות אשר אותן מתפללים היהודים לאורך כל הדורות".

"בהערכה רבה על השקעתכם בלימוד התנ''ך והשתתפותכם בחידון האיזורי כאן במינכן, אנחנו מברכים אתכם ומעניקים לכם שי מיוחד זה – סידור תפילה מתנת 'ועידת רבני אירופה' אשר בעזרתו תוכלו להמשיך את מסורת הדורות", סיכם.

ד"ר קנובלוך סיכמה: "הנחלת המסורת היהודית ובעיקר ידיעת התנ"ך, היא המשימה היפה והחשובה ביותר של הקהילה היהודית. אני גאה לתמוך במטרה הנעלה הזו".